Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Na vlastnej koži: Pečienka proti spáleninám? Pokus na ľuďoch: chémia v krémoch pred rakovinou nechráni, skôr ju vyvolá. Zabijak alebo lekár? Ako sa na slnku nespáliť?

Na vlastnej koži: Pečienka proti spáleninám? Pokus na ľuďoch: chémia v krémoch pred rakovinou nechráni, skôr ju vyvolá. Zabijak alebo lekár? Ako sa na slnku nespáliť?

21. 6. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná prehľadne radí, ako sa v lete opaľovať, aby sme svoje zdravie podporili a nie zničili

Zmätok, ktorý okolo opaľovania panuje, je takmer rovnako veľký ako ten, ktorý v rôznych mainstreamových aj nemainstreamových teóriách panuje okolo rakoviny – s ktorou je koniec koncov opaľovanie úzko prepojené. Ako je to teda so slnkom? Škodí nám alebo pomáha? Naozaj nám stačí natrieť sa olivovým olejom, aby sme sa nespálili?

Erika M. Peprná

„Klasický“ názor mainstreamu (lekárskeho, a teda aj novinárskeho) je ešte stále jasný: slnko je zabijak. Ak sa mu vystavíme, rakovina kože nás neminie. A keď nás minie, tak len preto, že sa správne namažeme. Reč je, samozrejme, nie o víne, ale o opaľovacom kréme. To je však – ako ďalej ukážeme – zjavne úplný nezmysel.

Zakopaný (spálený) pes

„Riziko vzniku rakoviny kože existuje u ľudí, ktorí sa nechránia pred UV žiarením a rýchlo sa spália,“ vyhrážajú sa odborníci v popularizačných článkoch. Na tom istom serveri, ale v inom texte, sa môžeme dočítať, že na to, aby sme podstatne zvýšili riziko vzniku rakovinového ochorenia, stačí, keď sa trikrát za život spálime. Čím väčší počet spálení, tým väčšie riziko nádoru, ako vyskúmali japonskí vedci.

To je však klasická polopravda, a ako kedysi spieval Jaroslav Hutka „nejsou zločiny, za které by se mělo střílet, pouze za lež, která se pravdě podobá“, pravda je ako vždy trochu zložitejšia. Ohľadom rakoviny, slnka, krémov – aj spálenín.

Spálenie sa, samozrejme, nedá odporučiť nikomu. Je dosť nepríjemné – a predovšetkým svedčí o fakte, že sme svoju kožu jednoducho „preťažili“. A v tom je (tak trochu) pes zakopaný.

Jedlom proti začervenaniu

Koža sa spáli v okamihu, keď „je toho na ňu príliš“, čo je laický opis situácie akejkoľvek traumy. Veľa je toho (na ňu aj na nás) vtedy, keď chuderu našu kožu necháme na slnku tak dlho, že už to skrátka „nezvládne“. To má dvojakú príčinu: prílišnú expozíciu (teda keď sme príliš dlho na príliš prudkom slnku, napríklad preto, že potrebujeme vyzerať krásne opálení po návrate z dovolenky a znamená to pre nás v danej chvíli viac než vlastné telo) alebo nedostatočnú výživu. Nielen trauma, ale aj špecifická podvýživa sú pritom faktory, ktoré prispievajú k vzniku akejkoľvek choroby. A teda aj rakoviny, ktorej vznik môže UV žiarenie skutočne podporovať.

Pred rakovinou aj spáleninami nás zachráni len návrat k zdravému rozumu.

Proti spáleninám – a súčasne rakovinovému bujneniu na vlastnej koži – môžeme najlepšie bojovať dvoma úplne jednoduchými zbraňami: jedlom a šedou hmotou. Teda tou mozgovou, presnejšie jej zapojením do procesu opaľovania. Samozrejme, existujú aj vonkajšie pomôcky, ktoré nám pomôžu nespáliť sa, o tých bude reč neskôr.

Koža, ktorá má dostatok výživných látok, dokáže odolávať akýmkoľvek stresovým faktorom – medzi ktoré patrí, samozrejme, aj slnečné žiarenie, respektíve niektoré jeho súčasti. Výživu jej poskytujú predovšetkým minerály selén a zinok (všeobecne vhodné proti starnutiu pokožky a všetkým zápalovým procesom v tele), vitamín A (respektíve betakarotén, takzvaný prekurzor, teda provitamín A), vitamíny E, B a C a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Tie sú, rovnako ako „zázračný“ vitamín D a tiež dôležitá zlúčenina astaxantín, obsiahnuté v tuku rýb, ako je napríklad losos.

Dezodorant v hlavnej úlohe

Čítajte TU: Horúce leto a sauny namiesto električiek: Antiperspiranty môžu zabíjať. Ako nesmrdieť a nedostať rakovinu? Recepty na jednoduché a lacné domáce dezodoranty. Prečo je dobré mať doma Zlodeja?

Pokiaľ sa necítite na konzumáciu lososov (chce to totiž lososa nie zo sádky – čo je na samostatný článok), môžete ako zdroj „déčka“ a „áčka“ použiť aj kvalitné vajcia, maslo a mlieko, listovú zeleninu, čerešne alebo pečienku. Tá obsahuje okrem iného dôležitú zlúčeninu PABA (para-aminobenzoová kyselina), ktorou môžeme telu pomôcť k lepšiemu a zdravšiemu opáleniu. Lenže najväčšie množstvo tejto zlúčeniny obsahuje surová pečienka. Surová naškrabaná pečienka je skvelá vec – ale ak vám nevonia, môžete si kúpiť príslušnú kyselinu ako doplnok stravy v kapsulách.

Opaľovanie bez chémie – austrálsky recept

To napokon platí aj o väčšine ďalších vitamínov, ktoré sme spomenuli. Čo sa týka prírodných zdrojov vitamínov, môžeme ísť pre inšpiráciu napríklad sem, väčšinu však zoženieme aj v podobe kvalitných potravinových doplnkov.

Najjednoduchšie je to však s vitamínom D. Ako na Protiprúde z času na čas zdôrazňujeme, najzdravším zdrojom „déčka“ je – práve slnko. V tomto (životodarnom) svetle nie je až také prekvapivé, že podľa zistení austrálskej štúdie znižuje opaľovanie vďaka vyššej tvorbe vitamínu D v tele riziko niektorých foriem rakoviny až takmer o polovicu.

Lenže na to, aby sme mohli tieto benefity využiť, sa nesmieme natrieť. Alebo aspoň nie chemickým krémom. Odporúčanie austrálskej Cancer Council (Rady pre rakovinu) je nasledovné: radšej vystavte lúčom celé telo na polhodiny v poludňajších hodinách každý deň; vyzlečte sa donaha alebo aspoň do plaviek.

Slnko chráni pred rakovinou

Trochu iná káva, ako sme zvyknutí, že? Aj samotní Austrálčania, obyvatelia krajiny notoricky preslávenej prudkým slnkom a teplom, totiž trpia v obrovskom percente (až štvrtina) totálnym nedostatkom vitamínu D. A vitamín D je základným stavebným kameňom našej imunity. Jeho dostatok nie je len predpokladom správnej funkcie kože, ale vôbec akejkoľvek odolnosti. A podľa niektorých vedeckých štúdií nielen znižuje všeobecné riziko vzniku rakoviny, ale špecificky aj riziko vzniku melanómu – a naopak zvyšuje šancu ho prežiť, keď týmto ochorením už trpíme.

Nevynájdeme štvorhranné koleso, a aj keby áno, ďaleko sa s ním nedostaneme.

Lenže v pokožke natretej „chemickým“ opaľovacím krémom sa vitamín D netvorí: už SPF 8 údajne blokuje vytváranie vitamínu D v pokožke na viac ako 92 %. Okrem toho – opaľovacie krémy obsahujú nebezpečné chemikálie: Environmental Working Group (EWG) v svojej minuloročnej správe podrobne rozoberá chemikálie v „opaľovacích“ krémoch určených pre americký trh. Žiaden div, že podľa jednej zo starších štúdií tej istej organizácie opaľovacie prípravky rakovinu urýchľujú namiesto toho, aby jej predchádzali.

Ak chcete, môžete v štúdii EWG lúštiť, či práve váš krém obsahuje látky s potenciálom narušiť fungovanie vášho hormonálneho systému či prenosu z matky na plod (najhorší je vraj oxybenzón, zaujímavá vecička schopná vyvolať aj kozmetické akné, plus niektoré konzervanty – a to nehovoríme o väčšinou všadeprítomných parabénoch). Jednoduchšie však je, keď sa krémom z poličiek obchodov s bežnou kozmetikou a lekární vyhneme. Všetky do jedného sa hanbia za vlastné zloženie – skúste nájsť jedinú lekáreň, ktorá na internete hrdo uvádza presné zloženie prípravku!

Rakovinový priemysel smrti: skutočná korupcia

Čítajte TU: Liečivo, za ktoré sa neusporadúvajú obludné ružové pochody: Nemecká vedkyňa vynašla už pred rokmi úspešný a jednoduchý liek na rakovinu. Protiprúd prináša recept

Olivový olej, mrkvová šťava alebo zinok?

Čo robiť namiesto natierania sa potenciálne smrtiacou chémiou? Možnosti sú rôzne. Najjednoduchšia zahŕňa poriadne sa natrieť olivovým olejom, ideálne panenským. Ten obsahuje najpriaznivejší pomer vitamínov a minerálov (napríklad spomínané betakarotény, vitamín E či nenasýtené mastné kyseliny).

Do oleja môžete pridať aj citrónovú šťavu (v pomere cca 1 : 4), prípadne do celej zmesi doplniť dve deci čerstvej mrkvovej šťavy. To je recept, ktorý sa odporúča predovšetkým pre svetlejšie fototypy, prípadne tých z nás, ktorí nejedia dosť uvedených vitamínov. Ďalšou možnosťou je potom zmiešať kokosový olej napríklad s aloe – recept tu.

Samozrejme, že tento opaľovací olej neznamená, že sa natrieme raz a potom ideme na celý deň na pláž kdesi v Stredomorí či na túru do hôr. Pokožku treba udržiavať namazanú. V prípade dlhotrvajúceho pobytu na slniečku by sme potom mali zvoliť niektorý z „prírodných“ opaľovacích krémov, aspoň osoby neopálené, so svetlou pokožkou, či na citlivé partie.

Opaľovacie krémy veľkých kozmetických a farmaceutických hráčov sa tvária, že nás „spasia“ bez námahy.

„Prírodnými“ máme na mysli minerálne opaľovacie krémy. Tie – na rozdiel od chemikálií – používajú väčšinou oxid zinočnatý a titaničitý, ktoré fungujú de facto ako zrkadlo odrážajúce slnečné lúče. Nerozotierajú sa práve najľahšie a človek vyzerá ako príslušník niektorého domorodého kmeňa s bielym vojnovým maľovaním – ale fungujú a na rozdiel od svojich kolegov z laboratória nás nevystavujú nebezpečným chemikáliám a ich účinné látky neprenikajú do kože. Až keď si uvedomíme, že každý z nás má zhruba 1,5 – 2 metre štvorcové kože, pochopíme, aká veľká expozícia toxickým chemikáliám to vlastne je, aj keď sa „len natrieme“.

Načúvajme!

Zlaté pravidlo však znie: Načúvajme vlastnému telu. V tomto prípade jeho povrchovej vrstve. Ak nám koža hovorí „dosť“, treba okamžite prestať. Najlepšou ochranou pred spáleninami je obyčajná bavlnená látka (aj do vody) a čiapka. Zároveň si nemôžeme myslieť, že „celý rok som predsa zavretý v kancelárii, tak teraz sa trochu viac opálim a ono to určite zhnedne“. „Odmena“ za takýto prístup býva bolestivá.

Úplne najlepšie je pripravovať telo na slnko postupne, od jari, a začať s malými dávkami – ideálne napríklad 20 minútami (takmer) nahoty na slnku, ktoré sa odporúčajú pre správnu syntézu vitamínu D v tele. Ak ste „kancelárska krysa“, môže sa vám stať, že podobná prax umožní vášmu telu, aby si vytvorilo dostatočné zásoby „déčka“ na zimu, čo v chrípkovej sezóne príde vhod, a súčasne vám možno zmení život. Keď si človek privstane o hodinu skôr a ide sa opaľovať do parku, prípadne tam zmizne namiesto obeda, dejú sa zaujímavé veci...

Štvorhranné koleso

A čo ak sa predsa len spálime? Nasleduje len drobná zmena: do olivového či ešte lepšie kokosového oleja na potieranie spálenín pridáme buď šťavu z aloe vera, alebo kvalitný esenciálny olej z mäty a levandule (treba si však vybrať ten skutočne najlepší na trhu). Priaznivci homeopatie môžu použiť aj polykompozitné homeopatiká ako Traumeel alebo jednotlivé lieky ako Apis mellifica (ak je človek nepokojný, všetko páli a opuchá), prípadne proste Aconitum (šokový liek číslo jedna) či Arnicu montanu. Liekov je, samozrejme, viac, ak máte záujem, poraďte sa s dobrým homeopatom...

V každom prípade platí, že ak sa budeme živiť stravou bohatou na vitamíny, môžeme, ba musíme, vyjsť občas na slniečko. Nie náhodou existuje v prípade povolaní, pri ktorých sa ľudia pravidelne vystavujú slnku, najnižšie riziko vzniku rôznych foriem rakoviny. Súčasne však nesmieme „šalieť“, ako to dnes robí väčšina ľudí, ktorí si chcú z dovolenky priniesť opálenie ako druh loveckej trofeje.

Slnko je skrátka veľký lekár (lebo tam, kam nechodí, chodí doktor), ale všetko s mierou. Ide zase o starú, ale neobohranú pravdu: pred rakovinou aj spáleninami nás zachráni len návrat k zdravému rozumu. Opaľovacie krémy veľkých kozmetických a farmaceutických hráčov sa môžu tváriť, že nás „spasia“ bez námahy, ale v skutočnosti ich náklady predčia výnosy.

Experiment s opaľovacou chémiou znova dokázal len to jediné: že nevynájdeme štvorhranné koleso, a aj keby áno, ďaleko sa s ním nedostaneme.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top