Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Koniec okuliarom: V lete je ideálny čas odhodiť „okenné sklá“ na nose aj kontaktné šošovky. Môžeme „len tak“ odložiť okuliare? Civilizované deti a milujúci rodičia. Prečo ani čitatelia Protiprúdu ešte nevidia dokonale?

Koniec okuliarom: V lete je ideálny čas odhodiť „okenné sklá“ na nose aj kontaktné šošovky. Môžeme „len tak“ odložiť okuliare? Civilizované deti a milujúci rodičia. Prečo ani čitatelia Protiprúdu ešte nevidia dokonale?

27. 6. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná odkrýva zákutia priemyslu s „módnym doplnkom“, ktorým sa niekedy vysmievané okuliare v ostatných desaťročiach stali, a odporúča nejednoduchú, hoc na pohľad banálnu cestu k zlepšeniu zraku

Žijeme v dobe okuliarov. Problém našej precivilizovanej populácie raz vyjadrila moja známa optička slovami: „Viete, to je tak. Keby sme ešte stále lovili a zbierali, mali by sme oči v poriadku. Najprv sa pozriete na srnku v diaľke dvadsať metrov, potom zase na čučoriedku priamo pred nosom – a oči majú tréning. Lenže dnes žijeme prilepení k počítačom – a všetci nosíme okuliare.“

Erika M. Peprná

Je to naozaj ten dôvod? Môžeme si zlepšiť „pokazený“ zrak? Dá sa nejako zabrániť epidémii okuliarnatých detí? Alebo sme všetci kandidátmi na (čoraz krajšie) okuliare, šošovky alebo laserovú operáciu očí?

Otázka je trochu inštruktívna, ale je na mieste práve teraz – v lete. Začnime však odzadu.

Chcete „ofikať“ oči?

Kliniky, ktoré poskytujú laserovú „korekciu“ zraku (to znamená, že vám niekto „ofiká“ rohovku, a tak dosiahne zmenu lomu svetelných lúčov v oku aj to, že vidíte dobre – aspoň na chvíľu), sa tvária ako väčšina lukratívnejších odvetví modernej medicíny – teda trendy, šik a hlavne – ako záchrancovia našich očí. Operácia je vraj bezbolestná, prakticky bez rizika a v niektorých prípadoch už pred odchodom domov vidíte lepšie ako pred zákrokom. Takže je to procedúra síce drahá a platíme ju väčšinou zo svojho vrecka, ale oproti desaťtisícom, ktoré priemerný „okuliarnik“ investuje počas svojho života do obrúčok a skiel, je to nič.

Cesta k zdravým očiam a dobrému zraku je rovnako individuálna ako cesta k uzdraveniu akejkoľvek inej choroby.

Nič proti – u niektorých ľudí to možno platí. Poznám však aj prípad ženy, ktorá po kvalitnej operácii videla rovnako zle ako pred ňou. Videnie sa jej nakoniec upravilo – ale až po značnom čase, po podaní homeopatického lieku a zmene ďalších životných okolností, postojov a názorov. Skrátka: oči sú v tele a v hlave. Najprv teda musíme uzdraviť jedno aj druhé a až potom sa nám môže zlepšiť samotný zrak.

Predstava, že vhodný zákrok (azda okrem vyrovnania zlomenej kosti a zošitého roztrhnutého tkaniva) odstráni príčinu problému – teda v tomto prípade očnú vadu – je rovnako iluzórna ako predstava, že žlčníkové problémy vyriešime „odstránením“ tohto orgánu. Oboje v skutočnosti ničomu nepomôže – jediné, čo môže spôsobiť, je svojím spôsobom zakonzervovať súčasný stav a adaptovať sa. Okrem toho majú oči ľudí so zbrúsenou rohovkou tendenciu inak lomiť svetlo. Vyzerajú akosi plocho (čo aj sú), trochu pripomínajú vajcia uvarené natvrdo, a v citlivejších osobách môžu vyvolávať mierne záchvaty nepokoja.

Lenže – čo s tým? Najmä, keď ste hrdými majiteľmi okuliarov, ktoré by mohli – nebyť všetkých tých technicky dokonalých stenčení, plastov a antireflexných úprav, ktoré robia z bývalých vysmievaných „okuliarnikov“ nositeľov módnej dizajnovej lahôdky – zo všetkého najviac osobám, ktoré nenosia okuliare, pripomínať popolníky, asi rozhorčene namietnete: Ale čo mám, pre pána kráľa, robiť? To mám do konca života nosiť okuliare alebo dúfať, že mi šošovky nezničia zrak?

Opaľovanie

Čítajte TU: Na vlastnej koži: Pečienka proti spáleninám? Pokus na ľuďoch: chémia v krémoch pred rakovinou nechráni, skôr ju vyvolá. Zabijak alebo lekár? Ako sa na slnku nespáliť?

Čas a trpezlivosť – to je to, čo nemáme

To je totiž už vec pomerne známa, aj keď zároveň to nie je niečo, čím by sa optiky chválili na plagátoch: nech už sú šošovky akokoľvek dobré, ak ich nosíte často, veľmi vám nepomôžu. Niekoľko používateľov, ktorých osobne poznám, tvrdí: Oči v šošovkách „lenivejú“ nie menej, ale viac než v okuliaroch. Dôvodov môže byť niekoľko: od horšieho okysličenia očného tkaniva (ktoré je preukázateľné) cez zhoršenie situácie týkajúcej sa zavodnenia očí slzami až po prostý fakt, že šošovky sú také (relatívne) pohodlné, že máme tendenciu ich nosiť vždy, keď sme hore, a to bez ohľadu na to, čo nám hovorí optik o striedaní okuliarov a šošoviek. Ale zároveň si priznajme, že optici síce také veci hovoria, ale potom predávajú šošovky, ktoré sa dajú nosiť aj v spánku a vyberať z očí raz týždenne – a podobné „chuťovky“. Dôsledkom potom je, že oči si absolútne odvykajú zaostrovať.

Dobre, ale... Čo s tým? Naozaj si môžeme zrak „len tak“ zlepšiť? Odpoveď znie: Áno, samozrejme. Potrebujeme na to určitý čas, trpezlivosť a prácu na sebe. Osobne však poznám prípad ženy, ktorá nosila okuliare pre silnú ďalekozrakosť už odmalička. Jedného dňa si však prečítala knihu ruského lekára Mirzakarima Norbekova Skúsenosti hlupáka, kľúč k osvieteniu alebo ako sa zbaviť okuliarov. To mala práve vysokoškolské prázdniny. Okuliare jednoducho odložila – a už nikdy si ich nemusela nasadiť. Podľa jej skúsenosti však nestačí niekoľko týždňov, ktoré Norbekov „okuliarnikom“ v knihe prorokuje, okuliare nepotrebovala až po zhruba polroku. Aj po mnohých rokoch a dvoch deťoch (tvrdí sa, že pôrody s očnými chybami často „zalomcujú“ smerom k horšiemu) dnes vidí výborne.

Poznám však aj „okuliarnikov“, ktorým Norbekovova inak inšpiratívna kniha nepomohla či pomohla len sčasti. Ani oni však nemusia hádzať flintu do žita. Norbekov je veľmi špecifický. Jeho štýl burcovania do práce na sebe môže byť pre niektorých ľudí veľmi efektívny, ale iných môže dostať ešte pod väčší tlak. A o tom je nosenie okuliarov veľmi často. Ak sa neuvoľníte, „cvičenie“ vám poslúži len ako ďalší „bič“, ktorý vás ženie k výkonu typu: Norbekov hovorí, že musím, tak musím! Nakoniec vám to nebude na nič. Sám pán doktor tento fakt v knihe zdôrazňuje, ale ani to zdôraznenie skrátka nemusí pre neurotickejšie typy stačiť. Programy na podávanie výkonu sú vo väčšine „slušných“ ľudí v našej populácii „zažraté“ veľmi hlboko.

Dezodorant v hlavnej úlohe

Čítajte TU: Horúce leto a sauny namiesto električiek: Antiperspiranty môžu zabíjať. Ako nesmrdieť a nedostať rakovinu? Recepty na jednoduché a lacné domáce dezodoranty. Prečo je dobré mať doma Zlodeja?

Menej je často viac

Krátkozrakosť a ďalekozrakosť – a do istej miery aj ďalšie očné vady, ktoré však majú okrem ďalej spomínaného svoje špecifické „spúšťače“ – sú teda do veľkej miery o tlaku a strese. Ak sa človeku podarí uvoľniť a spriechodniť oči, okohybné svaly, nervovú sústavu a chrbticu, má napoly vyhraté. Existuje množstvo cvičení a môžeme ich nájsť v niekoľkých dobrých príručkách, ktoré vyšli na knižnom trhu alebo napríklad aj na internete. Pokiaľ sa nám ešte navyše podarí detoxikovať pečeň, obličky a črevá a rozhýbať v tele energiu – čo teda väčšinou znamená začať zdravo jesť a začať sa hýbať –, máme vyhraté dokonca na 75 percent. Je to relatívne dlhá (niekoľko mesiacov) a namáhavá práca, pri ktorej väčšina z nás ešte potrebuje pomoc skúseného sprievodcu (terapeuta, kouča – vyberte si, čo vám vyhovuje).

V každom prípade si treba zvyknúť na trochu iný životný štýl a štýl čítania. Udržiavať oči čo najviac v pohybe. „Prilepenosť k počítaču“ nám totiž naozaj nepomáha. Môže byť aj jedným z dôvodov, prečo v skutočnosti čelíme epidémii okuliarnatých detí. Ďalším je až prehnane úzkostná starostlivosť blízkych. Milujúci rodičia totiž veľmi často svojmu potomkovi pri akomkoľvek zhoršení zraku „doprajú“ okuliare – ktoré ho potom donútia nosiť. Isté „kolísanie“ je však napríklad u pubescentov celkom časté – a problém je na svete. Všetci učitelia, ktorí sa zaoberajú zlepšovaním zraku, sa totiž zhodujú na jednom: čím častejšie okuliare nosíte, tým horšie pre vaše oči a dobré videnie.

Pochválené buď slnko

Napriek tomu sa nám však nemusí podariť dosiahnuť želaný účinok. Prečo? Väčšina práce totiž nie je v tele, ale v hlave. Videnie je aj z veľkej časti o sebadôvere a schopnosti či ochote vidieť veci také, aké sú. A to nie je samozrejmosť.

Ako je potom možné, že všetci čitatelia a autori Protiprúdu nemajú úplne dokonalý zrak? Odpoveď (na každodenné zložitosti našich životov) nechám na vás. Všeobecne však platí: Nie všetko závisí len od nás. Nie všetko, čo by sme chceli, môžeme mať. Napríklad to nie je v konečnom dôsledku to, čo mať máme.

Ale o tom asi píšeme dostatočne inokedy. Zatiaľ teda odkladám okuliare (a počítač) a idem sa venovať zdravším činnostiam, ako je písanie a hľadenie do blikajúcej obrazovky. Špeciálne v lete je totiž ideálny čas na odloženie okuliarov. Podstatné pre oči je totiž aj slnko. Pravidelné vystavovanie (zatvorených) očí slnečným lúčom a ďalšia práca so slnečným svetlom nám môže veľmi pomôcť.

Tak čo? Podarí sa mi uzdraviť moje už uzdravujúce sa oči rýchlejšie než vám, mojim kolegom okuliarnikom? Alebo ste ma už dokonca predbehli?

Budem sa tešiť, že keď sa zase „uvidíme“ v Protiprúde, napíšete mi svoje postrehy. Koniec koncov platí predovšetkým nebanálna stará pravda: Cesta k zdravým očiam a dobrému zraku je rovnako individuálna ako cesta k uzdraveniu akejkoľvek inej choroby.

Rozhodne je však jednoduchšia, ako sa nám priemysel okolo módnych skiel (do okien našich duší), laserových skalpelov a kontaktných šošoviek snaží tvrdiť.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top