Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Tisícročná novinka z východu: Anatomický atlas pre pokročilých. Predpisuje gynekológ kozie bobky? Skúsenosti chovateľky králikov alebo čínska medicína na stredoeurópsky spôsob. Zachránil Mao svoj obrovský národ?

Tisícročná novinka z východu: Anatomický atlas pre pokročilých. Predpisuje gynekológ kozie bobky? Skúsenosti chovateľky králikov alebo čínska medicína na stredoeurópsky spôsob. Zachránil Mao svoj obrovský národ?

18. 2. 2017

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná sa rozhliada po krajine, ktorú na východ od nás nepotlačili ani komunisti, ale ktorú sa od seba snaží zo všetkých síl „odtlačiť“ moderná demokracia na čele s farmaceutickým priemyslom – hoci môže zásadne zlepšiť zdravie ľudí

Čo núti čoraz viac ľudí na Západe vyhľadávať pomoc tradičnej čínskej medicíny? Praktikov aj pacientov – napriek odporu časti medicínskeho establishmentu (spojeného finančnou „pupočnou šnúrou“ s farmaceutickým priemyslom) – pribúda raketovým tempom. Milan Kubek, zarytý odporca východnej medicíny (pretože predsedá Českej lekárskej komore), neopúšťa svoju mantru: ide o „kozie bobky a šamanizmus“. Jeho kolega, inak rovnako preslávený „bojovník“ MUDr. Roman Prymula, však už medzitým v Hradci Králové začal s čínskou medicínou vo veľkom experimentovať. Ako je to možné?

Erika M. Peprná

O krok bližšie k odpovedi na tento pozoruhodný paradox som sa dostala vo chvíli, keď som sa v tomto školskom roku stala študentkou-neštudentkou čínskej akupunktúry a medicíny. Pardon, chcem povedať chovateľstva králikov.

Študujem preto, aby som mohla za pár rokov praktizovať-nepraktizovať a zásadne liečiť-neliečiť. Nie tie králiky, ale ľudí. Totiž podmienky, v akých tisícročná čínska tradícia funguje v Česku, dosť pripomínajú kombináciu rozprávky „O chytré horákyni“ a patafyzického divadelného predstavenia. Ale pekne poporiadku.

Trochu iný atlas

Môj otec priniesol pred mnohými rokmi z práce knihu. Dostala sa k nemu cez niektorého z diplomatov, s ktorými sa takmer denne stretával. Dal ju mne, pretože ma už vtedy považoval za zdravotného experimentátora so záujmom o rôzne alternatívne a netradičné formy liečenia.

Zízala som sa na ten fascikel ako na zjavenie. Mal zhruba deväť strán veľkého formátu vytlačených na tvrdom kriedovom papieri, bohato ilustrovaných a písaných azbukou. Bola to podrobne, vedecky spísaná anatomická príručka, ktorú vydala jedna stredne slávna ruská univerzita. Jej jedinou, avšak pomerne zásadnou odlišnosťou od podobných českých príručiek bolo to, že išlo o anatomický atlas éterických tiel človeka. Áno, tých „nehmotných“.

Bolo to prvé stretnutie s vedou v trochu inom formáte. Keď ide o podobné zákutia poznania, Stredo- či Západoeurópan automaticky zaradí mentálnu spiatočku: Čo je to za nezmysel? Človek vychovaný v bežnej kultúre si povie, že nič také ako éterické telá predsa neexistuje, že je to nejaká „ezoterická“ hlúposť. Vtipné však je, že na podobnú „vedu“ neverí ani mnoho západných „ezoterikov“, pre ktorých sú zase podobné veci výsostne „duchovnou“ doménou. A to aj napriek tomu, že obe strany vedia, že existujú výsostne nehmotné, avšak merateľné veci, ako je napríklad elektromagnetické pole.

V krajoch východne od nás je však na podobných záležitostiach asi toľko duchovného, koľko na princípe fungovania jadrovej elektrárne. Nie je náhoda, že nielen ruská (respektíve sovietska), ale aj čínska vláda nikdy neopustili výskum podobných „nezmyselných“ odbočiek medicíny, ktoré náš prednovembrový režim dôsledne potláčal (s nemnohými výnimkami – napríklad skutočne duchovným jasnovidným darom obdarovaného farára Ferdu, ktorého najprv zavreli do uránových baní a potom sa u neho liečili komunistické elity). Ba naopak. Nielen v bývalom Sovietskom zväze, ale aj v Číne kvitlo a naďalej prekvitá spojenie klasickej západnej medicíny a „ezoterických nezmyslov“ – v striktne vedeckom prostredí.

Zloduch

Čítajte TU: Superzloduch útočí: Sú pôvodcom chrípky zlé vírusy? Čo skrýva biomagnetické pole. "Vynálezca" Pasteur sa na sklonku života obrátil. Moderné prístroje dokážu zmerať liečiteľstvo. Banalitou k zdraviu?

Zachránil Mao Čínu?

V Číne možno dokonca návrat predsedu Mao Ce-tunga k domácej medicíne (ktorú predchádzajúca, demokratická prozápadne orientovaná Čína skoro odhodila do koša s ostatnými „imperiálnymi prežitkami“) zachránil zdravie národa a aj jeho rozpočet.

Paradoxne to bol práve Mao, kto zariadil prekovanie starých praktík a systémov do modernej, „briketovej“ podoby. Tá umožnila vychovať armádu doktorov, ktorí následne sužovaný a podvyživený národ (treba priznať, že opäť predovšetkým vďaka Mao Ce-tungovi) udržali pri živote a – relatívnom – zdraví. A vlastne aj vďaka tomu dnes čínska medicína slúži na podobné účely aj Západu. V našich končinách však bez politického požehnania. Aspoň zatiaľ.

Meridiány pri pitve nenájdeš

„Kozie bobky“, samozrejme, nikto nikomu nepredpisuje. Faktom však je, že sa v Číne pracuje s niektorými bylinami a technikami, ktoré sú pre našincov veľmi nezvyklé. Na prvom mieste so slávnymi „akupunktúrnymi“ bodmi a dráhami energie v tele, čiže takzvanými meridiánmi. Ako to s nimi vlastne je? Pýta sa skeptický našinec. Sú skutočné? Je to nejaká psychologická záležitosť?

Slovutní chirurgovia občas radi žartujú, že počas štúdia pri pitvách nikdy žiadne meridiány nevideli. Na to však existuje pomerne jednoduchá odpoveď: Predpokladám alebo aspoň dúfam, že páni doktori pri pitve nespozorovali ani to, že pitvané telo dýcha a starne. Aj napriek tomu by asi súhlasili, že k normálnej fyziologickej funkcii organizmu oboje patria.

Už na prvom seminári čínskej medicíny (aspoň tom lepšom) vám lektor vysvetlí, že prúdenie životnej energie (čínsky zvanej čchi) v dráhach vedúcich v priestoroch medzi tkanivami je závislé od toho, že organizmus je živý a v pohybe. Čchi je totiž vlastne elektromagnetická energia generovaná pohybom nášho tela a mysle. Znie to naozaj tak nepravdepodobne v epoche, kedy bez problémov meriame elektromagnetické pole srdca a mozgu?„Paveda!“ volajú totalitní, mocní a bohatí strážcovia západnej medicíny. Hovoria o vede a o čomkoľvek inom už nechcú ani počuť. Majú totiž problém: tá domnelá paveda funguje. Pacienti sa uzdravujú. A dialo sa to už zhruba päťtisíc rokov predtým, než „pavedu“ takzvaná vedecká obec exkomunikovala.

To nie je preháňanie. Princípy, na ktorých je liečba postavená, sú skutočne známe a doložené už tak dlho – a možno ešte dlhšie. V skutočnosti len iným jazykom opisujú deje, ku ktorým ešte len dospievajú mnohé moderné fyzikálne objavy.

To, ako čínski šamani a „rozdávači“ kozích bobkov na podobné veci prišli, je dodnes záhadou. Jedna moja spolužiačka, „klasická“ lekárka, pokrčila v odpovedi na túto otázku plecami a povedala, že jej to všetko pripadá také – prirodzené.

Kozmonaut

Čítajte TU: Zásadné triky proti nádche a ďalším chorobám: Repa proti únavovému syndrómu? Ako (ne)pomáhajú našej imunite „dobré baktérie“ v kapsulách. Tichá genocída v našich črevách. Načo bola babičkám kyslá kapusta?

Chronické choroby

A v tom je možno najväčšia prednosť východnej medicíny: umožňuje spoznať zákonitosti, podľa ktorých proste zdravé ľudské telo funguje. Západní študenti sú preto obvykle fascinovaní (a spočiatku aj mierne popletení) tým, ako jednoduchá schéma takzvaných piatich hýbateľov umožňuje vysvetliť (a vyliečiť) zdanlivo nesúvisiace choroby.

Vrátane tých, ktoré sú na Západe pokladané za „neliečiteľné“. V tomto zmysle bola pre mňa mimoriadne inšpiratívna prednáška MUDr. Jiřího Bíleka na druhom seminári v škole, na ktorom okrem iného vysvetlil, ako sa k čínskej medicíne dostal.

Vravel, že ho unavil fakt, že s gynekologickými problémami svojich klientiek nemôže robiť v podstate nič okrem toho, že im predpíše hormóny alebo antibiotiká, ktoré problém obvykle nevyriešia (skôr naopak, dodávam). Ďalej už nemusel hovoriť v podstate nič, pretože zaňho hovorí jeho prax, v ktorej lieči neplodnosť aj chronické gynekologické ťažkosti spôsobom a s efektivitou, o ktorých sa väčšine jeho kolegov ani nesníva.

Zdravotný biznis je mocný

Vyštudovať čínsku medicínu je celkom náročný cieľ – keď to porovnám so svojím predchádzajúcim právnickým vzdelaním. Ak sa chce človek dostať k slušnej praxi, musí do výučby investovať veľa času, peňazí, energie a myšlienkovej aktivity. A potom narazí na patafyzickú realitu:

Aj keď je u nás (aj v európskom kontexte) „čínske“ vzdelávanie na veľmi slušnej úrovni – konkrétne na moju školu chodí prednášať mnoho superkvalitných zahraničných lektorov z Číny aj zo Západu –, nechodím vlastne na „výšku“. 1. škola tradičnej čínskej medicíny dá síce „študentom“ (orwellovskou novorečou „neštudentom“) povedomie, ako môžu legálne svoje znalosti uplatniť-neuplatniť v praxi, ale chodím – z právneho hľadiska – na prednášky zapísaného spolku, ktorý by mohol takisto vyučovať základy genetiky pri chove belgických králikov.

Návrat do ríše kozích bobkov? Skôr nekonečná moc farmaceutických firiem a ich politických „agentov“ na fungovaní zdravotného biznisu v strednej Európe. Väčšie rozšírenie čínskej (a akejkoľvek alternatívnej) medicíny ich astronomické zisky ohrozuje. Čínsky systém je postavený na prevencii a prírodných, nie syntetických liekoch. Takže je síce finančne zaujímavý pre pacientov, ale krajne ohrozujúci pre molocha žijúceho z ľudských chorôb.

Ako môže dopadnúť vplyvný a uznávaný lekár (keď pochopí, že oba systémy môžu v záujme pacienta fungovať bok po boku), ukazuje prípad spomínaného Romana Prymulu. Len čo sa matador klasickej medicíny „prikmotril“ k čínskej klinike – ajhľa, má na krku korupčný škandál. To je ale náhoda...

Dieťa a čokoláda

Čítajte TU: Prekvapivý rozhovor s odborníčkou na výživu: Čokoláda je vraj zdravá a mali by sme ju jesť každý deň! Dokonca vďaka nej schudneme! Že je v nej cukor a tuk? No a?

Vo vlastných rukách

No možno je to svojím spôsobom pozitívne. „Chovateľstvo králikov“, ktoré bez fantazmagorických finančných nákladov dokáže liečiť aj zachraňovať životy, totiž môže študovať nielen lekár či terapeut. Je otvorené aj pre laikov, ak sa chcú naučiť veľmi efektívne a lacno pomôcť sebe a svojej rodine (takých spolužiakov-nespolužiakov, čo chcú liečiť-neliečiť, mám pomerne dosť).

A to je súčasne jedna z možných odpovedí na hádanku z úvodu tohto textu. Klasickú západnú medicínu určite nechce nikto „zrušiť“. Čoraz viac ľudí však cíti, že hory chemických liekov, ktoré im predpisuje pán doktor, často k zdraviu nevedú. Preto je nás čím ďalej, tým viac. Nás, ktorí chceme vziať svoje zdravie do vlastných rúk. Porozumieť tomu, prečo sme chorí, a vyliečiť sa.

Znalosti čínskej medicíny (okrem ďalších alternatívnych metód) nám môžu slúžiť ako dôležitý podklad. Bez „anatomického atlasu“, ktorý sa vytváral tisícročia, totiž človek vždy tápe v tme.

Našťastie ho máme k dispozícii. A študentov, ktorí otvárajú jeho stránky, pribúda.

Ktovie, možno sa aj v tejto oblasti „trumpovsky“ blýska na lepšie časy.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top