Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Veľká rakovinová lož: Slnko smrtiace melanómy nespôsobuje, ale lieči. Čo majú spoločné Gisele Bündchen a slávny dermatológ? Neboja sa slnka, ale chémie. Tajná ingrediencia zdravého opálenia nielen cez prázdniny

Veľká rakovinová lož: Slnko smrtiace melanómy nespôsobuje, ale lieči. Čo majú spoločné Gisele Bündchen a slávny dermatológ? Neboja sa slnka, ale chémie. Tajná ingrediencia zdravého opálenia nielen cez prázdniny

11. 7. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná pripomína aktuálnu letnú tému, vyvracia množstvo mýtov a mediálnych manipulácií ohľadom opaľovania na slnku a pridáva recept na to, ako zostať zdravý a nespáliť sa

Gisele Bündchen, slávna topmodelka, to má (aspoň v niektorých ohľadoch) v hlave dobre zrovnané. Pred pár rokmi rozzúrila lekárov, keď chemické opaľovacie krémy označila za „jedy“. Má pravdu. Ale ako je to možné? A čo robiť, keď sa na to konto nechceme týmito „jedmi“ natierať?

Erika M. Peprná

Mediálna masáž nebezpečnou chémiou

Počúvame to už od malička a mediálna masáž je skutočne extrémne silná: Máme ozónovú dieru! Slnko zabíja! Voľné radikály, vitamín A, starnutie kože! Rakovina kože! Chytro, chytro, chytro sa natrieť a nasadiť si slnečné okuliare!

Kdekoho ženie k používaniu opaľovacích krémov číra nutnosť. Čo sa dá robiť, keď chce človek raz za rok vyraziť k moru?

Lenže, ako ukazujú stáročné tradície aj nedávne výskumy, všetko je presne naopak. Rozumné, kontrolované vystavovanie tela slnku nám neškodí, ale naopak prospieva. Slnko rakovinu kože (na rozdiel od chemických opaľovacích prípravkov) nespôsobuje, ale lieči! A okrem toho, slnenie znižuje riziko mnohých iných foriem rakoviny aj ďalších chorôb. Napríklad Alzheimerovej choroby a demencie, aby sme uviedli aspoň nejaké. Nosiť slnečné okuliare je to najhoršie, čo môžete pre svoje opaľovanie urobiť, aspoň podľa niektorých lekárov. A chemické opaľovacie prípravky z vás môžu urobiť neplodnú chuderu, ktorá má oslabenú imunitu a rakovinu.

Kde nechodí slnko...

Hovorí sa, že kde nechodí slnko, tam chodí lekár. Na začiatku 20. storočia však dvaja švajčiarski lekári, Dr. Oscar Bernhardt a Dr. Augustus Roller, skúmali a praktizovali liečbu slnkom. Zistili napríklad, že slnko hojí kožné lézie – vredy, nehojace sa zranenia, tuberkulózne granulómy. Slnkom liečili aj ďalšie ochorenia vrátane tých kĺbových. Že by prekonané „pavedecké“ historické pokusy?

Ani nie. Slnečné žiarenie má veľa výhod. Prekrvuje a dezinfikuje kožu a podkožie, prispieva k lepšiemu okysličeniu buniek, aktivuje hormonálny systém. Predovšetkým však pomáha syntetizovať vitamín D, ktorého dostatočná koncentrácia v tele je absolútne zásadná pre našu imunitu. Samozrejme, ako s ničím, ani so slnkom sa to nesmie preháňať. Ak sa človek spáli, ničomu to neprospeje a často traumatizovaná pokožka potom skutočne môže ochorieť.

Slnko

Čítajte TU: Na vlastnej koži: Pečienka proti spáleninám? Pokus na ľuďoch: chémia v krémoch pred rakovinou nechráni, skôr ju vyvolá. Zabijak alebo lekár? Ako sa na slnku nespáliť?

Mnohé výhody „vypekania sa“

Inak však slnko pomáha predchádzať mnohým ochoreniam: Tak napríklad vitamín D, syntetizovaný pomocou slnka, pomáha pri ochoreniach obehovej sústavy vrátane toho, že vyrába optimálny tlak, najmä u starších dám. Znižuje riziko ochorenia obličiek a posilňuje kosti, zuby aj svaly. Okrem toho má nezanedbateľný vplyv na nervovú sústavu a boj proti autoimunitným chorobám: znižuje riziko vzniku roztrúsenej sklerózy aj cukrovky prvého typu.

Pri nervovej sústave ešte zostaneme. Štúdia nedávno publikovaná v prestížnom americkom vedeckom časopise Neurology skúmala 1 658 ľudí nad 65 rokov. Zamerala sa predovšetkým na tých, u ktorých sa počas šiestich rokov, keď štúdia prebiehala, vyvinula demencia alebo Alzheimerova choroba. Štúdia zistila, že podvýživa vitamínom D vedie až k 122 % nárastu pravdepodobnosti rozvoja týchto chorôb.

Slnko s rakovinou bojuje – nie ju vyvoláva!

Okrem toho slnko pomáha predchádzať rakovine. Presne tak – príčinný vzťah je opačný, ako nás bežne „vzdelávajú“ médiá aj lekári (mnohí určite v dobrej viere). Americký webový server zameraný na rakovinu, canceractive.com, cituje napríklad štúdiu londýnskej Nemocnice sv. Juraja, ktorá ukázala, že ženy, ktoré nemajú v prsníkoch dostatočne vysokú koncentráciu vitamínu D, majú o 350 % väčšiu šancu, že dostanú rakovinu prsníka. Zároveň cituje štúdie uskutočnené organizáciou Cancer Watch, podľa ktorých viac ako 90 % pacientov, ktorí majú rakovinu kože, prsníka alebo čriev a konečníka, trpelo nízkou hladinou vitamínu D. A tak by sme mohli pokračovať... Niektoré zdroje uvádzajú, že vitamín D chráni pred 16 rôznymi druhmi rakoviny, ale môžeme v podstate povedať, že chráni pred akoukoľvek chorobou.

Najpozoruhodnejší je asi melanóm – teda rakovina kože –, ktorý, ako nám „mainstream“ vtĺka do hlavy, slnko spôsobuje. Je pozoruhodné, že pri populačných štúdiách vyšlo najavo, že ľudia, ktorí pracujú vonku (ako plavčíci či farmári) a žijú na juhu (ako Francúzi) majú nižšiu úroveň výskytu melanómu ako ľudia, ktorí pracujú v kancelárii alebo žijú napríklad v Nórsku. Okrem toho sa melanóm objavuje aj na miestach, ktoré slnku nikdy nevystavujeme, ako napríklad na chodidlách, genitáliách a pod nechtami.

Okuliare

Čítajte TU: Koniec okuliarom: V lete je ideálny čas odhodiť „okenné sklá“ na nose aj kontaktné šošovky. Môžeme „len tak“ odložiť okuliare? Civilizované deti a milujúci rodičia. Prečo ani čitatelia Protiprúdu ešte nevidia dokonale?

Dermatológ-disident: Nebojím sa ísť na pláž

Dr. Bernard Ackerman, „dermatologický disident“, ktorý o sebe hovoril, že „sa nebojí sedieť na pláži“, napísal do The New York Times krátko pred svojou smrťou v roku 2008 článok, v ktorom hovorí: „Vzťah melanómu a slnečného žiarenia nebol nikdy preukázaný. Nikto nedokázal, že spálenie vedie k vzniku rakoviny. Nikto nedokázal, že väčšie množstvo slnečného žiarenia spôsobuje melanómy.“

Zaujímavé je v tomto ohľade aj svedectvo Dr. Harlanda G. Calla. Tomu bola údajne diagnostikovaná rakovina kože a chirurg mu odporučil operáciu. Dr. Call namiesto toho postihnuté miesto vystavoval slnku – a rakovina zmizla (čo bolo klinicky potvrdené). Fakt, či je historka pravdivá, síce nemáme ako overiť, ale terapeuti menej konvenčných foriem liečby tieto slová nepriamo potvrdzujú:

„Tradičná čínska medicína ako taká by zrejme melanóm vyliečiť dokázala,“ hovorí terapeutka Jana Hollanová. „Ale v našich podmienkach si všetci ,kryjú chrbát‘, a tak radšej posielajú pacientov k lekárovi – čo je, samozrejme, pochopiteľné. Faktom však je, že by sa asi nádor dal liečiť klasickým postupom, pomocou ktorého sa liečia a takmer ,zázračne‘ miznú všetky ostatné neduhy, založené na stagnácii energie v koži – napríklad jazvy. Súčasne by sa však zrejme musela rozhýbať energia v celom organizme, pretože práve jej stagnácia spôsobuje podľa čínskej medicíny rakovinové bujnenie. Potom je logické, že slnko, ktoré do systému energiu dodáva a rozhýbava ju, proti rakovine bojuje.“

Čo na nás svieti?

Aby sme slnku a jeho vplyvu na nás trochu porozumeli, je dobré vedieť, čo to na nás vlastne svieti. Naša hviezda k nám vysiela žiarenie v mnohých frekvenciách, medzi nimi aj ultrafialové lúče. Škodiť ľudskej koži môže z tohto konca spektra predovšetkým UVA žiarenie, ktoré preniká hlboko do pokožky a spôsobuje jej spálenie.

Naopak priaznivo môže v určitej miere pôsobiť žiarenie UVB. To práve prispieva k syntéze vitamínu D. Zatiaľ čo hladina UVA žiarenia je v priebehu dňa aj za rôznych slnečných podmienok viac-menej konštantná, UVB žiarenie sa k nám dostáva predovšetkým okolo poludnia a pri priamom vystavení sa slnečnému žiareniu. Lenže – väčšina chemických opaľovacích prípravkov blokuje nielen UVA, ale aj UVB! Syntézu „zdravého déčka“ blokuje aj to, keď sa do našich očí nedostáva dostatok svetla. Keď sa teda „natrieme, ako zákon káže,“ a vyrazíme na slnko v okuliaroch, zo zdravotného hľadiska nám to veľmi nepomôže. Koža možno zhnedne, ale jediný efekt, ktorý docielime, bude len ten estetický.

Dezodorant v hlavnej úlohe

Čítajte TU: Horúce leto a sauny namiesto električiek: Antiperspiranty môžu zabíjať. Ako nesmrdieť a nedostať rakovinu? Recepty na jednoduché a lacné domáce dezodoranty. Prečo je dobré mať doma Zlodeja?

Dobre predajná choroba a smrť

Je to skôr naopak – mnohé opaľovacie krémy nám ubližujú a niektoré látky, ktoré sa v nich nachádzajú, rakovinu priamo spôsobujú. Azda najhoršou možnou surovinou je oxybenzón, zlúčenina označovaná ako „filter“, ktorá pohlcuje UV lúče zo slnka. Táto zlúčenina v tele pôsobí podobne ako estrogén („rozhodené“ hladiny estrogénu súvisia s rakovinou). Ďalšou úžasnou zlúčeninou je retinol palmitát, derivát vitamínu A, ktorý pri pôsobení slnečných lúčov podľa všetkého reaguje vznikom rakovinotvorných voľných radikálov. Ďalšími sú napríklad oktinoxát a homosalát, ktoré môžu narušiť fungovanie hormonálnej sústavy. Relatívne nová štúdia uskutočnená na univerzite v Kodani potom ukázala, že 29 z 31 UV filtrov, ktoré sa bežne používajú v krémoch, narúšajú zdravú funkciu spermií a môžu spôsobiť ničím iným nevysvetliteľnú neplodnosť.

Ako to, že nám niečo také nikto nepovie? Nuž, dáta z roku 2013 ukazujú, že predaj opaľovacích krémov narastal v rokoch 2007 až 2012 o 4,2 % ročne a vygeneroval za rok miliardu dolárov. Žiaden div, že sa potom téza o ich škodlivosti vôbec nenosí...

Tajná „ingrediencia“ zdravého opálenia

Kdekoho ženie k používaniu opaľovacích krémov číra nutnosť. Čo sa dá robiť, keď chce človek raz za rok vyraziť k moru?

Odpoveď je jednoduchšia, než by sa zdalo: liekom proti spáleniu je predovšetkým trocha zdravého rozumu. Slnku je dobré a potrebné sa vystavovať aspoň pol hodiny denne alebo kedykoľvek je to možné, aj pred obdobím dovoleniek. Potom koža bez problémov zhnedne a na „dovču“ idete už opálení.

Druhou možnosťou je pokožku vyživiť zvonku (napríklad olivovým či kokosovým olejom, fajnšmekri si môžu vyrobiť jednoduchý, ale luxusný opaľovací krém s esenciálnymi olejmi) aj zvnútra (správnou stravou; pokožke veľmi pomáha napríklad zlúčenina astaxantín, teda výťažok z morských rias). A nevychádzať na slnko v jednom kuse. Úplne stačí, keď si dáte bavlnené tričko, ktoré má údajne SPF 15. Pokiaľ musíte byť vystavení slnku (ako napríklad na horskej túre), potom sa oplatí kúpiť si niektorý zo „zdravých“ mechanických opaľovacích krémov. Používajú väčšinou čiastočky oxidu titaničitého alebo zinočnatého, ktoré slnečné žiarenie odrážajú, nie pohlcujú, a fungujú celkom spoľahlivo. Predovšetkým však neblokujú „výrobu déčka“.

Lenže zdravý rozum je práve to, čo by multimiliónový medzinárodný priemysel, ktorý bohatne na našich chorobách a strachu, v hlavách „svojich“ ľudí veľmi nerád videl. Keby vzal „ľud“ do vlastných rúk svoje zdravie, nielenže by to mohlo spôsobiť pád medicínskeho impéria objemom porovnateľného jedine so zbrojením, ale predovšetkým by potom ľudia mohli začať premýšľať aj o iných veciach.

Nie je to len Gisele Bündchen. Počet tých, ktorí odmietajú prefabrikované chemické (a iné) riešenia, neustále narastá všade po svete. Taký kozmetický protiprúd.

Leto je výborný čas na to, aby sme si v ňom aspoň omočili prsty na nohách.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top