Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Ďalší škandál okolo fastfoodového giganta: Poznáme skutočnú „tajnú“ ingredienciu plukovníka Sandersa z KFC. Návykový neurotoxín sa pohráva s ľudskými emóciami a hormónmi. Vznikne kuchynský protiprúd?

Ďalší škandál okolo fastfoodového giganta: Poznáme skutočnú „tajnú“ ingredienciu plukovníka Sandersa z KFC. Návykový neurotoxín sa pohráva s ľudskými emóciami a hormónmi. Vznikne kuchynský protiprúd?

6. 9. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná komentuje správu z Ameriky, podľa ktorej sa pár nezávislých investigatívnych novinárov rozhodlo odhaliť pravdu za najnovším škandálom okolo receptu na vyprážané kurčatá z KFC

Nedávno vypukol v Spojených štátoch menší priemyselný škandál. Joe Ledington, príbuzný plukovníka Sandersa – ktorý sa preslávil skôr vyprážanými kurčatami v obrovskom celosvetovom reťazci rýchleho občerstvenia KFC ako výkonmi na vojnovom poli –, odtajnil slávny recept na vyprážané kuracie krídla. Ten pritom spoločnosť dlhé roky vydáva za tajný a tvrdí, že ho drží v sejfe.

Erika M. Peprná

Recept je skutočne pozoruhodný – lenže inak, ako si Ledington aj KFC myslia.

Tajná ingrediencia je návyková

V samotnom „tajnom“ recepte nebolo nič, čo by sa nedalo čakať. Spoločnosť KFC, samozrejme, protestuje, že nejde o pravý „tajný recept“ a že Ledington si vymýšľa. To, či hovorí pravdu alebo nie, zrejme nikdy nezistíme. Ale skutočný škandál je, ako to už býva, niekde úplne inde: ukazuje sa, že za „návykovosťou“ kuracích krídel z fast foodu nestojí unikátna kombinácia korenia, ale neurotoxický glutaman sodný.

Glutamát je chemická zlúčenina, ktorá je pre ľudský nervový systém nezdravá a návyková. Teda aspoň v svojej laboratórne vyrábanej podobe. Prirodzene sa nachádza okrem iného v kvasniciach a morských riasach, ale moderný potravinový „priemysel“ ju používa v „umelej“ forme štandardne v čomkoľvek, čo má chutiť lepšie. Počnúc zemiakovými lupienkami a končiac alkoholom. Chemicko-farmaceutický priemysel ju dostáva do našich tiel aj ďalšími spôsobmi: stopy glutamátu z hnojív sú napríklad v ovocí a zelenine, glutamát sa objavil v očkovacích látkach aj niektorých liekoch.

Čo však nikto veľmi nahlas nehovorí, je, že hoci sa glutamát oficiálne nepovažuje za nebezpečnú potravinu, je pre mnoho ľudí vysoko problematický. A to nielen v prípade, že naň nie je telo alergické – zaťažuje trávenie a celkovo prispieva k zhoršeniu zdravotného stavu.

Skrátka „tajná ingrediencia“ ako má byť. Škandálik, o ktorom informuje americký server NaturalNews.com, zameraný na prírodné zdravie, veľmi dobre ukazuje, že aj spoločnosť, ktorá si dlhé roky buduje povesť „dobrého“ konkurenta „zlého“ McDonaldu, používa rovnakú taktiku, ako zo zákazníkov – predovšetkým detí – urobiť drogovo závislých „jedákov“.

NaturalNews: Skutočný škandál zaniká v mediálnej búrke

Množstvo novinových článkov špekulovalo v poslednom čase o tom, či došlo k „odhaleniu tajomstva“ receptúry, ktoré dodáva smaženému kurčaťu z KFC jeho údajne neopakovateľnú chuť. Škandál vypukol potom, keď noviny Chicago Tribune zverejnili recept, ktorého pôvodcom je synovec plukovníka Sandersa, Joe Ledington. Ledington tvrdil, že má recept na obaľované kurča s jedenástimi bylinami, ktorý sám ešte ako chlapec pomáhal pripravovať. Vtedy pracoval pre prvú reštauráciu KFC (v tom čase sa však volala Harland Sanders Cafe).

V mediálnej horúčke okolo toho, či Ledington skutočne odtajnil to, čo KFC označuje za „jedno z najväčších obchodných tajomstiev na svete“, absolútne zaniká jedna zásadná vec. Je ňou fakt, že tých jedenásť bylín nie je v žiadnom prípade to, čo dodáva modernej „krabičke“ kuracích krídel z KFC ich nezameniteľnú chuť. Možno aj preto KFC tak tlačilo na „whistleblowera“, aby svoje tvrdenie odvolal. Slávny „tajný recept“ je totiž celkom obyčajný.

Rovnako ako väčšina potravín, ktoré KFC predáva, je aj jeho „originálny recept“ na kurča predovšetkým dielom potravinárskych príchutí a ďalších látok z laboratória – okrem iného aj neurotoxického glutamanu sodného (MSG).

McBabylon’s

Čítajte TU: McDonald's: Symbol demokracie alebo dielo iluminátov? Novodobá babylónska veža. Menia nás fast foody na moderných zombie? Démon chce svoje kuracie nugetky. Vykŕmime sa až na smrť?

Tajomstvo odhalené?

Ako tvrdí spoločnosť KFC, jej pôvodný recept, ručne spísaný Harlandom „plukovníkom“ Sandersom, sa nachádza v 350-kilogramovom sejfe, ktorý je zasadený do polmetrovej betónovej steny a chránený pohybovými senzormi a bezpečnostnými kamerami. To je možné, ale, samozrejme, musia predsa existovať ďalšie verzie onoho receptu, ktoré majú továrne a laboratóriá, v ktorých sa slávna príchuť mieša.

Lenže Ledington ukázal reportérovi Chicago Tribune Jayovi Jonesovi rodinný zošit s receptami, ktorý patril jeho tete, druhej žene Harlanda Sandersa. Vzadu v zošite je založený recept Claudie Ledingtonovej na obaľované kurča. Znie takto:

 • 2 hrnčeky bielej múky,
 • 2/3 čajovej lyžičky soli,
 • 1/2 čajovej lyžičky tymianu,
 • 1/2 čajovej lyžičky bazalky,
 • 1/3 čajovej lyžičky oregana,
 • 1 čajová lyžička zelerovej soli,
 • 1 čajová lyžička čierneho korenia,
 • 1 čajová lyžička sušenej horčice,
 • 4 čajové lyžičky papriky,
 • 2 čajové lyžičky cesnakovej soli,
 • 1 čajová lyžička mletého zázvoru,
 • 3 čajové lyžičky bieleho korenia.

Ledington tvrdil, že ako chlapec miešal všetky suroviny v obrovskej vani na streche rodinnej garáže, takže si ich dobre pamätá. To, či a aký tlak naňho dodatočne KFC vyvinulo, nie je známe – ale neskôr svoje tvrdenie odvolal a teraz trochu komicky tvrdí, že si vlastne vôbec nie je istý, či ide o ten tajný recept alebo nie. Spoločnosť KFC, pochopiteľne, tvrdí, že ide o podvrh.

Skutočná tajná prísada

Ako je to naozaj – sú skutočnou tajnou prísadou tieto (alebo akékoľvek iné) byliny? Tajomstvo sa dá rozlúštiť pohľadom na internetové stránky KFC. Tie opisujú, že mäso sa najprv marinuje v zmesi soli, fosfátu sodného a glutamátu. Neskôr sa obalí v zmesi zloženej z múky, soli, trikalciumfosfátu, srvátky, netučného mlieka, vaječných bielkov, kukuričného škrobu, zemiakového škrobu, maltodextrínu, triglyceridov, „prírodnej“ arómy, želatíny, a – na záver – „plukovníkovej originálnej kombinácie korenia“.

Takže väčšina chuti slávneho mäsa pochádza z „prírodne identickej arómy“ a glutamátu. Spor je bezpredmetný.

MSG je syntetická zlúčenina, ktorá sa vyrába a používa s ohľadom na svoju schopnosť aktivovať receptory špecifickej glutamátovej (alebo „umami“) chuti na jazyku. Dodáva jedlu bohatšiu, plnú, mäsovú príchuť. Na rozdiel od prirodzene sa vyskytujúceho glutamátu – obsiahnutého napríklad v ančovičkách, rajskom pretlaku, sójovej omáčke, worcesterskej omáčke či parmezáne – je však MSG spojený s dlhým radom zdravotných problémov.

Ľudia, ktorí sú na MSG citliví, môžu pri jeho konzumácii pocítiť mnoho symptómov, počnúc žalúdočnými kŕčmi cez nevoľnosť až po srdcovú arytmiu, sklony k omdlievaniu, bolesti kĺbov alebo dýchavičnosť. Štúdie potom preukázali, že MSG funguje u cicavcov ako neurotoxín. Zabíja mozgové bunky, predovšetkým v hypotalame.

Mozgová smrť v rýchlom balení

Hypotalamus je pritom životne dôležitou časťou mozgu, ktorá reguluje fungovanie hormónov, pocity hladu, smädu, emócie alebo sexuálny apetít.

Mnoho ľudí sa preto pokúša vyhnúť konzumácii syntetického glutamátu. Dokonca sa stretneme s pokusmi o glutamátový „detox“. Avšak glutamátu neuniknete tým, že budete pozorne čítať etikety – často sa totiž skrýva pod inými názvami. Autolyzované či hydrolyzované kvasnice, proteínový, kvasnicový či sójový extrakt a proteínový izolát – to všetko sú prestrojenia glutamátu.

Škoda, že o tom nepíšu v Chicago Tribune! Potom by možno naozaj odtajnili najväčšie potravinárske tajomstvo sveta.

Lenže veľké tajomstvá, ako vieme od Marshalla McLuhana, sa chránia samy. A tak do KFC ďalej prúdia davy jedákov.

Ale na niečo ten „škandál“ predsa len bol. Odteraz si môže „KFC“ pripraviť každý sám.

To už sa však razom ocitáme v „kuchynskom protiprúde“.

Zdroj.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top