Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Superzloduch útočí: Sú pôvodcom chrípky zlé vírusy? Čo skrýva biomagnetické pole. Vynálezca Pasteur sa na sklonku života obrátil. Moderné prístroje dokážu zmerať liečiteľstvo. Banalitou k zdraviu?

Superzloduch útočí: Sú pôvodcom chrípky zlé vírusy? Čo skrýva biomagnetické pole. "Vynálezca" Pasteur sa na sklonku života obrátil. Moderné prístroje dokážu zmerať liečiteľstvo. Banalitou k zdraviu?

28. 1. 2017

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná si v nastupujúcej chrípkovej sezóne všíma zdanlivo nesúvisiace témy, ako sú čínska medicína, českí skeptici a magnetické pole Zeme

Tak sme sa konečne dočkali: Teraz výnimočne nie je reč o nástupe Donalda Trumpa do prezidentského úradu. Ešte predtým sa stalo aj niečo iné, menej príjemné.

Už v prvom januárovom týždni hlásili českí epidemiológovia výskyt chrípkovej epidémie s tým, že počet nakazených stúpol oproti poslednému týždňu v roku 2016 takmer o 50 %. Epidémiu hlásila väčšina Európy vrátane Nemecka.

Erika M. Peprná

Očkovanie škodí?

Potom sa choroba zarazila – ďalší týždeň nasledoval vzostup iba o 0,7 %. Jedno je však jasné: začíname „chorieť“. S chrípkou, na ktorú (či skôr na s ňou spojené komplikácie celkového stavu) tento rok zomrelo v Česku asi trinásť ľudí, totiž dorazili, samozrejme, aj menej nebezpečné vírusové ochorenia typu všetkých možných nádch.

Prečo sa rovnaká situácia opakuje z roka na rok bez toho, aby jej niekto dokázal zabrániť? Je skutočne moderná medicína proti každoročným „virózam“ bezmocná? Je riešením len zapiť tabletku na bolesť hlavy a ísť do práce?

Vynechajme teraz na chvíľu snahu vedcov nás „preočkovať“ od hlavy po päty (ktorá podľa niektorých lekárov nielenže nepomáha, ale navyše môže byť úplne skazonosná) a skúsme nájsť iné rozuzlenie problému. Odpoveď na „chrípkovú hádanku“ totiž môže byť niekde úplne inde. Vlastne ju máme priamo pred nosom. A je škoda, že ju nevidíme.

Vírus ako Ferrari

Súvisí zásadne s faktom, že väčšina z nás v skutočnosti vôbec netuší, čo nás to vlastne každý rok decimuje. Iste – „zlé“ vírusy. Ale čo to je? Kde sa berú? Ako to, že sa ich nevieme zbaviť, keď sme už vraj „vykorenili“ toľko chorôb?

Väčšina ľudí už tuší, že nepríjemné príznaky, s ktorými leží pri chrípke či viróze doma v posteli – kašeľ, nádcha, horúčka, bolesti tela a tak ďalej – sú práve len príznaky. Lenže netuší, čo ich spôsobuje. Za pôvodcu už zo zvyku pokladáme „vírus“. Naše telo, ktoré proti nemu svoju imunitnou odpoveďou bojuje, potom vyrába príznaky. Ale je to naozaj tak?

Vírus je moderná celebrita: stále sa „čaká na pandémiu“ (superzlý vírus – superzloduch, ktorý vyhubí väčšinu ľudstva), nové kmene vírusov sa môžu pochváliť palcovými titulkami v médiách. Vírusy sú rozhodne viac „sexi“ ako veľké, pomalé baktérie – sú to vlastne len kúsky genetického kódu s pár bielkovinami v „kapsuli“, ktorá v porovnaní s pomalou a veľkou bakteriálnou bunkou vyzerá ako Ferrari. Proste zločinec ako z bondovky.

Problém však spočíva v tom, že v našich telách neustále žijú státisíce vírusov (baktérií tiež, keď už sme pri tom), pričom niektoré zo súčastí ľudského „virómu“ (ako sa našej súkromnej zbierke Ferrari hovorí) sú dokonca prospešné. Niektoré nie, ale aj napriek tomu môžu v tkanivách prežívať až desiatky rokov, než sa prejavia, prípadne sa nemusia prejaviť nikdy.

Zázvor

Čítajte TU: Každoročná dráma: Dajte sa očkovať, lebo uvidíte! Ako sa liečiť z chrípky? Ideálne tak, že ju nedostanete. Americký lekár ordinuje zázvor na srdce. Načo sú slušným ľuďom Zlodeji?

Pasteurovo obrátenie

Ako je možné, že niekomu vírusy ubližujú a niekomu nie? Odpoveď je, samozrejme, niekedy spojená s imunitou nášho tela (predovšetkým s takzvanou nešpecifickou imunitou), to znamená s jeho vitalitou alebo schopnosťou odpudzovať a likvidovať to, čo mu ubližuje. Lenže ani v prípade imunity presne nevieme, čo je zač. Zatiaľ poznáme jej prejavy a prostriedky (rôzne typy špecializovaných buniek v našom tele či mechanizmov v „obyčajných“ bunkách a tak ďalej) – a z veľkej časti vieme, čo ju oslabuje („zlý“ životný štýl, strava, stres a podobne). Napriek tomu nám tieto čiastkové náznaky neodpovedia na otázku, prečo nejaký podľa našich meradiel celkom zdravý človek, ktorý má celkom zdravý životný štýl, dostane z ničoho nič chrípku, zatiaľ čo iný nie.

Možnože sa dostaneme ďalej, keď sa vrátime v čase o pár desiatok rokov späť až k otcovi modernej mikrobiológie Louisovi Pasteurovi. Uznávaný pán profesor, všeobecne považovaný za „vynálezcu“ baktérií a očkovania, totiž na sklonku svojho života začal vyhlasovať, že svoje výskumy musí prehodnotiť. Došiel totiž k záveru, že baktérie v skutočnosti chorobu nespôsobujú, ale sú iba jej prejavom.

Príčina nie je viditeľná

Slávny americký odborník na verejné zdravie a homeopat Dana Ullmann o tom píše v jednej zo svojich kníh:

„Na sklonku svojich dní Louis Pasteur priznal, že baktérie zrejme nie sú príčinou, ale symptómom choroby. Pochopil, že baktérie spôsobujú chorobu primárne len v prípade, že dotyčný imunitný systém (to, čomu dnes biológovia hovoria ,odolnosť hostiteľa‘) je dostatočne oslabený. ,Príčinou‘ choroby sú teda rôzne faktory, ktoré odolnosť narúšajú, vrátane dedičnosti, výživy, stresu a psychologického stavu jedinca. Pasteur opísal jeden vlastný experiment s húsenicami priadky morušovej, pri ktorom dospel k záveru, že mikroorganizmy prítomné v zažívacích traktoch týchto živočíchov boli ,oveľa viac následkom ako príčinou ochorenia‘.“

Ale keď sú baktérie (a vírusy, ktoré v Pasteurových časoch ešte neboli známe) len ďalším prejavom choroby, čo je jej príčinou?

Pomerne logicky na túto otázku odpovedá homeopatia. Generácie homeopatických vedcov a lekárov totiž došli postupne k jedinému záveru: ak sú všetky viditeľné prejavy choroby príznaky, tak vylučovacou metódou musíme konštatovať, že pravá príčina – je neviditeľná.

„Nakoniec dospejeme k názoru, že symptómy (mentálne, rovnako ako fyzické) musia prameniť z nejakého neviditeľného zdroja v organizme. Externé faktory prostredia – vrátane baktérií a vírusov – len realizujú už prítomný chorobný proces,“ napísal k tomu v roku 1982 iný homeopat Morell.

Kel vo vesmíre

Čítajte TU: Zásadné triky proti nádche a ďalším chorobám: Repa proti únavovému syndrómu? Ako (ne)pomáhajú našej imunite „dobré baktérie“ v kapsulách. Tichá genocída v našich črevách. Načo bola babičkám kyslá kapusta?

Bludné balvany a kozie bobky

Podobne to vidí tradičná čínska medicína. Veda, ktorá stojí na prepracovanej čínskej kozmológii, lieči pacientov už tisíce rokov pomocou štúdia dvoch polarít základnej energie, takzvanej čchi, ktoré sa prejavujú v ľudskom tele, rovnako ako v celom kozme. Mohli by sme ich nazvať pasívna a aktívna, aby sme sa vyhli slovám jin a jang, ktoré väčšine „moderných“ západných ľudí znejú akosi neurčito ezotericky. Čínska medicína býva práve preto často odsudzovaná ako súhrn „predpisov kozích bobkov a šamanizmu“ – bez toho, aby však posmievači tušili, že napríklad čínske texty, ktoré vznikli pred tisíckami rokov, opisujú vznik hmotného vesmíru podobne ako moderná fyzika. Náhoda?

Rovnako je na tom aj slovo „neviditeľná“: v moderných vedeckých kruhoch znie takmer neslušne. Mnohé Bludné balvany a podobné anticeny boli udelené ľuďom, ktorých predmet skúmania nebol viditeľný či zmeraný, a preto bol považovaný za neexistujúci.

Je to smiešne, keď vezmeme do úvahy, že samotní vedci dobre vedia, že pre naše oči aj prístroje je „neviditeľná“ väčšia časť vesmíru. A to pritom nemusíme hovoriť hneď o temnej hmote a ďalších „chuťovkách“, ktoré zatiaľ existujú len na papieri. Čo také elektromagnetické žiarenie? Iste, jednu jeho časť vidíme (to sme v oblasti viditeľného svetla), ale napríklad elektromagnetické pole Zeme takisto „nikto nikdy nevidel“ – a navzdory tejto našej „slepote“ nás všetkých stále udržuje pri živote. Kým ho niekto nezmeral, nemali sme o jeho existencii, rovnako ako o existencii poľa okolo ktoréhokoľvek magnetu, ani šajnu. Mohli sme len sledovať jeho prejavy.

Ako liečiť „odnikiaľ“

Podobne to bolo aj s „biomagnetickými“ poľami. Vedcom bolo jasné, že všetky živé organizmy vrátane buniek musia – ak platia fyzikálne zákony – generovať svojou aktivitou elektromagnetické pole, lenže dlho predpokladali, že je také slabé, že na fungovanie organizmu „nemá vplyv“.

Lenže opak je zrejme pravdou. Americký vedec Jim Oschman o tom píše:

„Scéna sa začala meniť v roku 1963. V tom čase Gerhard Baule a Richard McFee z Katedry elektrotechniky na Syracuse University v štáte New York zachytili biomagnetické pole generované ľudským srdcom... V roku 1970 David Cohen na MIT potvrdil meranie ohľadom srdca. V roku 1972 vylepšil rozlíšenie svojich prístrojov natoľko, že mohol prvýkrát zmerať magnetické polia generované ľudským mozgom. Neskôr sa zistilo, že všetky ľudské orgány a tkanivá generujú magnetické polia, ktorým sa začalo hovoriť ,biomagnetické‘... Začali sa používať magnetokardiogramy a magnetoencefalogramy pri vyšetreniach srdca a mozgu. Z mnohých dôvodov sú tieto merania presnejším indikátorom stavu orgánu ako tradičné elektrické merania.“

Čo je však zaujímavejšie, podobné prístroje (ten najznámejší poznáme pod skratkou SQUID) pomohli vedcom merať napríklad to, čo „vyžaruje“ z rúk niektorých liečiteľov. A to nielen európskych, ale aj ázijských. Oschman píše o japonských výskumoch z roku 1992: u osôb, ktoré liečili takzvanou metódou čchi-kung alebo praktizovali bojové umenia, zmerali veľké fluktuácie v magnetickom poli okolo rúk v momente, keď títo ľudia pracovali s pacientmi. Zaujímavé je, že frekvencie magnetického poľa, ktoré boli takto namerané, veľmi dobre korelujú s frekvenciami, ktoré používajú moderné magnetické prístroje na naštartovanie liečivých procesov v ľudských tkanivách... Len ich generovalo ľudské telo týchto osôb zdanlivo „odnikiaľ“.

Včela – doktorka

Čítajte TU: Med pre zdravie aj krásu: Premôže boľavé hrdlo, kašeľ, cukrovku aj akné. Baktérie imúnne proti antibiotikám sú na postupe. Porazí ich „najlepší priateľ človeka“? Jedenásť receptov na štyri ročné obdobia

Iba zdanlivá banalita

Ak má teda ľudské telo okrem hmotnej stránky aj stránku – povedzme – energetickú (ktorá sa dá navyše použiť na liečenie), čo to znamená pre náš úvodný problém, teda pre epidémiu chrípok, viróz a nádch?

To záleží na tom, či si dokážeme predstaviť hypotetickú situáciu, kedy „zdravé“ magnetické pole ľudského organizmu bude mať inú frekvenciu ako „choré“ pole. Potom by sme sa asi dostali k záveru, že každé tkanivo, ako aj každá choroba má svoju „frekvenciu“. Na tú sa, mimochodom, môže naladiť pomocou „rezonancie“ s iným „chorým poľom“. Ale pretože je presné meranie podobných frekvencií zrejme ešte stále nad naše možnosti, nezostáva nám nič iné, než pozorovaním rozpoznať jej príznaky. A potom sa ju pokúsiť nejako zmeniť.

Nie je to až taká zložitá predstava. Homeopatia tak funguje už stovky a čínska medicína tisícky rokov. S kvalitnými výsledkami. Navzdory tomu, že starí Číňania ani homeopati nevedeli nič o vírusoch.

Ale už stačilo. Idem si radšej vyžehliť večernú róbu. Musím mať predsa v čom prevziať ten Bludný balvan, ktorý sa určite – zatiaľ neviditeľný – rúti od Českého klubu skeptikov Sisyfos mojím smerom.

Keď už sme pri tých neviditeľných (a teda vraj neexistujúcich) veciach: zaujímalo by ma, koľkí z pánov vedcov, ktorí sršia oheň a síru vždy, keď sa podobné témy objavia niekde na internete, by bez váhania konštatovali, že ich mama ľúbila.

A to aj napriek tomu, že lásku (alebo nenávisť) ešte nikto nikdy nevidel a nič (okrem ich svetu odjakživa vládnucich prejavov) nezmeral.

To vie len Boh, ktorého podstata je presne taká: Čistá láska.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top