Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Choroby ako biznis: Liečia lieky produkované farmaceutickým priemyslom? Zatajované nebezpečné vedľajšie účinky! Stále chorý pacient znamená stály kšeft

Choroby ako biznis: Liečia lieky produkované farmaceutickým priemyslom? Zatajované nebezpečné vedľajšie účinky! Stále chorý pacient znamená stály kšeft

14. 9. 2016

vytlačiť článok

Zuzana Lipová varuje pred nebezpečnými vedľajšími účinkami liekov, ktoré lekári s úsmevom denne predpisujú

Napíšem to tak, ako to cítim. Sme ochotní pchať do seba čokoľvek, čo nám sľubuje okamžité riešenie našich skutočných či vymyslených problémov od úbytku na váhe, cez nárast svalovej hmoty, erekciu na povel, dobrú náladu, pokojný spánok a najmä okamžitú úľavu od bolesti. A bezmedzne veríme lekárom, hoci tiež sú to len ľudia, ktorí robia chyby. Žiaľ, niekedy aj vedome.

Ako napríklad bývalá lekárka mojej mamy, ktorá jej prikazovala užívať lieky na znižovanie cholesterolu (mala ho 5,9 mmol), hoci sa u nej prejavoval celý rad nežiaducich účinkov (z tých najzávažnejších spomeniem problémy so spánkom, stratu rovnováhu, tŕpnutie nôh, bolesť svalov). Moja mama je stará škola, pre ňu je lekár autorita, preto predpísané lieky poctivo jedla. Až jedného dňa skolabovala. Našťastie sa nechala presvedčiť, že musí zmeniť lekárku. Trvalo rok, kým všetky „nazbierané“ neduhy zmizli. Samozrejme, liek na cholesterol prestala užívať ako prvý. Dnes sa vzhľadom na svoj vek cíti veľmi dobre.

Obchod s chorobami

Pred pár rokmi som pracovala v reklamnej firme, ktorá okrem iného pripravovala pre istú farmaceutickú spoločnosť pravidelné „školenia“ praktických lekárov (lekárov prvého kontaktu). Vydržala som tam pár mesiacov, no môžem povedať, že sa mi otvorili oči. Z vlastnej skúsenosti viem, že farmaceutické firmy motivujú lekárov rôznymi malými i veľkými odmenami, aby predpisovali pacientom práve ich lieky. Vždy sa nájdu medzi nimi takí, ktorí budú zľahčovať vedľajšie účinky predpisovaného lieku, lebo výhody (čítaj darčeky, dary, odmeny) pre nich prevyšujú negatívne dôsledky pre vás.

Je verejným tajomstvom, že väčšinu dnešných civilizačných chorôb je možné liečiť zmenou životného štýlu, no mnohí sa nechcú vydať na cestu zmeny stravovania a pravidelného pohybu, lebo to vyžaduje úsilie a čas. Tabletky to urobia za nás a okamžite. Lenže s akými dôsledkami?

Farmaceutické spoločnosti majú svet medicíny v hrsti. Lekársky výskum dnes nehľadá iba najúčinnejšie, najbezpečnejšie a zdraviu najprínosnejšie liečebné postupy. Zameriava sa aj (či skôr) na iný cieľ: rozpoznať choroby s najväčším potenciálnym trhom, na ktorom výrobcovia liekov môžu vytvoriť čo najvyššie zisky. A mnohí lekári sú ochotní predavači farmaceutického obchodu s chorobami. Lieky na predpis vedú ročne celosvetovo k viac ako 100.000 úmrtiam a u ďalších 1,5 milióna ľudí vyvolávajú vážne vedľajšie následky, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu. Negatívne reakcie na lieky sú uvádzané ako štvrtá najčastejšia príčina úmrtia.

Nemyslím si, že by sme mali hromadne prestať užívať všetky predpísané lieky, len treba mať na pamäti, že nevyhnutnosť ich užívania musí prevážiť nad možnými vedľajšími účinkami. Rovnako by sme nemali bezhlavo nakupovať voľne dostupné lieky v lekárni (v mene prevencie chorôb) či zháňať lacnejšie alternatívy na internete, ktoré môžu byť falšované, hoci vyzerajú na nerozoznanie od tých v kamennej lekárni.

Čítajte TU: Prekrásny nový svet: Bábätká na drogách a slintajúce dievčatko v cele. Máte depresiu? Pusťte to z hlavy, ide len o ilúziu. Vedkyňa: „Ľuďom sa to veľmi nepáči, ale nedá sa nič robiť.“ Aké „mémy“ si dnes v telke pozrieme?

Nebezpečné, no denne užívané

Zámerne sa živí mýtus, že lieky schválené FDA (Americký úrad pre potraviny a liečivá), respektíve obdobnými európskymi alebo slovenskými úradmi sú mimo akéhokoľvek rizika. Nie je to pravda. Neexistuje absolútne bezpečný liek. Aj život zachraňujúce antibiotiká majú vedľajšie účinky ako zdvíhanie žalúdka, zvracanie, hnačka a ďalšie alergické reakcie. Navyše ich dlhodobé zneužívanie medicínskou vedou spôsobilo, že rezistenciu mnohých baktérií a vznik zhubných neliečiteľných infekcií.

V dôsledku vedľajších účinkov liekov umiera podľa informácií výskumníkov z nemeckých Brém viac ľudí ako pri dopravných nehodách. Ktoré lieky hltáme najviac a nevieme o zradných rizikách ich pravidelného či nadmerného užívania?

Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Aspro či Upsarin má v domácej lekárničke hádam každý. Pri vyšších dávkach alebo dlhodobom užívaní týchto liekov existuje riziko postihnutia obličiek, pečene a nebezpečenstvo krvácania zo žalúdočnej sliznice. Deti do desať rokov sú ohrozené nebezpečným pečeňovým zlyhaním. K poruchám funkcie pečene a obličiek môže viesť aj dlhodobé užívanie paracetamolu.

V rebríčku predajnosti liekov vedú už niekoľko rokov statíny. Ich úlohou je znižovať hladinu cholesterolu v krvi, no majú toľko vedľajších účinkov, až hrôza. Na rozdiel od iných liekov sa však neblahé následky ich užívania objavujú s pomerne veľkým časovým oneskorením, preto ich pacienti s týmito liekmi nespájajú. A lekári to buď nevedie, alebo im to nepovedia. Populárne lieky ako Atorvastatin, Tulip, Torvacard, Zaranta či Crestor zvyšujú riziko cukrovky, choroby pečene, poškodenie mozgu, zakrpatenie svalov a dokonca aj smrti. Viac ako tucet štúdií ukázali, že užívanie týchto liekov ako prevencia srdcového záchvatu či infarktu pomáha málo – ak vôbec. Statíny sú medicínsky neužitočné pre milióny inak zdravých ľudí, ktorým sú predpisované.

Čítajte TU: Týka sa to nás všetkých: Obludný plán z dielní IG Farben. Je planeta skutočne preľudnená? Najvyšší čas na selekciu! Codex Alimentarius triafa jednou ranou dve muchy: Pomaly zabíja, rýchlo zarába

Z malých problémov veľké

Na schizofréniu, bipolárnu poruchu (predtým mániodepresívna psychóza) a depresie sa často predpisujú neuroleptiká ako Seroquel (quetiapine fumarate), Abilify (aripiprazole), Risperdal (risperidone) a Zyprexa (olanzapine). Dôsledkom užívania týchto liekov však môže byť dlhodobé neurologické a mozgové poškodenie, nehovoriac a vysokom riziku metabolického syndrómu, ktoré môže zahrňovať veľké zdravotné problémy ako srdcovocievné ochorenie a cukrovku. Neuroleptiká sú tak nebezpečné, že štúdium uverejnené v časopise British Medical Journal ich vyhlásilo za viac smrteľné ako terorizmus.

Antidepresíva založené na selektívnych inhibítoroch spätného vychytávania serotonínu (SSRIs) sa predpisujú už roky. Účinné látky ako fluoxetine, sertraline, paroxetine či escitalopram však majú nebezepečné vedľajšie účinky: sklony k samovražde, sexuálna disfunkcia, gastrointestinálne krvácanie a srdcové ochorenia.

Opiáty na tíšenie bolesti ako Vicodin (hydrocodone bitartrate a acetaminophen), OsyContin (oxycodone HCl), Percocet (osycodone a acetaminophen), kodeín a morfium sú podľa štúdií Brandeiskej univerzity v Massachusetts dnes zodpovedné za väčší počet prípadov smrteľného predávkovania než heroín alebo kokaín.

Ani estrogén a iné hormonálne lieky predpisované pod zámienkou prevencie proti rednutiu kostí (osteoporóza) a srdcovým chybám nie sú bezpečné. Dlhodobé užívanie týchto prípravkov u viac ako 30% žien, ktoré ich berú, vyvolá rakovinu. Obzvlášť častými formami vyvolanými týmito liekmi sú na hormónoch závislé rakoviny, ako napríklad rakovina prsníka a maternice.

Čítajte TU: Nový diktát korporácií s názvom TTIP! Kto bude z dohody ťažiť? Čaká nás odpad z USA a potraviny z GMO. Mexiko a India vedia svoje. Monsanto nastupuje. Čo urobí Slovensko?

Únik z kruhu možný

Veľkou snahou farmaceutického priemyslu je rozšíriť obchod s chorobami aj o zdravých ľudí, ktorým sú ponúkané lieky na prevenciu proti rôznym chorobám. Bombardujú nás reklamami v novinách, časopisoch, v televízii, rádiu, na internete, na bilbordoch, všade. Súčasťou obchodnej stratégie farmaceutických spoločností je likvidácia všetkých nepatentovateľných liečebných procedúr a ich poskytovateľov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kolaboruje a podporuje záujmy farmaceutickej loby.

Je možné uniknúť? Áno. Naša informovanosť je našou devízou. Nie som zástancom odstrihnutia sa od modernej medicíny a úplného odovzdania sa bylinkám a alternatívnej liečbe. No ani naopak. Ak už mi lekár predpíše liek, vždy sa ho opýtam, ako ten liek funguje, aké sú riziká spojené s jeho užívaním, aké má vedľajšie účinky a či je skutočne nevyhnutné ho užívať. V prípade, že liečivý účinok prevyšuje možné riziká, idem s receptom do lekárne. Inak nie. Viem, ako dopadla moja mama.


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top