Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Škodí „mikrovlnka“ nášmu zdraviu? Alebo ide o bezpečné, moderné riešenie? Ak nás udržiava nažive svetlo, je tu problém

Škodí „mikrovlnka“ nášmu zdraviu? Alebo ide o bezpečné, moderné riešenie? Ak nás udržiava nažive svetlo, je tu problém

16. 9. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná skúma jeden z fenoménov modernej kuchyne z nových pohľadov a dochádza k záveru, ktorý je banálny len zdanlivo

Vo väčšine mainstreamových periodík sa dočítame, že „mikrovlnky“ sú „zdravé“: nejde predsa o nič iné ako ohrev jedla, ktorého podstata je podobná elektrine či teplu – ide proste o vlnenie, ktorého energia je príliš malá na to, aby spôsobila molekulárne zmeny, aké spôsobuje napríklad rádioaktívne žiarenie.

Erika M. Peprná

To je nepochybne pravda. Znamená však tento fakt, že v prípade nebezpečenstva mikrovlnných rúr ide len o „mestskú legendu“ typu čiernej sanitky? Čo robí mikrovlnka s naším zdravím v skutočnosti?

Zázrak techniky ničí enzýmy

Všeobecne je mikrovlnná rúra považovaná za zázrak moderného varenia. V článkoch, ako je tento „náborový leták“ Harvard Medical Association, sa dočítame vety typu: „Nestrácajme sa v detailoch. Zelenina je pre vás dobrá bez ohľadu na to, ako ju pripravujete. A mikrovlnná rúra? Zázrak techniky, úžasne praktický div sveta – ktorý môže byť neskutočne výhodný z hľadiska zdravej stravy.“

Podľa podobných článkov je mikrovlnka zo zdravotného hľadiska vlastne na varenie dokonca lepšia ako bežné spôsoby, pretože v nej zeleninu vystavujeme ohrevu relatívne kratší čas, takže zničíme menej vitamínov. Pomerne značné množstvo štúdií, ako je tá publikovaná v novembri roku 2003 v Journal of the Science Food and Agriculture, ktoré preukazujú, že zelenina ohrievaná v mikrovlnnej rúre stráca až 97 % antioxidantov, potom „oficiálne“ línie odbíjajú mávnutím ruky: Keď uvaríte zeleninu vo vode, tiež ju pripravíte o antioxidanty. Tak kde je problém? A že cesnak, ktorý zahrejeme v mikrovlnnej rúre, príde za 60 sekúnd o všetku aliinázu, teda enzým zodpovedný za jeho povesť lieku na všetko vrátane rakoviny? Ech, čo tam po tom, proste sa varí rýchlejšie.

Podivne osamelý vedec

Lenže všetko nemusí byť také jednoduché. Existujú znepokojujúce indície:

Mikrovlnné žiarenie sa používa v laboratóriách na oslabovanie bunkových membrán. To by samo o sebe zrejme nevadilo: koniec koncov, v mikrovlnke si nebahníte vy sami, čiže môže poničiť „len“ bunkové membrány vo vašom jedle. Aký to má vplyv na zdravie ľudského organizmu, ťažko povedať. Jediná štúdia, ktorá kedy skúmala vplyv mikrovlnného ohrevu na ľudské zdravie, sa totiž uskutočnila vo Švajčiarsku pod vedením Dr. Hansa Hertela a zahŕňala iba osem účastníkov. Pre vedcov je teda nehodnoverná.

Hamburger v Prahe

Čítajte TU: Moderná podvýživa presýtených: stačí jediné jedlo z „rýchleho občerstvenia“. Verme zdravému sedliackemu rozumu. Nie je nad domácu kuchyňu. Nielen chlebom je (zdravý) človek živý

Výsledky štúdie, ktoré ukázali, že ohrievanie jedla v mikrovlnnej rúre vedie u jeho konzumentov k znižovaniu počtu červených aj bielych krviniek a zvyšovaniu cholesterolu, sú zaujímavé. Oveľa zaujímavejší je však osud samotnej štúdie: Švajčiarska obchodná asociácia sa úspešne pokúsila Dr. Hertela umlčať. Šesť rokov platil vo Švajčiarsku zákaz publikácie jeho štúdie. Zákaz, ktorý efektívne znamenal iba publikáciu v Amerike, nakoniec v roku 1998 odvolali. Ale „nehodnovernú“ Hertelovu štúdiu nenasledovala žiadna iná. Nikdy. Vzhľadom na alarmujúce Hertelove závery je to pozoruhodný fakt. Mikrovlnná rúra, ktorú majú doma desiatky, ba stovky miliónov ľudí, nebola nikdy podrobená serióznemu skúmaniu, čo sa týka vplyvu na ľudské zdravie.

Radšej nič neskúmať

Napriek tomu sa objavujú zaujímavé výsledky výskumov, aj keď len sporadicky. Jedna vedecká štúdia napríklad preukazuje, že mikrovlnný ohrev ničí (vírusovú) DNA vo veľmi neobvyklej miere (Kakita et al, 1995, citovaná v článku Dr. Mercolu tu). Opäť ide o „nehodnoverné“ výsledky jedného bádania – ktoré však veľmi znepokojivo odpovedá na dlhoročnú diskusiu o tom, prečo je mikrovlnná rúra takou dobrou čistiacou pomôckou. Všeobecne sa totiž vie, že na sterilizáciu si lepší nástroj ani vybrať nemôžete.

Súčasne je každému dobre známe, že (samo)vražedným nápadom je ohrievať v mikrovlnnej rúre napríklad ľudskú krv či materské mlieko: prvý prípad vyprodukoval jedno úmrtie a niekoľko miliónovú žalobu na nemocnicu, druhý potom „len“ zistenie, že z mlieka (a umelej dojčenskej výživy) sa tak stráca drvivá väčšina živín.

Prekvapivo sa však otázkou, či ide len o efekt (nerovnomerného) ohrevu a či náhodou mikrovlnná rúra neovplyvňuje ohrievané potraviny na úrovni DNA, stále žiadny vedec nezaoberá. Oficiálna odpoveď znie: Nie je to možné a basta – neionizujúce žiarenia, medzi ktoré mikrovlny radíme, skrátka zmeny molekúl či DNA nepôsobia –, pretože by sme princíp zmeny nedokázali fyzikálne ani chemicky vysvetliť. Takže to radšej nebudeme skúmať.

Tvorí nás svetlo?

A potom je tu kontroverzná záležitosť zvaná biofotóny. Fotón predstavuje kvantum, teda základnú jednotku, energie. Niektorí vedci rozvíjajú teórie o tom, ako fungujú fotóny v živých organizmoch. Podľa nich sa energia (pochádzajúca napríklad zo slnečného žiarenia) v živých bytostiach a ich bunkách „skladuje“ v jednotkách „biofotónov“. Čím viac biofotónov (a teda energie) potravina obsahuje, tým je zdravšia. Biofotóny sú totiž podľa zástancov tejto hypotézy zásadné pre fungovanie všetkých procesov v tele. Inými slovami, tvorí nás a udržiava nažive – svetlo. A toto svetlo uložené v bunkách mikrovlnný ohrev podľa ďalších hypotéz ničí. A keď skutočne ničí aj väzby vo vnútri DNA kyselín, ktovie... Takto tajomne obvykle končia populárne články. Nikto totiž nemôže nič vedieť – pretože nikto nič neskúma.

Pohreb

Čítajte TU: Sladký zabijak pod ochranou WHO: Ako sa „robí planetárne zdravie“? Krušné časy Coca-Coly sa končia. Zlobovaná vedkyňa radí: Gatesovi ľudia to zariadia. Škandály na zákazku

Pseudoveda? Hypotézy? Takzvaní seriózni vedci to budú určite tvrdiť. Avšak „serióznu“ vedu žiadne podobné výskumy „nezaujímajú“ natoľko, aby sa obťažovala ich vyvrátiť. Či ide o vplyv nejakého priemyselného odvetvia alebo skrátka o problém vedeckého myslenia dneška, ktoré obyčajnú skepsu, slúžiacu na rozširovanie hraníc znalostí, vymenilo za pseudonáboženský kánon „povoleného poznania“, môžeme len špekulovať.

Experiment s rešpektom a časom

Najjednoduchšie je presvedčiť sa na vlastnej koži, ako to urobila aj autorka tohto blogu. Vzhľadom na to, že je okrem iného homeopatka, bola mikrovlnným rúram vždy naklonená, pretože mala dojem, že podľa homeopatickej teórie by mali jedlo „energizovať“ podobne, ako sa dynamizujú homeopatické lieky. Rozhodla sa však vyskúšať, či na „fámach“ o nebezpečnom varení v mikrovlnnej rúre niečo nie je. Výsledok bol pozoruhodný: po niekoľkých mesiacoch bez mikrovlnky zistila, že sa cíti lepšie a energickejšie, a dokonca s údivom konštatovala, že jej zmizla migréna, ktorou celý život trpela. Ale hneď ako skonzumuje jedlo ohriate v mikrovlnnej rúre, migréna sa vráti. A to aj vtedy, keď o tom, že jedlo bolo takto pripravené, vopred ani počas konzumácie nevie – záležitosť sa teda nedá odbiť len vplyvom psychiky.

Opäť „nehodnoverný“, individuálny experiment. Existuje však veda, ktorá dokáže pochopiť „problém mikrovlnky“ zo svojho uhla pohľadu: tradičná čínska medicína. Podľa nej nedodá mikrovlnný ohrev jedlu skutočný jang – teda energiu (a sme opäť u biofotónov!). Lenže tradičná čínska medicína je na Západe väčšinou odsunutá do „bezpečnej“ kategórie „paveda“...

Existujú tisíce ľudí, ktorí sa rozhodli žiť bez mikrovlnnej rúry, či už preto, že chcú vyskúšať, či je niečo na „pseudovedeckých“ tvrdeniach, že mikrovlnky produkujú mŕtve, sterilné potraviny a vystavujú zdravie ich používateľov mnohým nebezpečenstvám, alebo preto, že je pre nich mikrovlnka len symbolom životného štýlu, v ktorom prevažuje rýchlosť a kvantita nad kvalitou a rešpektom k vlastnej osobe aj telu. Bez výnimky si svoje rozhodnutie pochvaľujú. Vedecké vysvetlenie ich svedectiev, že jedlo „uvarené“ v mikrovlnnej rúre je diametrálne odlišné od toho, ktoré si uvarili klasickým spôsobom, však stále chýba. A pravdepodobne aj dlho chýbať bude. Znamená to však, že nemajú pravdu a ich názor môžeme odsunúť do ríše povier, ktoré sa nehodia pre moderného, racionálneho človeka?

Je zrejme jediný platný návod: experiment. Vyskúšať si obe možnosti a zistiť, čo je pre každého z nás lepšie. Spor o mikrovlnky sa totiž len tak skoro „objektívne“ nevyrieši.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top