Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Sladký zabijak pod ochranou WHO: Ako sa „robí planetárne zdravie“? Krušné časy Coca-Coly sa končia. Zlobovaná vedkyňa radí: Gatesovi ľudia to zariadia. Škandály na zákazku

Sladký zabijak pod ochranou WHO: Ako sa „robí planetárne zdravie“? Krušné časy Coca-Coly sa končia. Zlobovaná vedkyňa radí: Gatesovi ľudia to zariadia. Škandály na zákazku

3. 9. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná si všíma aféru, ktorej prázdninový mediálny priestor nevenoval takmer žiadnu pozornosť, aj keď sa zásadne dotýka zdravia veľkej časti svetovej populácie

Na konci júna vypukol v Spojených štátoch škandál, ktorý by mal mať potenciál strčiť do vrecka aj „aféru s e-mailami“ demokratickej kandidátky na prezidentku Hillary Clintonovej. Aj v tomto prípade totiž išlo o elektronickú poštu.

Erika M. Peprná

Tentoraz ani nebolo treba napadnúť niečí účet či trápne špekulovať o ruských špiónoch. K informáciám sa dostala mimovládna organizácia U.S. Right to Know postupom podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Ukázali, ako sa robí šialený biznis s naším zdravím na celoplanetárnej úrovni. A čo ďalej?

Ako vždy. Nestalo sa NIČ.

Epidémia bez baktérií

Dr. Barbara Bowmanová, vedúca sekcie pre prevenciu chorôb srdca a infarktu amerického štátneho „ústavu lekárskej starostlivosti“ CDC (Centers for Disease Control and Prevention), priateľsky podporuje úsilie limonádového giganta Coca-Coly o „zmierenie“ sa so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Ironické je, že pani Bowmanová predsedá sekcii, ktorej pracovnou náplňou je okrem iného vymýšľať metódy, ako zabrániť obezite a s ňou súvisiacim obehovým ťažkostiam. Navyše jej „morálne nadriadená“ WHO nedávno o Coca-Cole a podobných presladených nápojoch ústami svojej predsedníčky Dr. Margaret Chanovej vyhlásila, že sú kľúčovým faktorom v stále narastajúcej „epidémii tučných detí“, ktorá trápi predovšetkým rozvojové krajiny (americké a všeobecne západné deti sú už dávno tučné, takže tu o žiadnu rastúcu epidémiu nejde).

Cukor

Čítajte TU: Epidémia nového typu: „Tichý zabijak“ je len v našich hlavách. Ako liečiť civilizačné ochorenia? Je to ľahké a zároveň ťažké. Slávna vedkyňa: Lekári nemajú na liečbu cukrovky čas. Zoberme si svoje zdravie späť!

Daň z limonád?

Informáciu priniesla ako prvá novinárka Carey Gilliamová, ktorá o nej napísala článok v liberálnych on-line novinách The Huffington Post. V článku vysvetľuje, že „Big Soda“, čiže limonádový priemysel, to nemá tento rok ľahké. Čelí sérii obvinení, že jeho presladené produkty ničia zdravie detí aj dospelých na celom svete. Jej článok sa tvári ako „whistleblowerská“ práca (termín „whistleblower“ asi najviac spopularizoval Edward Snowden, ktorý odhalil nekalé praktiky americkej NSA, ale vyskytuje sa aj naprieč inými sektormi). Lenže Gilliamová – ťažko povedať, či zámerne alebo nevedomky – je sama súčasťou problému. Ale poďme pekne po poriadku.

Pre „veľké limonády“ nastali v poslednom čase vskutku krušné časy. Mnoho krajín (ale napríklad aj jednotlivých amerických miest) zavádza „limonádové dane“. Zatiaľ naposledy to bola v júni americká Filadelfia, v ktorej sa platí 1,5 centa z každého trojdecového pohára (unce) „sladkého lepidla“. Zdôvodnenie znie zdanlivo logicky: Vo Filadelfii dosiahla úroveň obezity skutočne gigantické rozmery, obézny je každý siedmy dospelý a každé štvrté dieťa – a malo by sa s tým niečo robiť. Mexiko, ktoré podobnú „limodaň“ zaviedlo už v roku 2013, hlási pokles spotreby sladkých jedov o 12 %, predovšetkým medzi najchudobnejším obyvateľstvom. Že by podobná stratégia fungovala? Vraj už o nej uvažuje aj Európa...

Zelená limonáda a Islamský štát na vedecký spôsob

„Odklon“ oficiálnych miest od Coca-Coly a jej podobných v každom prípade pokračuje. Situácii nepomohla ani nová Coca-Cola Life, „zelená“ limonáda, sladená čiastočne stéviou. Coca-Cola si za to môže tak trochu sama – aj Cola-Cola Life totiž obsahuje viac cukru, než je jeho odporúčaná denná dávka podľa WHO.

Limonádam vyrazil na pomoc „vedec“ Alex Malaspina. Malaspina šéfuje „vedeckej“ (ale „tým správnym“ – potravinárskym – priemyslom financovanej) organizácii ILSI (pozn.: nepliesť si s Islamským štátom ISIL – hoci ideový pôvod aj metódy môžu svojím spôsobom „teroristov“ pripomínať). ILSI sa teda tvári ako vedecké pracovisko, ale zaoberá sa predovšetkým lobingom. A to už od svojho vzniku v roku 1978, keď ju za peniaze od svojho bývalého zamestnávateľa, Coca-Coly, a ďalších potravinárov založil práve Malaspina.

ILSI lobuje vo veľkom. A dlho bola veľmi úspešná – úzko spolupracovala so Svetovou zdravotníckou organizáciou aj Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Potom dostala „stopku“. Konkrétne v okamihu, keď sa ukázalo, že ILSI sa „infiltruje“ do oboch spomínaných organizácií pomocou peňazí, vlastných ľudí aj výskumu, aby pomohla priemyslu, ktorý v skutočnosti zastupuje. WHO sa od ILSI dištancovala.

Teda – aspoň na oko. Na jar sa okolo ILSI rozpútal ďalší škandál: ukázalo sa, že pomáhala WHO s „výskumom“ nepopulárneho jedovatého herbicídu glyfozátu, ktorý WHO označila za úžasný a zdraviu nezávadný – čo, samozrejme, potešilo výrobcu herbicídu, agrochemického giganta Monsanto. O glyfozáte pritom rôzne štúdie tvrdia, že spôsobuje mnoho zdravotných problémov od neplodnosti po rakovinu.

Che Guevara na poli

Čítajte TU: Chlieb: Najväčšia droga modernej doby? Cukrovka, srdcové choroby aj akné. „Plastová“ pšenica nám ničí zdravie. Americký lekár: Schudnúť ľahko a rýchlo znamená nejesť to, čomu ešte stále mechanicky hovoríme chlieb

„Choďte za Gatesom...“

V prípade limonád však (možno aj pod vplyvom „glyfozátového škandálu“) bola WHO k aktivitám ILSI úplne ľahostajná. Preto to Malaspina skúsil z inej strany. Cez bývalú kolegyňu v CDC.

Barbara Bowmanová je skutočne Malaspinova dlhoročná kolegyňa z Coca-Coly, kde pracovala ešte predtým, než odišla do amerických štátnych štruktúr. Nepochybne sa priateľsky stýkajú dodnes. V „uniknutých“ e-mailoch mu poskytuje niekoľko (interných) dokumentov na „zváženie“ a hovorí o tom, ako spolu pôjdu na večeru. Malaspina sa jej sťažuje, že WHO nechce spolupracovať. „Počínanie WHO je pre nás závažné na celosvetovej úrovni,“ píše Malaspina. „Toto je skutočne vážna hrozba.“

Bowmanovú prosí, aby mu pomohla nadviazať „diskusiu“ s WHO, počas ktorej by mohol ovplyvniť závery „svetového ministerstva zdravotníctva“. Bowmanová odpovedá: „Choďte za niekým od Gatesa alebo od Bloomberga.“ Ďalšou cestou, ktorú mu navrhuje, je obrátiť sa na americký program PEPFAR. PEPFAR má slúžiť na „vykorenenie“ HIV a AIDS v subsaharskej Afrike. Ale, ako sa zdá, má aj mnoho ďalších využití – vrátane toho, že by sa cez neho dalo „dostať do WHO“. Bowmanová dodáva: „WHO je pre vás kľúčom k celej sieti.“

Prekvapí niekoho v tomto svetle informácia, že americká CDC ešte „prekvapivo“ žiadne stanovisko k závadnosti limonád nevydala, hoci už to „svetová“ WHO urobila?

Bowmanová, Malaspina ani WHO celú situáciu nekomentovali. CDC sa svojej zamestnankyne zastalo – uviedlo, že nie je nič nebežné „byť v kontakte“ so zástupcami všetkých odvetví potravinárskeho priemyslu.

A práve v tom je ten háčik.

Nejde o Coca-Colu

Celá aféra je, samozrejme, šialená. Nejde ani tak o samotnú Coca-Colu. To, že je vo väčšom množstve nezdravá, si dokáže spočítať takmer každý, kto má trochu rozumu a niekedy ju ochutnal. A ako vieme, „ťaženia“ podobné tomu súčasnému, ktorých cieľom je zdanenie daného produktu, málokedy prinesú niečo iné ako viac peňazí do štátneho rozpočtu. Typické je v tomto smere zvyšovanie cien cigariet – a súčasné zvyšovanie počtu fajčiarov.

Ba dokonca, aj keby dane prinútili „konzumentov“ vzdať sa limonád, nejde pravdepodobne o žiadny altruizmus. Ide zase len o manipuláciu – na druhú. O „hru“ konkurencie „veľkých limonád“ – nech už je akákoľvek (napríklad priemysel vyrábajúci sódu).

Je to pravdepodobné. Potravinári (rovnako ako napríklad výrobcovia liečiv) totiž nemajú problém rozpútať škandál, kedykoľvek sa im to práve hodí. A novinári ohromení tým, aké informácie „unikli“, ochotne píšu – bez toho, aby si uvedomili, že neodhaľujú „korupciu“, ale že ide o systémový jav, ktorého sú sami súčasťou. Takmer všetky „potravinové škandály“ v mainstreame majú tento ráz. A nielen ony – spomeňme napríklad škandál okolo Panama Papers...

Typická bola v tomto smere „kauza vtáčia chrípka“ verzus „choroba šialených kráv“. Obe mediálne horúčky boli podľa dobre informovaných zdrojov len „hrami“ rôznych loby potravinárskeho priemyslu, ktorým išlo o odbyt jedného alebo druhého druhu mäsa. Všetko sú to len „informačné hry“.

Potraviny

Čítajte TU: Ionizácia potravín: V mene zdravia alebo zisku? Výrobcovia zaryto mlčia. Rakovina z jedla? Biznis všetko odobrí. Nevieme, čo konzumujeme. Chýba vedecký výskum

Škandalózna uspávanka

Napriek tomu je celá vec veľmi objavná – akurát inak, než si myslí jej objaviteľ. Škandalózny je predovšetkým celý mechanizmus, ktorý aféra „Bowmangate“ ukázala: takzvané „vedecké“ zdôvodnenia, ktoré sa „spotrebiteľom“ celého sveta predkladajú ako pravdy zoslané zhora, sú v skutočnosti výsledkom zložitého lobistického procesu. Jeho súčasťou sú vedci, „filantropi“ ako Bill Gates, ale aj novinári hrajúci až príliš často úlohu „užitočných idiotov“.

Dokonca aj keby skutočne prispeli k zníženiu konzumácie „sladkých lepidiel“, svetovému zdraviu zrejme celosvetová kampaň proti Coca-Cole fakticky veľmi nepomôže. Kým bude totiž „svetové zdravie“ závisieť od systému, v ktorom sú občania donútení počúvať viac „riaditeľku zemegule“ sediacu v ústredí WHO ako svoj vlastný zdravý rozum, nič im to neprinesie.

Žijeme vo svete, kde to, čo je zdravé, určujú „ľudia od Gatesa“ za peniaze veľkého biznisu. A aféra, ktorá by mala zalomcovať celou americkou administratívou, sa stratí vo svetle iných udalostí ako správna uhorková „letná prskavka“. Coca-Cola asi našla cestu, ako svojich konkurentov ešte na chvíľu umlčať.

V tomto prípade je proste zničujúca „cukrová epidémia“ vlastne celkom zdravá. Pre peňaženky akcionárov a „úradníkov s pečiatkou“ rozhodne.

Sladký život...

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top