Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Vedecký pojem pre očistec na zemi: Chronický únavový syndróm. „Zloducha za scénou“ nášho života dokážeme poraziť. Lekári žasnú, liečitelia sa nečudujú. Voľba je na každom z nás

Vedecký pojem pre očistec na zemi: Chronický únavový syndróm. „Zloducha za scénou“ nášho života dokážeme poraziť. Lekári žasnú, liečitelia sa nečudujú. Voľba je na každom z nás

7. 9. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná si všíma jednu z „tichých epidémií“, ktoré úplne zbytočne drvia súčasnú populáciu, a pridáva dva ľudské príbehy aj recept, ako sa vyliečiť

Medzi takzvanými civilizačnými chorobami, ktoré valcujú súčasnú populáciu, je ich hneď niekoľko, ktoré sa skrývajú v tieňoch. Jednou z nich je chronický únavový syndróm (chronic fatigue syndrome, CFS), ktorý sa dá bez nadsádzky označiť za „neduh dneška“. Je to tiché ochorenie, nezabíja bezprostredne, „len“ ničí životy a môže sa stať jednou z príčin fatálnych chorôb. Taký „zloduch za scénou“, nepolapiteľný vrah.

Erika M. Peprná

Možno preto sa únavovému syndrómu nevenuje toľko pozornosti, ako, dajme tomu, rakovine. Možno sa o ňom hovorí tak málo aj preto, že západná medicína v tomto prípade vlastne celkom poctivo priznáva, že nevie, čo je jeho príčinou – ani ako ho liečiť. Lenže choroby bez liečenia neexistujú. Rovnako ako neexistuje len jediná liečebná metóda, ktorú si uzurpuje „vyspelý západný svet“. Hoci práve k nemu únavový syndróm (CFS) patrí ako jeho podivný symbol.

Che Guevara na poli

Čítajte TU: Chlieb: Najväčšia droga modernej doby? Cukrovka, srdcové choroby aj akné. „Plastová“ pšenica nám ničí zdravie. Americký lekár: Schudnúť ľahko a rýchlo znamená nejesť to, čomu ešte stále mechanicky hovoríme chlieb

Osemdesiat percent unavených

CFS je v skutočnosti neuveriteľne rozšírená choroba. Našla som štúdiu, ktorá uvádza, že v kanadskej populácii sa vyskytuje zhruba 325 chorých na 10 000 obyvateľov (v rizikovej skupine „unavených“ – aj to je veľmi vysoké číslo). Jedna pražská praktická lekárka ma však len tak mimochodom šokovala vyhlásením, že podľa jej skúsenosti trpí chronickou únavou, ktorá by sa dala pripísať „len“ CFS, až 80 % dnešných tridsiatnikov. Osemdesiat percent! To už stojí za skúmanie!

Homeopatická medicína nerozlišuje fyzické či psychické príčiny choroby, ale orientuje sa podľa takzvanej totality symptómov, teda všetkých príznakov, ktoré daný chorý človek vykazuje.

Lenže CFS predstavuje chorobu, ktorá nie je „komerčne“ príliš zaujímavá. Bohužiaľ pre pacientov, ktorí často značne trpia. Chronický únavový syndróm totiž, samozrejme, nie je „len obyčajná“ únava, hoci sa tak naň „outsideri“, teda „tí zvonku“, ktorí mali to šťastie, že ho nezažili, často dívajú. Drvivá únava, ktorá kradne radosť zo života aj zdravie a pretrváva (diagnostické kritériá hovoria „minimálne pol roka“), je jedným z jeho hlavných prejavov.

Dieťa a lieky

Čítajte TU: Prekrásny nový svet: Bábätká na drogách a slintajúce dievčatko v cele. Máte depresiu? Pusťte to z hlavy, ide len o ilúziu. Vedkyňa: „Ľuďom sa to veľmi nepáči, ale nedá sa nič robiť.“ Aké „mémy“ si dnes v telke pozrieme?

Čo s tým?

Ďalšími sú napríklad dlhodobo zvýšené teploty, bolesti kĺbov, svalov a/alebo kostí, zväčšené uzliny, bolesti v hrdle bez zjavnej príčiny, bolesti hlavy, depresia, časté virózy, prechladnutie, závraty, poruchy vnímania a pamäte. Maličkosti? V porovnaní napríklad s rakovinou asi áno. To však neznamená, že vás CFS spoľahlivo nevyvedie z rovnováhy. A aj keď navštívite lekára, úľavy sa obvykle nedočkáte.

„Encyklopédia Galactica“ dneška (nazývaná, ktovie prečo, Wikipédia) doterajšie „objavy“ západnej medicíny zhŕňa jasne a prehľadne: „Vzhľadom na neznámu etiológiu je liečba symptomatická, často pragmaticky zameraná.“ Ľudskými slovami: nevieme, čo to je ani čo s tým.

Aj to je zrejme jednou z príčin, prečo sa na CFS farmaceutický moloch (zatiaľ) nezameral: nevie, aké „prášky“ by mal na tú záhadu vlastne predpísať. A tak zároveň pacientom (zatiaľ) nie je schopný ničiť zdravie natoľko, aby ho nenávratne poškodil, než si nájdu nejakú vlastnú cestu k vyliečeniu.

Slnko a Gisele

Čítajte TU: Veľká rakovinová lož: Slnko smrtiace melanómy nespôsobuje, ale lieči. Čo majú spoločné Gisele Bündchen a slávny dermatológ? Neboja sa slnka, ale chémie. Tajná ingrediencia zdravého opálenia nielen cez prázdniny

Cesta k... Invalidnému dôchodku

Cesty k vyliečeniu, samozrejme, existujú. A je ich kopec. Lenže veľa ľudí o tom nemá ani poňatia.

Svoje o tom vie aj dáma, ktorá spísala text s veľavravným názvom: „Moja púť za invalidným dôchodkom.“ „Po takmer štyroch rokoch akútnej formy choroby, keď som bola schopná pracovať len v rozsahu 7 hodín týždenne (na základe dohody o pracovnej činnosti), a následnom výraznom zhoršení zdravotného stavu, ktoré ma postupne doviedlo k rozhodnutiu ukončiť aj túto pracovnú aktivitu, som sa rozhodla prvýkrát podať žiadosť o priznanie invalidného dôchodku. Od tohto okamihu uplynuli ďalšie 3 roky života s touto chorobou, počas ktorých som absolvovala štyri rozhovory s lekárskou posudkovou službou českej správy sociálneho zabezpečenia.“

Opisuje potom bez nadsádzky srdcervúco, aké nepríjemnosti jej robili „posudkoví“ a ďalší lekári, ktorí jej odmietali dať invalidný dôchodok „len tak na niečo“. Jej príbeh je smutný. Ešte smutnejšie však je, že tá dáma nedokázala (možno aj pre nedostatok kvalitných informácií) ísť niektorou z ciest k zdraviu označovaných ako „alternatívne“. Možno aj preto, že je jednou z obetí zdravotníckych kampaní, ktorým sa podarilo „vypáliť“ tento pojem do myslí mnohých ľudí s visačkou hanlivej nálepky. A najzaujímavejšie na tom je to, že v spolupráci s ateistickým „vedeckým“ mainstreamom aj významnej vrstvy veriacich. Čo v tom asi bude za čertíka? Pokúsme sa teda aspoň naznačiť niekoľko metód, ktoré si s únavovým syndrómom vedia poradiť – a názor na nich nech si urobí každý láskavý čitateľ sám.

Štúdia: Homeopatia CFS lieči

Jednou z nich je ateistickými vedcami vysmievaná a mnohými veriacimi naopak démonizovaná homeopatia. Vtip je totiž v tom, že homeopatická medicína nerozlišuje fyzické či psychické príčiny choroby, ale orientuje sa podľa takzvanej totality symptómov, teda všetkých príznakov, ktoré daný chorý človek vykazuje. Fakt, že homeopatické lieky môžu pomôcť vyliečiť únavový syndróm, potvrdzujú tisíce pacientov po celom svete. Tí sú však, ako sa pravidelne dozvedáme, „nepreukázateľní“, pretože „nevedeckí“, a to, že im je dobre, môže byť spôsobené „šarlatánstvom“, rovnako ako „skutočnou medicínou“ (hoci výsledky tej západnej málokedy spôsobia, že sa človek cíti naozaj dobre – ale to je na iný článok).

V prípade únavového syndrómu však máme dokonca lekársku štúdiu. Pochádza z Británie, jednej z krajín, kde je homeopatia veľmi rozšírená (homeopaticky sa okrem iného lieči aj britská kráľovská rodina). Trojito slepá štúdia s využitím placeba dokázala, že pacientom s chronickým únavovým syndrómom, ktorí absolvovali homeopatickú liečbu, sa stav zlepšoval preukázateľnejšie než tým, ktorí dostávali placebo.

Jolie o...

Čítajte TU: Angelina Jolie je po „preventívnej operácii“. Čo majú robiť ženy, keď nechcú prísť o prsia ako ona a podporovať „rakovinový biznis“? Vedecké štúdie hovoria: Je to prekvapivo jednoduché!

Liečba navzdory „svetovému vedeckému názoru“

Ako to vysvetlia páni ako MUDr. Kubek či Jiří Grygar, ťažko predvídať. Pravdepodobne si však nejakú tú výhovorku nájdu – však proti takým šlendriánom, ktorí narúšajú dogmy náboženstva zvaného „svetový vedecký názor“, treba bojovať všetkými prostriedkami! V každom prípade ale spomínaná štúdia trochu popiera vetu „zdroja všetkej pravdy (a lásky)“ menom Wikipédia, že „pretože má ochorenie výraznú psychickú nadstavbu, má často výrazný efekt akékoľvek liečenie, hoci ide o postup, ktorý nemá na organizmus žiadny efekt“.

Existujú však aj ďalšie systémy, ktoré môžu chorému pomôcť vrátiť sa za pár mesiacov do normálneho života. Zvyčajne sú to tie, ktoré liečia holisticky, to znamená, že sa dívajú na človeka ako na celok a zahŕňajú do obrazu jeho choroby aj problémy nehmotné či energetické. Aj preto má s CFS veľmi slušné a preukázateľné výsledky napríklad tradičná čínska medicína (TČM). Teória TČM rozlišuje štyri hlavné „skupiny“ CFS podľa príčin, prevažne sa však domnieva, že ide o vyčerpanie energie obličiek.

„Potravinové doplnky, byliny, huby a akupunktúra, rovnako ako pravidelný životný štýl, zmena jedálnička a cvičenie čchi-kung, teda pomalé cvičenie zamerané na doplnenie energie a správne dýchanie, môžu pacientovi pomôcť skutočne na pohľad takmer ,zázračne‘,“ potvrdzuje terapeutka čínskej medicíny Jana Hollanová. „Poznám slečnu, ktorej po tridsiatke diagnostikovali CFS a vírusovú hepatitídu. Spala osemnásť hodín denne, nebola schopná normálne fungovať. Do života ju vrátili predovšetkým čínske huby. Pravda je, že sme terapiu kombinovali s homeopatickou a s esenciálnymi olejmi. Kortikoidy, ktoré jej predpísal lekár a ktoré brať nechcela, nakoniec brať ani nezačala. Po roku a pol je aktívna, podniká, má rodinu a netrápia ju žiadne problémy.“

Je zaujímavé, že okrem homeopatie spomína terapeutka aj esenciálne oleje, o ktorých sme už na Protiprúde niekoľkokrát písali. Tie totiž pôsobia kdesi na „spojnici“ fyzického tela a psychiky (predovšetkým emócií), a preto môžu skutočne veľmi úspešne podporiť pocit zdravia a duševnej pohody. Pacienti s CFS majú totiž obvykle v anamnéze nejaký druh traumy: preťaženie fyzické (prepracovanie, opakované virózy) alebo psychické (strata zamestnania, blízkej osoby, spirituálna neukotvenosť). A okrem iného práve s traumou vedia esenciálne oleje z rôznych rastlín skvele pracovať.

Púpava

Čítajte TU: Zdanlivá banalita spôsobila zázrak: Kanadský vozičkár vynašiel a otestoval univerzálny liek na rakovinu. Dva dôležité orgány v tele znižujú úmrtnosť o 44 %. Môžeme sa vyliečiť pomocou účteniek? Rozhoduje zámer

Ako ísť správnym smerom

Oleje a potravinové doplnky od americkej firmy Young Living som vyskúšala na vlastnej koži a môžem potvrdiť, že fungujú. Že liečia, sa o nich, samozrejme, nesmie hovoriť. Zakázala to samotná spoločnosť potom, keď jej americká FDA hrozila, že ju zažaluje. Môj súkromný názor je taký, že sa to stalo skrátka preto, že fungujú až príliš dobre. Teda, príliš dobre na to, aby nedvíhali adrenalín niektorým ľuďom.

Tým, ktorí bez zábran „vyrábajú“ invalidov a neobťažujú sa im priznať invalidný dôchodok. Tým, ktorí sa tiež neobťažujú skúmať, čo by mohlo pacientov naozaj vyliečiť a šmahom všetko odsudzujú ako „šamanizmus a kozie bobky“. Ale predovšetkým ich bábkovodičom, ktorí týchto „užitočných idiotov“ – a s nimi pohodlnú väčšinu, ktorá nie je zvyknutá starať sa o vlastné zdravie a zodpovedať zaň – vedú po širokej, komfortnej ceste dláždenej liekmi a „uznaniami“ invalidných dôchodkov. Kam vedie, už dnes asi vieme skoro všetci. Aj keď si to veľa ľudí nechce pripustiť.

Možno by bolo dobré vykročiť pre zmenu opačným smerom. Nie je to ľahká cesta. Na vyliečenie akejkoľvek choroby a špeciálne chorôb, ktoré ako CFS pôsobia „na sútoku“ tela s psychikou, totiž potrebujeme predovšetkým odhodlanie – a značnú dávku pokory. Predovšetkým s ňou sa môžeme dovolať pomoci „zvonku“. Bez nej, ako iste tušíte, niet žiadneho vyliečenia.

Lenže – neísť po nej je nekonečne ťažšie.

Koniec koncov, ako hovorí klasik: Prekliata je cesta zlým smerom.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top