Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Pochodom v chod smer peklo: Farmaceutické firmy vedú „ľud“ k závislosti od heroínu. Nespavosť sa pritom dá liečiť pomerne jednoducho. Chce to „len“ odvahu

Pochodom v chod smer peklo: Farmaceutické firmy vedú „ľud“ k závislosti od heroínu. Nespavosť sa pritom dá liečiť pomerne jednoducho. Chce to „len“ odvahu

9. 10. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná si všíma fenomén, ktorý „nenápadne“ devastuje západnú civilizáciu, a ponúka skutočné riešenia tohto pre postihnutého často zničujúceho problému

Konštatovanie, že potrebujeme dobrý spánok, pretože v ňom prežijeme zhruba tretinu života, je všeobecne známe a napohľad banálne. V našej civilizácii však nebývalým tempom pribúdajú rôzne poruchy spánku vrátane nespavosti. Zároveň raketovo stúpa predaj a užívanie rozličných tlmiacich liekov a opiátov. Jediný, kto z toho má prospech, sú farmaceutické firmy. Pritom taká nespavosť sa dá väčšinou liečiť pomerne jednoducho. Avšak – bez chemických jedov, „alternatívne“.

Erika M. Peprná

Závislosť od príjemného bezvedomia

V roku 2013 sa napríklad obľúbený „oblbovák“ Neurol vyšplhal v susednom Česku na piatu priečku „top ten“ najpredávanejších liekov. Samotný Neurol nie je opiát, ale obsahuje alprazolam, teda látku, ktorá spadá medzi diazepíny a je silne návyková, rovnako ako Diazepam, Rohypnol a podobné obľúbené „stálice našich lekárničiek“.

Na to, aby sme našli prirodzené zdravie a rovnováhu, často stačí jediné: nebáť sa vybočiť z vychodených koľají a vydať sa s odbornou pomocou proti prúdu.

Ide o všeobecný trend, o ktorom sa často nehovorí. Napríklad v Spojených štátoch sa užívanie liekov na spanie stalo naoko „škandalóznou“ témou až potom, keď sa herecká hviezda Philip Seymour Hoffman predávkoval heroínom. Ako totiž zistili už aj americké úrady, návyk na lieky na spanie sa jednoducho preklopí na závislosť od heroínu – ktorý je „na ulici“ paradoxne lacnejší ako drogy z lekárne. Pritom však súčasná oficiálna medicína iné recepty na problémy so spánkom prakticky neponúka. Vo väčšine prípadov je stále „riešením“ nespavosti vziať si tabletku a skončiť tak trochu v bezvedomí. Na chvíľu.

Faktom však je, že hoci je pre farmaceutické firmy závislosť ich „zákazníkov“ od návykových liekov výhodná, nespavosť a poruchy spánku sa dajú liečiť aj bez chémie, ktorá je potenciálne návyková rovnako ako heroín a k heroínovej závislosti, ako už bolo povedané, aj vedie.

Pomôžu babské rady?

Najjednoduchšie je vyskúšať staré známe „babské rady“, ako sú pohár horúceho mlieka s medom, valeriánové kvapky či malé pivo pred spaním, prípadne zmeniť svoj životný štýl: chodiť spať skôr, mať pravidelný režim, spať v tmavej, tichej a chladnej miestnosti bez elektronických prístrojov vrátane televízie, obmedziť ťažké jedlá a nápoje typu kávy, čaju, alkoholu, teda vlastne akékoľvek stimulanty, a nespať cez deň. Pomáha aj vytvoriť si „uspávací rituál“ a najmenej hodinu pred spaním sa venovať relaxácii.

Únavový syndróm

Čítajte TU: Vedecký pojem pre očistec na zemi: Chronický únavový syndróm. „Zloducha za scénou“ nášho života dokážeme poraziť. Lekári žasnú, liečitelia sa nečudujú. Voľba je na každom z nás

Prirodzené riešenie

Sú to veci notoricky známe: občas ich odporúčajú aj rozumnejší psychiatri a psychológovia, ktorí sú z rastúcej závislosti populácie od liekov nešťastní. Súčasne však väčšinou nemajú potuchy, ako inak problémy nespavosti liečiť. Preto zvyčajne nakoniec – keď ich odporúčanie zlyhá – predpíšu pacientovi chemický „úder kladivom po hlave“. Čo sa stáva často. Kto trpí nespavosťou, nedokáže väčšinou zmeniť svoje návyky zo dňa na deň.

Pritom sa dá skúsiť prírodná medicína: okrem iného bylinky, homeopatia, prípadne tradičná čínska medicína. Skrátka ktorákoľvek z metód, ktorá dokáže skutočne vyliečiť zdravotný problém tlejúci obvykle pri koreňoch nespavosti. Vrátane problémov psychických.

„Alternatívne“ liečebné systémy totiž väčšinou nerobia žiadnu pevnú deliacu čiaru medzi psychikou a fyzickým telom. Liečia pacienta ako celok.

Zanedbávané orgánové hodiny

Všímajú si aj súvislosti, ktoré západná medicína zavrhuje ako „povery“. Napríklad tradičná čínska medicína má podrobne rozpracovaný systém tzv. orgánových hodín. Podľa tohto systému má každý z najdôležitejších orgánov v tele v dvadsaťštyrihodinovom cykle dvojhodinovku, počas ktorej je aktívny. Orgány, ktoré sú „aktívne“ v noci, však (zdanlivo paradoxne) potrebujú na svoje správne fungovanie, aby bolo telo v pokojovom, „automatickom“ režime – spalo.

Ak v tom čase nespíme, preťahujeme ich, takže nemôžu správne plniť svoju funkciu – a navyše si vlastne v konečnom dôsledku nikdy neoddýchnu. To môže viesť k fyzickému ochoreniu – ale aj k nespavosti.

O polnoci je napríklad aktívny žlčník, po ňom (medzi jednou až treťou hodinou ráno) pečeň, potom pľúca. Nie náhodou sa teda pri virózach budíme s kašľom práve nad ránom. Rovnica totiž platí aj naopak. Ak nemôžeme spať v určitú hodinu, môže to byť pre lekára, ktorý praktizuje čínsku medicínu, dôležitý signál, že niektorý z orgánov nefunguje správne. Ale príčina tiež nemusí byť taká jednoduchá.

Mačka

Čítajte TU: Test s deväťsto mačkami: Je varené jedlo skutočne „mŕtva strava“? Potrebujeme špeciálne diéty? Zoznámte sa s jediným skutočným odborníkom na zdravú výživu

Stres a čínska medicína

„Poznáme nespavosť z niekoľkých rôznych príčin,“ vysvetľuje terapeutka čínskej medicíny Taťána Marešová. „Dali by sa veľmi voľne zhrnúť do piatich základných kategórií. Podľa toho vyzerá aj konkrétna liečba podávaním bylín, akupunktúrou a ďalšími metódami. Dôležitá je, samozrejme, aj správna strava.

Príčiny nespavosti, o ktorých existujú rozsiahle rozpravy, by sme nášmu západnému mysleniu najlepšie priblížili ako psychické vyčerpanie, stres, zlú stravu, nedostatok energie – sem patrí nespavosť u starých ľudí – aj nedostatok odvahy. Teda bojazlivosť, ľakavosť.“

Choroba tela a spánku

Čínska medicína však vidí tieto psychické faktory v previazanosti práve s postihnutím jednotlivých orgánov. Napríklad psychické vyčerpanie je zvyčajne prepojené s postihnutím srdca a sleziny, zlá strava s problémami žalúdka a stres s nerovnovážnou funkciou pečene. Ľakavosť je potom spojená so žlčníkom. Choroby všetkých týchto orgánov nás môžu pripraviť o spánok.

Myslené „choroby“ predovšetkým na energetickej úrovni. Čínska medicína je totiž zameraná preventívne a problémy rieši ešte v okamihu, keď sa vyskytujú na úrovni z nášho hľadiska „nehmotnej“. Pacientom trpiacim nespavosťou dokáže lekár po identifikácii správnej príčiny ich stavu pomôcť podporou energetického stavu postihnutého orgánu alebo orgánov, než sa choroba rozvinie na fyzickej úrovni a oni naozaj „ochorejú“. Chorobu konkrétneho orgánu si pritom západná medicína s nespavosťou vôbec nespojí a obe lieči väčšinou len podávaním syntetických drog. Niet divu, že sa potom stav nemení.

Homeopatická liečba

Aj homeopatia dokáže liečiť nespavosť. Liečba porúch spánku je aj v tomto prípade vždy záležitosťou celkového pohľadu na človeka. „Porucha spánku je prejavom poruchy energetického systému a fungovania cyklov v tele. Preto v homeopatii nie sú lieky na spanie, ale každého človeka treba liečiť individuálne, hľadať vnútorné príčiny a súvislosti,“ vysvetľuje homeopatka Vladimíra Řeháčková.

„Najčastejšie súvisia poruchy spánku s nervovou sústavou, stresom a nespracovanými emóciami. Pri konzultácii však potrebujem poznať aj ostatné prejavy nezrovnalostí v organizme. Vedieť napríklad aj detaily ako: či je nespavosť nadránom alebo sa človek prebúdza v noci, či má súvislosť so splnom a tak ďalej... Poznáme totiž stovky rôznych typov ,nespavostí‘.“

Púpava

Čítajte TU: Upracme si v sebe: Poriadok v duši je určujúci pre naše zdravie. Duša a telo sú pevne prepojené. Pätina ľudí zomiera predčasne a zbytočne. Negatívne emócie sú cestou pekla. Cesta je v nás

Príliš triviálne ťažkosti

Výhoda homeopatie, tradičnej čínskej medicíny a nepochybne aj ďalších podobných holistických (celostných) techník, to jest tých, ktoré liečia človeka ako celok, je, že vedia liečiť nielen ťažkosti, ktoré západná medicína považuje za príliš vážne (chronické, čiže neliečiteľné), ale aj tie, ktoré považuje za neliečiteľné zo svojej podstaty (pretože im „vedecky“ nerozumie) či príliš triviálne na to, aby sa nimi zaoberala.

„To platí napríklad pre pacientov, ktorí nemajú hlboký spánok, a majú preto pocit, že si neoddýchnu. Liečiť sa dá aj chrápanie,“ hovorí Vladimíra Řeháčková. „A vlastne akákoľvek nespavosť. Aj tá spôsobená faktormi, ktorých si človek nie je vždy vedomý: sem patria následky užívania liekov, nielen v súčasnosti, ale aj v minulosti, precitlivenosť na WiFi a ďalšie vysielače, prípadne mobily, citlivosť na zmeny prostredia, na nepokoj ľudí v okolí, nespavosť z ,myšlienok‘ druhého. Nespavosť liečime aj u detí.

Ak nemôžu spať, býva tu často príčina v ich neschopnosti ,opustiť‘ tento svet, sotva doň prišli. Inokedy je to z obavy zaspať pre zlé sny. Oba stavy sa dajú úspešne liečiť pomocou konštitučnej homeopatie – opäť teda neliečime nespavosť, ale pacienta ako celok. Homeopatia má naozaj všestranné použitie a úľava je obvykle trvalá.“

Spánkový protiprúd

Možnosti, ako riešiť „spánkovú krízu“ západnej civilizácie, sú proste k dispozícii. Nepochybne je ich viac než len tie, ktoré sme spomenuli. Existujú už tisíce rokov a budú existovať aj potom, keď najnovší škandálik okolo „zneužívania“ opiátov utíchne a lieky na spanie sa budú ďalej veselo predpisovať kandidátom otroctva Nového svetového poriadku, aby dokázali držať zničujúce tempo pochodovej formácie smer peklo.

Na to, aby sme našli prirodzené zdravie a rovnováhu, často stačí jediné: nebáť sa vybočiť z vychodených koľají a vydať sa s odbornou pomocou proti prúdu.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top