Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Tichý front „studenej vojny“ s chemickým priemyslom: naša vlastná obývačka. Ako nemať doma chémiu a navyše si vyliečiť akné? Esenciálny olej a štyri superlacné „babské“ čistiace prostriedky. Malý odboj

Tichý front „studenej vojny“ s chemickým priemyslom: naša vlastná obývačka. Ako nemať doma chémiu a navyše si vyliečiť akné? Esenciálny olej a štyri superlacné „babské“ čistiace prostriedky. Malý odboj

8. 10. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná sa venuje téme, o ktorej sa žiaľ na rozdiel od alternatívnej medicíny takmer nepíše, hoci je pre naše zdravie zásadná – a pridáva niektoré osvedčené recepty

Podľa nedávnej štúdie španielskeho Centra pre výskum environmentálnej epidemiológie majú ľudia, ktorí používajú doma čistiace prostriedky, o 50 % väčšiu šancu, že sa u nich rozvinie astma – a to aj keď „sprejujú“ len raz za týždeň. Jasné, štatistika má svoje hranice a je otázka, či autori skutočne spočítali celý výskum správne tak, aby im z neho „vypadli“ všetky možné ostatné riziká.

Erika M. Peprná

Dostanete rakovinu z čistenia WC?

Napriek tomu však platí a väčšina z nás asi tuší, že tá prehliadka fľaštičiek a fliaš, ktoré skladujeme pod drezom alebo v komore, nie je práve najzdravšia. Zvyčajne to je jedna z tých oblastí, nad ktorými mávneme rukou, pretože na riešenie problému nemáme čas ani energiu: Niečím tú špinu umyť musím, veď je to len pár mililitrov, nejaké Savo hádam ešte zvládnem.

Lenže to nie je vždy uskutočniteľný prístup. Po prvé, mnoho ľudí sa dnes snaží žiť zdravo. Ale je scestné míňať peniaze v obchodoch s biopotravinami len preto, aby sme to úžasné „nechemické“ jedlo priniesli do domu či bytu, ktorý je taký preplnený chémiou, že z toho (niekomu doslova) až brní hlava.

A ako sme videli vďaka spomínanej štúdii, nezostáva to len pri brnení. Ani pri astme. Špeciálne pre pacientov s rôznymi civilizačnými chorobami – od cukrovky až po rakovinu a roztrúsenú sklerózu – je „detox“ prostredia, v ktorom žijú, záležitosťou doslova života a smrti. Píše o tom aj Američan Christopher Wark, ktorému sa podarilo prekonať rakovinu hrubého čreva bez chemoterapie: a aby sa mu to podarilo, musel okrem iného vyhodiť všetku kozmetickú chémiu aj čistiace prostriedky zo svojho domu – a tým všetku myslím skutočne všetku vrátane pracích práškov, čističov na záchod a vody po holení.

Che Guevara na poli

Čítajte TU: Chlieb: Najväčšia droga modernej doby? Cukrovka, srdcové choroby aj akné. „Plastová“ pšenica nám ničí zdravie. Americký lekár: Schudnúť ľahko a rýchlo znamená nejesť to, čomu ešte stále mechanicky hovoríme chlieb

Domov ako psinec

Lenže – ako na to? Nemôžeme mať predsa doma „chliev“!

Našťastie je už dlhodobo známe, že existujú celkom jednoduché „babské“ recepty na udržanie žiarivo čistej domácnosti (ako sa hovorí v smiešnych reklamách pre gazdiné) – a to aj bez chémie, teda tej „priemyselnej“ (o čom sa tam už nehovorí). Základom čističov typu „urob si sám“ sú štyri jednoduché veci: sóda, citrón, ocot a lieh. Pridajte (pre niektoré účely) trochu škrobu, prípadne doplňte esenciálne oleje, ktoré vám podstatne uľahčia prácu... Et voila! Alebo, ako hovoríme u nás, a je to doma. Recepty nájdete nižšie.

Mimochodom, keď som mala tú česť mať na chvíľu doma šteňa, to, čo náš domov zachránilo pred jeho premenou na psinec, nebola klasická chémia pre domácnosť, aj keď som ju ešte vtedy používala takmer výhradne, ale olej Purification (Prečistenie) od Young Living. V Purification je citrónová tráva, citronella, tea tree olej, rozmarín, myrta a lavandin.

Byliny našich babičiek

Ako asi viete, myrta sa za čias našich babičiek pestovala na oknách, lebo nielenže pekne voňala a znamenala manželské šťastie, ale aj preto, že odháňala muchy a iné parazity. Aj citrónová tráva má schopnosť popasovať sa s parazitmi všetkého druhu, je antiseptická a krásne vonia. Tea tree a rozmarín sú veľmi silno antibakteriálne a antivírusové. Citronellu poznáme ako odpudzovač hmyzu zo sviečok na letných terasách, ale pôsobí aj dezinfekčne a protiparaziticky – a navyše upokojuje. Levanduľu netreba predstavovať, len dodajme, že lavandin má väčší podiel „dezinfekčnej“ gáfrovej zložky ako klasická levanduľa. Preto sa tiež napríklad krajne nehodí na dezinfekciu spálenín – samotný gáfor totiž páli.

Lavandin, mimochodom, je olej z hybridnej levandule, u nás často bohužiaľ vydávaný za „pravú“ levanduľu. Lenže lavandin je úplne iný, má iné vlastnosti, a keď ho niekto vymení za levanduľu, môže dosť ublížiť. Aj preto sa naozaj oplatí kupovať oleje iba od značiek, pri ktorých ste si istí kvalitou a zložením rastlinnej esencie, ktorú dostanete do ruky.

Zmesi esencií sú však viac ako súčet častí (asi ako symfónia je viac než jednotlivé noty). Zmes Purification vo svojom celku nielenže čistí, ale aj upokojuje. Preto asi nikoho neprekvapí, že je výborným tonikom napríklad na akné. Pupienky sa po nanesení kvapky na zasiahnuté miesta stiahnu za niekoľkých hodín o viac ako polovicu.

Mikrovlnka

Čítajte TU: Škodí „mikrovlnka“ nášmu zdraviu? Alebo ide o bezpečné, moderné riešenie? Ak nás udržiava nažive svetlo, je tu problém

Autá zabíjajú (hlavne ich vnútorný vzduch)

Ale späť k šteňaťu. Rovnako to totiž funguje aj v prípade domácnosti s malými deťmi akéhokoľvek živočíšneho druhu: pridajte tri kvapky Purification do vedra vody, ktorou zmývate podlahy zašpinené od čohokoľvek, čo sa práve jedlo, alebo iných „pozostatkov“ (pre istotu pridajte aj tri kvapky zmesi Thieves [Zlodeji], ktorá obsahuje dezinfekčne pôsobiacu zmes citróna, klinčekov, škorice, tea tree a rozmarínu). Okrem toho môžete olej rozprašovať vo vzduchu alebo ho dať do skrine proti moliam, prípadne do auta.

Autá sú samostatná kapitola. Tiež neznášate tie odporné voňavé zmesi na spätné zrkadlo, ale ešte viac nenávidíte pach čerstvého plastu v interiéri, najmä za horúceho letného dňa? Niet divu – plasty v automobiloch sú možno ešte horším zdrojom jedovatých a rakovinotvorných látok ako napríklad fajčenie či inhalovanie splodín z výfukov. Vedia to aj páni vedci – len sa o tom veľa nehovorí.

Vedecké štúdie spájajú vzduch v autách s rizikom infarktu, trombóz aj zvýšeným výskytom zápalov. A pred niekoľkými rokmi (2011 – 2012) uskutočnila organizácia Ecology Center výskum, ktorého výsledkom bolo, ako hovorí riaditeľ organizácie Jeff Gearhart: „...zistenie, že vnútrajšky našich áut obsahujú koktail stoviek toxických chemických látok, ktoré sa koncentrujú v malých, uzavretých ,vreckách‘, ako je kabína či interiér vozidla. Tieto látky, samozrejme, nie sú vôbec regulované...“

Malá kontrarevolúcia

To nie je veľmi príjemné zistenie – hoci predstava, že by „regulácia“ štátom zmenila veci k lepšiemu, je asi iba ilúzia. Dobrá správa však je, že esenciálne oleje majú schopnosť viazať na seba ťažké kovy aj ďalšie chemické látky. Výbornou metódou, ako sa popasovať s nebezpečným „autosmradom“, je teda nechať v aute cez noc tampón s desiatimi kvapkami Purification. Alebo napríklad esenciálneho oleja z citróna.

Takto by sme mohli pokračovať hodiny (a na niektorom z našich „olejových seminárov“ to aj občas robíme). Prírodné riešenia v starostlivosti o domácnosť totiž tvoria celé odvetvie, ktoré je takmer rovnako rozsiahle ako jeho sesterská „alternatívna medicína“ a kozmetika. Len sa o ňom vôbec nevie.

Je to logické: chemicko-farmaceutický priemysel, samozrejme, nemá záujem na tom, aby ľudia zistili, že na to, aby si udržali domácnosť v poriadku, takmer nepotrebujú ich výrobky. V okamihu, keď to „konzument“ zistí, je už takmer sebestačný.

Takže ďalšia „malá domáca kontrarevolúcia“.

Špinavý muž

Čítajte TU: Staronová cesta ku kráse a prirodzenosti: Je zdravé sa neumývať? Chemik, ktorý sa dvanásť rokov nesprchoval, predáva Matku Špinu. Umývali by ste dieťa fridexom?

Recepty


Čistič na dlaždičky:

 • liter octu;
 • 10 lyžíc kastílskeho alebo iného tekutého mydla;
 • 20 kvapiek zmesi esenciálnych olejov Zlodeji;
 • 20 kvapiek esenciálneho oleja z citróna;
 • 20 kvapiek zmesi esenciálnych olejov Purification;
 • zhruba štvrť šálky zmesi nalejeme pred použitím do vedra horúcej vody.

Čistič na toalety:

Do toalety nasypeme jedlú sódu podľa potreby, nalejeme tam pol šálky octu zmiešaného s esenciálnym olejom podľa potreby, necháme „vybublať“ a umyjeme.

Čistič na sklo:

 • pol lyžičky kastílskeho mydla alebo podobného tekutého mydla;
 • 1/4 hrnčeka bieleho vínneho octu;
 • 1 a 1/2 hrnčeka destilovanej vody;
 • cca 20 kvapiek citrónového esenciálneho oleja.

ALEBO

 • 1/4 šálky liehu;
 • 1/4 šálky octu;
 • lyžicu škrobu;
 • 2 šálky teplej vody.

(Fungujú oba.)

Dezodorant/osviežovač vzduchu/pleťová voda (mimochodom, mám pocit, že odpudzuje aj kliešte):

 • destilovaná voda (alebo voda z horského prameňa :));
 • 10 kvapiek liehu;
 • 10 kvapiek esenciálneho oleja Purification od Young Living;
 • 5 kvapiek esenciálneho oleja zo zázvoru;
 • 10 kvapiek zmesi esenciálnych olejov Citrus Fresh;
 • 5 kvapiek esenciálneho oleja z klinčekov.

Zdroj.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top