Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Zázračný orech: Zdravie srdca, mozgu a zlepšenie plodnosti ukryté pod tvrdou škrupinkou. Pomocník pri liečbe rakoviny prsníka aj prostaty. Čo na to čínska medicína?

Zázračný orech: Zdravie srdca, mozgu a zlepšenie plodnosti ukryté pod tvrdou škrupinkou. Pomocník pri liečbe rakoviny prsníka aj prostaty. Čo na to čínska medicína?

17. 9. 2016

vytlačiť článok

Redakcia Protiprúd prináša prekvapivý „návod“ amerického lekára a českých terapeutov, ako zlepšiť svoje zdravie a prirodzene chudnúť pomocou jednoduchého „triku“

Občas nájdeme v periodikách hlavného prúdu článok o tom, že vlašské orechy – a orechy vôbec – sú dobré na srdce či mozog. Zvyčajne však nezabudnú doplniť varovanie, že orechy sú zároveň tučné, takže by ich predovšetkým ženy dbalé svojej línie nemali často jesť. „Tak raz za mesiac áno, ale inak radšej…,“ počúvame a čítame.

Extra

Lenže „alternatívne“ zdroje vrátane amerického lekára Dr. Josepha Mercolu píšu o tom, že raz za mesiac je katastroficky málo, a ak chceme dosiahnuť zdravé účinky vlašských orechov, mali by sme ich skonzumovať štvrť až pol šálky denne – to je okolo päťdesiat až sedemdesiat gramov. A oplatí sa to: podľa vedcov totiž vlašské orechy chudnutiu nielenže neprekážajú, ale naopak mu ešte pomáhajú. Okrem toho priaznivo pôsobia pri diabete druhého typu a podporujú napríklad aj mužskú plodnosť – čoraz väčšia téma dnešnej doby.

Orechy podľa čínskej medicíny

Ako je to teda s vlašskými orechmi? Na túto otázku odpovedá z trochu iného uhla pohľadu terapeutka Jana Hollanová: „Keď sa pozrieme na zdravotné a dietetické účinky vlašských orechov z hľadiska čínskej medicíny, môžeme často roztrieštený ,európsky‘ výskum v tejto oblasti zaradiť do zaujímavého – hoci možno pre Európana nezvyklého – celkového rámca. Podľa čínskych lekárov totiž vlašské orechy podporujú tzv. jang obličiek.

V preklade do nášho slovníka to zhruba znamená, že zvyšujú hladinu energie v obličkách, ktoré okrem iného ovplyvňujú práve vami aj Dr. Mercolom spomínanú mužskú plodnosť. Ale nielen to – obličky sú zodpovedné za hladinu energie v celom organizme. Je preto logické, že vlašské orechy sú zvyčajne dobré na chudnutie. Veľa dnešných pupkáčov je totiž podvyživených a navyše majú zle fungujúcu slezinu, ktorá je zodpovedná za ukladanie vlhkosti v organizme – čomu my v Európe hovoríme nadváha. Aj tej môže energetická podpora organizmu ,vlašákmi‘ pomôcť. Podobne by som to videla aj pri účinkoch orechov na srdce a cievy.

Ak do svojej diéty zahrniete rozumné množstvo orechov, najmä tých vlašských, svoje plány na chudnutie naopak podporíte: Jedna súhrnná štúdia, ktorá skúmala 31 klinických testov, ukázala, že osoby, ktoré svoju odtučňovaciu kúru doplnili o orechy, prípadne nimi nahradzovali iné jedlá, boli na konci sledovania oproti ostatným dietárom chudší o zhruba 1,26 kilogramu a 2,5 centimetra v páse.

Okrem toho je v čínskej medicíne dlhodobo známe, že vlašské orechy podporujú funkciu mozgu. V tom sa teda staré východné náuky dokonale zhodujú s ,moderným‘ európskym poznaním,“ uvažuje Jana Hollanová a dodáva, že čínski lekári odporúčajú zjesť zhruba štyri celé vlašské orechy denne.

Niektoré moderné výskumy však toto číslo ešte podstatne zvyšujú. Podľa Dr. Mercolu sú vlašské orechy v zásade základom zdravej stravy a jedinou kontraindikáciou môže byť výskyt herpetických vyrážok a všeobecne infekcií.

Brenda a včely

Čítajte TU: Rakovina prsníka na postupe: „Brenda“ z Beverly Hills ako vysušená troska. „Umieram na sto dobrých príznakov.“ Povzbudivá správa zo stredných Čiech. Liek, ktorý nie je na predpis. Vylieči nás inteligentná živica?

Dr. Mercola: Orechy sú základom zdravej stravy

Často to býva tak, že tie najjednoduchšie jedlá sú pre vaše zdravie najlepšie. Určite to platí aj v prípade orechov. V každom z nich nám matka príroda sama predkladá takmer dokonalý balíček proteínov, zdravých tukov, rastlinných sterolov, antioxidantov a mnohých vitamínov a minerálov.

Skutočnými kráľmi medzi orechmi sú potom plody orecha kráľovského – vlašské orechy. Výskumy ukazujú, že môžu podporiť ľudské zdravie mnohými rôznymi spôsobmi už pri užívaní sympaticky malého množstva: na to, aby mali priaznivý účinok na náš organizmus, stačí zjesť zhruba sedem „vlašákov“ denne.

Vlašské orechy rastú nad zemou, rovnako ako napríklad para orechy, kešu, lieskové a makadamové orechy, pekanové orechy, píniové semienka („oriešky“) a pistácie. Každý z „nadzemných“ orieškov má svoj unikátny prínos pre ľudskú výživu. Ale „vlašáky“ majú vedúce postavenie.


Tak napríklad štvrť hrnčeka vlašských orechov (približne 50 – 70 g) poskytne ľudskému organizmu sto percent odporúčanej dennej dávky rastlinných omega-3 mastných kyselín, ale aj značné množstvo potrebnej dávky medi, mangánu, molybdénu a biotínu. Čo je však na týchto zázračných orieškoch mimoriadne zaujímavé, sú ich účinky.

Bojovníci proti rakovine

Vlašské orechy môžu pomôcť znížiť riziko vzniku a spomaliť postup rakoviny prostaty, ale aj rakoviny prsníka. Ukazuje to napríklad štúdia, v ktorej jednu skupinu myší kŕmili osemnásť týždňov dávkou orechov, ktorá by sa u človeka rovnala približne 70 g orechov denne. Nádory prostát myší potom rástli podstatne menším tempom ako v prípade kontrolnej skupiny, ktorá svoju dávku tukov získavala z iných zdrojov. Súhrnne táto diéta ako taká znížila rast tumorov o 30 – 40 %. Iná štúdia uskutočnená na myšiach zase ukázala, že ak ženy jedia zhruba dve hrste vlašských orechov denne, mali by mať o 50 % nižšie riziko vzniku rakoviny prsníka a zároveň tak môžu podstatne spomaliť rast už existujúcich nádorov.

Zdravie pre ľudské srdcia

Vlašské orechy obsahujú aminokyselinu L-arginín, ktorá je z viacerých dôvodov prospešná pre naše cievy. Ľudia, ktorí trpia srdcovými chorobami alebo akoukoľvek kombináciou rizikových faktorov, by teda mali tieto zázraky v tvrdej škrupinke zaradiť do svojho jedálnička.

Nie však v prípade, že súčasne trpia na herpetické vyrážky (opary): vysoká hladina arginínu v tele totiž môže nepriaznivo ovplyvňovať množstvo inej aminokyseliny, lyzínu, čo môže spustiť návrat oparu.

Inak sú však vlašské orechy pre tých z nás, ktorých srdce a obehový systém musia čeliť vyššej záťaži či rizikám, skutočne výborné: obsahujú kyselinu alfa-linoleovú (ALA) zo skupiny omega-3 mastných kyselín, takže pôsobia protizápalovo a môžu napríklad predísť aj tvorbe krvných zrazenín. Výskumy ukazujú, že u ľudí, ktorí majú v jedálničku dostatok ALA kyseliny, vzniká o polovicu menšie riziko, že zomrú na zástavu srdca, a všeobecne výrazne znížené riziko infarktu. Konzumácia vlašských orechov okrem toho pomáha udržať hladinu cholesterolu na zdravej úrovni.

Vzácne (a účinné) antioxidanty

Antioxidanty sú kľúčovými látkami potrebnými na udržanie zdravia – podľa mnohých vedcov sú práve ony najdôležitejšou protiváhou voľných radikálov v organizme. Voľné radikály prispievajú (nielen) k starnutiu všetkých tkanív v našom tele.

A vlašské orechy obsahujú niekoľko antioxidantov, ktoré inak nájdeme len v máloktorej bežne konzumovanej potravine: to je prípad juglónu, látky zo skupiny chinónov, tanínu tellimagrandinu a flavonolu morinu. Prekvapení vedci označujú antioxidanty vo vlašských orechoch za „výnimočné“ a dokonca tvrdia, že tieto látky môžu človeku pomôcť v prevencii chemického poškodenia pečene.

Štúdie navyše ukazujú, že konzumácia vlašských orechov funguje aj v množstvách, ktoré nemajú žiadny zásadný účinok na váhu – časté populárne tvrdenie, že osoby, ktoré trpia nadváhou, by mali jesť „vlašáky“ „tak maximálne raz do mesiaca“, sa teda zrejme nezakladá na pravde.

Hamburger v Prahe

Čítajte TU: Moderná podvýživa presýtených: stačí jediné jedlo z „rýchleho občerstvenia“. Verme zdravému sedliackemu rozumu. Nie je nad domácu kuchyňu. Nielen chlebom je (zdravý) človek živý

Ako chudnúť s orieškami

Ak do svojej diéty zahrniete rozumné množstvo orechov, najmä tých vlašských, svoje plány na chudnutie naopak podporíte: Jedna súhrnná štúdia, ktorá skúmala 31 klinických testov, ukázala, že osoby, ktoré svoju odtučňovaciu kúru doplnili o orechy, prípadne nimi nahradzovali iné jedlá, boli na konci sledovania oproti ostatným dietárom chudší o zhruba 1,26 kilogramu a 2,5 centimetra v páse. Okrem toho, za tri dni už mali konzumenti orechov menšiu chuť do jedla – respektíve menej maškrtný jazýček.

„Vlašáky“ rozhýbu spermie

O všetkých uvedených zdravotných účinkoch vlašských orechov sa z času na čas niekde dočítame. Menej známy je však ich pozitívny vplyv na mužskú plodnosť. Zistilo sa, že už 75 gramov (teda zhruba pol šálky) vlašských orechov denne konzumovaných s bežnou „západnou“ (a teda značne nezdravou) diétou výrazne zlepšilo u mužov kvalitu spermií vrátane ich životaschopnosti, pohyblivosti aj správnej „morfológie“.

Zdravie mozgu

Podľa ľudovej múdrosti sú vlašské orechy „dobré na nervy“. Skutočne to tak je: obsahujú totiž množstvo zlúčenín, ktoré slúžia ako ochrana nervových buniek, vrátane vitamínu E, kyseliny listovej, melatonínu, už spomínaných nenasýtených mastných kyselín a antioxidantov. Súhlasia s tým aj výsledky výskumov, ktoré preukázali zvýšenú schopnosť logického uvažovania u dospelých, ktorí konzumujú orechy, rovnako ako môžu chrániť mozog pred účinkami starnutia a zlepšovať jeho funkcie vrátane pamäte a pohybu.

Diabetes? Jedzte orechy!

Vlašské orechy ďalej dokážu výrazne podporiť zdravie a metabolické procesy osôb s cukrovkou druhého typu. Napríklad sa preukázalo, že osoby, ktoré okrem cukrovky druhého typu trpeli aj nadváhou, mali pri konzumácii zhruba štvrť šálky vlašských orechov denne už za tri mesiace výrazne lepšie hladiny niektorých sledovaných látok v krvi ako tí, ktorí ich nejedli.

Pohreb

Čítajte TU: Sladký zabijak pod ochranou WHO: Ako sa „robí planetárne zdravie“? Krušné časy Coca-Coly sa končia. Zlobovaná vedkyňa radí: Gatesovi ľudia to zariadia. Škandály na zákazku

Recept na zdravie

Povrch vlašského orecha, zbaveného tvrdej škrupinky, tvorí viac-menej dobiela sfarbená, vločkovitá (alebo voskovitá) membrána. Je horká, ale je lepšie ju nelúpať. Zatiaľ sa totiž tvrdí, že až 90 % antioxidantov z orecha sa nachádza práve v tejto šupke. Súčasne je lepšie jesť orechy, ktoré sú označené ako organické, či v raw kvalite, pretože niekedy sú orechy proti žltnutiu buď ožarované, alebo pasterizované, čo, samozrejme, ničí výživné látky, ktoré sa v nich nachádzajú.

Zároveň treba počítať s tým, že vlašské orechy sú potravina, ktorá sa ľahko kazí. Takže pri kúpe (olúpaných) orechov sa vyhnite tým, ktoré vyzerajú akoby scvrknuté, divne smrdia alebo si skrátka len nie ste stopercentne istí, že sú čerstvé. Mali by ste ich skladovať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke alebo mrazničke. Veľmi dobré je potom orechy pred konzumáciou cez noc namočiť, čo z nich čiastočne odstráni rôzne inhibítory enzýmov a kyseliny fytovej
(ktorá je často považovaná za „nezdravú“, antinutričnú látku, ale na druhej strane niektorí vedci nedajú na jej zdravotné účinky dopustiť, pozn. red.). Ak ich máte radi chrumkavé, môžete ich potom zase vysušiť pri nízkej teplote.

Osobne odporúčam orechy – makadamové, vlašské aj pekanové – ako jeden zo základov zdravej diéty, do ktorej dodávajú značné percento potrebných tukov. Sám ich v ostatných rokoch konzumujem celkom dosť, pretože som znížil podiel proteínov (a teda aj mäsa) v strave.

Je mi však jasné, že nie každý je fanúšikom vlašských orechov. Keď vám nechutia, rozmixujte si ich do kokteilu alebo kaše.

Zdravý protiprúd

Je evidentné, že vlašské orechy sú jedným z neprávom zanedbávaných jedál. Vyzerá to, že jediný „vlašák“, pri nadmernej konzumácii ktorého sa priberá, je ten predávaný v lahôdkach. No aj ten je občas dobré si dať – niekedy je lepšie „zhrešiť“, ako celý deň na jedlo len myslieť! Ako sme však videli, aj v tom nám môžu vlašské orechy pomôcť.

Orechy skrátka patria medzi potraviny, ktoré môžu prispieť k vyváženej diéte, ktorá – ako sa neustále snažíme nielen tu na Protiprúde opakovať – predstavuje spolu s kvalitným spánkom a životosprávou všeobecne najmenej polovicu zdravia. Tou druhou polovicou je potom návrat k prirodzenosti a duchovnosti na vlastnej životnej ceste každého z nás. K ceste „proti prúdu“ zmechanizovaného sveta.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top