Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Namyslená civilizácia pred neodvratným krachom: Aj podľa NASA môže technologický svet kedykoľvek skončiť. „Slnečná katastrofa“ je ešte bližšie ako svetová vojna

Namyslená civilizácia pred neodvratným krachom: Aj podľa NASA môže technologický svet kedykoľvek skončiť. „Slnečná katastrofa“ je ešte bližšie ako svetová vojna

14. 6. 2016

vytlačiť článok

Mike Adams píše o hrozbe bezprostredného zániku civilizácie, ako ju poznáme, a vysvetľuje, prečo zjavná blízkosť nebezpečenstva vedie len málokoho k nevyhnutným činom

Málokto si uvedomuje, aký krehký je spôsob života, ktorý vedieme. Táto osudová nevedomosť je zámerne priživovaná zo strany rôznych „globálnych elít“, ktoré nechcú sebestačných a premýšľavých občanov. Skôr im vyhovujú ľudské „kolieska“ v zložitom súkolesí, ktorých osud bude v prípade planetárnej „technologickej katastrofy“ okamžite spečatený.

Extra

Jedna taká nás len o pár dní minula v roku 2012. Ďalšia môže prísť... Kedykoľvek. Dnes, zajtra, za mesiac alebo za rok – ale príde určite a pravdepodobne aj čoskoro. Podivné správanie našej hviezdy, ktorá vykazuje hrozivú nečinnosť, ktorú si astrofyzici nevedia vysvetliť, necháva absolútnu väčšinu ľudí chladnými. Pritom pravdepodobnosť „veľkého výstrelu“ to skôr približuje než naopak. A nejde o slová „pomätených apokalyptikov“, ale veľmi reálnu možnosť, o ktorej vedci nepochybujú.

Práve preto stojí za to prečítať si správu Mika Adamsa o štúdii, ktorú vydala americká NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír). V nej sa uvádza, že v každej dekáde existuje značná, približne 12 % šanca, že v jedinej sekunde dôjde k zničeniu absolútnej väčšiny moderných technológií – a s tým aj našej civilizácie a bezstarostného spôsobu života.

Má zmysel sa na túto nevyhnutnú katastrofu zložito pripravovať a začať si napríklad hromadiť zásoby? Celé veľké skupiny a hnutia tvrdia, že áno. Opačný názor hovorí, že na budúcnosť sa pripraviť nemôžeme – len ak úprimnou modlitbou –, lebo náš osud nie je v našich rukách. Rozhodne je však dobré si včas uvedomiť, akí malí, zraniteľní a odtrhnutí od prirodzeného sveta vlastne my „západniari“ sme. Aj preto je extrémne dôležité čítať a informovať sa navzájom o tom, čo píše (zďaleka nielen) Mike Adams.

NaturalNews.com

Palcové titulky sa nekonajú

Je vlastne pozoruhodné, že nasledujúca správa nie je predmetom palcových titulkov vo všetkých mainstreamových novinách. Veľmi pravdepodobne je totiž z hľadiska prežitia ľudstva najzásadnejšou správou, akú by mohli priniesť: v roku 2012 bola súčasná podoba našej civilizácie takmer zničená a nikto si nemôže byť istý, kedy by k tomu z rovnakého dôvodu mohlo naozaj dôjsť. Tým dôvodom je slnko.

Väčšina západnej civilizácie žije v mylnom predpoklade, že naša civilizácia je silná a sebestačná. Nekonečná krehkosť nášho spôsobu získavania obživy im vôbec nedochádza. V podstate si dokážu len ťažko predstaviť, čo by sa v prípade, že jedna slnečná erupcia usmaží všetky elektronické prístroje, vlastne stalo.

Šokujúci výskum, ktorý zverejnila NASA, tvrdí, že každú dekádu má technologická civilizácia, ktorá momentálne ovláda Zem, zhruba 12 % šancu, že bude kompletne zmetená z povrchu zemského.

Hrozí celosvetový „blackout“

V roku 2012 sa to skoro podarilo. „Silná slnečná erupcia vyvrhla do vesmíru koronárnu hmotu a jej následky sa 23. júla prehnali po zemskej obežnej dráhe. Keby sa erupcia objavila o týždeň skôr, zasiahla by Zem priamo,“ hovorí NASA. Ďalej vysvetľuje, že keby sa to stalo, znamenalo by to rozsiahly, vlastne celosvetový, blackout: podobný incident by mohol vyradiť z prevádzky čokoľvek (alebo všetko), čo sa zapája do elektrickej zásuvky. Väčšina ľudí by doma ani nespláchla záchod, pretože aj vodárenské pumpy potrebujú na svoju prevádzku elektrinu.

Ale to je stále len veľmi mierny opis celosvetového blackoutu po slnečnej erupcii. Pozrime sa bližšie, čo by sa teda pravdepodobne stalo.

Horiaci Říp

Čítajte TU: Vulkány sa prebúdzajú po celom svete: Stane sa Zem neobývateľnou už tento rok alebo až na budúci? Hrajeme sa s vojnami, ale už zajtra nemusí naša civilizácia existovať. Môžeme sa pripraviť na „blízke zemetrasenia a sopečné erupcie tretieho druhu“?

Smrť technológií – a naša

Veľká časť mikroelektroniky by odišla do večných lovísk, pretože by jej erupcia usmažila spoje na základovej doske. To znamená, že okamžite prestanú existovať mobilné siete, internet, a mimochodom, aj počítače a mobily.

Väčšina dopravných prostriedkov by mala podobný problém: aj do áut sa už montujú komplexné integrované obvody. Niektoré nové autá a lietadlá by mali byť proti podobným zásahom imúnne, ale väčšina dopravných prostriedkov vrátane lodí by sa asi v podobnom prípade nepohla z miesta. Zaujímavú diskusiu o tejto téme nájdete, mimochodom, tu.

To teda znamená, že by okamžite skolabovala dodávka potravín, vody a energií.

Televízny šok

Elektrická rozvodná sieť by prestala fungovať – zrejme nadobro. To znamená odstavenie všetkých elektrických prístrojov zapojených do zásuvky – vrátane televízie, takže si naozaj nepustíte CNN (alebo TA3, pozn. red.), aby vám povedala, čo si máte o situácii myslieť. Väčšina ľudí by tak zažila hrozný šok – zrazu by museli myslieť sami za seba.

Mestá po celom svete by okamžite zachvátila panika: prísun zdrojov jedla, vody aj elektriny by bol zrazu prerušený. To by znamenalo vlnu násilia, hladomor a nákazlivé choroby.

Amiši vyhrali

Po americkom kontinente sú rozosiate stovky jadrových elektrární. Tie by sa, samozrejme, pri výpadku v dodávke prúdu prepli na záložné zdroje, lenže dieselové generátory nedokážu fungovať bez paliva večne. To znamená, že Američania majú doma potenciálne stovky Fukuším.

Je však zaujímavé, že niektoré technologické „vymoženosti“ by blackout neovplyvnil. Sú to napríklad:

  • „nemoderné“ prístroje, ako sú staré dieselové motory a poľnohospodárske stroje,
  • kachle na drevo,
  • semená a osivo,
  • zbrane,
  • zlato a striebro,
  • kone a pluh.

Inými slovami, keby sa niečo také stalo, Amiši budú miestnou smotánkou. Celý svet by bol totiž v jedinej sekunde technologicky uvrhnutý do 19. storočia.

Traktory s GPS

Človek nemusí byť Einstein na to, aby mu došlo, že technológia na úrovni 19. storočia nie je schopná uživiť súčasnú 7-miliardovú populáciu. V roku 1850 bola na svete zhruba jedna miliarda ľudí. Dnešná populačná explózia je umožnená okrem iného práve tým, že môžeme prevážať – a produkovať – jedlo za pomoci moderných technológií. GPS navigáciu majú aj moderné traktory. A okrem toho, elektrinu potrebujeme aj na výrobu a dovoz jednotlivých súčiastok, nehľadiac na palivo a jeho ťažbu.

Skladovanie potravín, ich chladenie, výroba, predaj – to všetko závisí od komplexnej infraštruktúry, ktorú ovládajú integrované obvody. A tie by erupcia, podobná tej, ktorá nás tesne minula v roku 2012, okamžite zlikvidovala.

„Koľko podobných erupcií minulo Zem o vlások a nič o nich nevieme, pretože ich naše prístroje nezaznamenali?“ pýta sa Daniel Baker z University of Colorado. „Musíme byť pripravení na najhoršie.“

Lenže my nie sme.

Mozog v kybernetickom priestore

Čítajte TU: Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Pochmúrne čísla

Len si, prosím, predstavte rozsah nebezpečenstva, ktorému čelíme. Každý rok máme viac ako jednopercentnú šancu, že slnečný výbuch usmaží elektrickú rozvodnú sieť a väčšinu elektroniky a ľudstvo sa ocitne späť v úžasnom devätnástom storočí.

„Najskôr ma prekvapilo, že tá pravdepodobnosť je taká veľká,“ píše Pete Riley z Predictive Science, Inc. vo vedeckej práci, ktorú publikoval vo februári 2014 a ktorú nazval Vesmírne počasie. „Ale štatistiky sa zdajú byť správne. Sú to pochmúrne čísla.“ V zásade môžeme povedať, že každý ďalší deň prináša nový hod kockami: Prežije ľudská civilizácia či nie? A fakt, že jedného dňa podobná slnečná erupcia zasiahne planétu, je štatisticky nezvratný.

Reštart pokory

Možnože ide o nejaký druh vesmírneho reštartu, ktorý nás má prinútiť, aby sme boli trochu pokornejší. Zároveň však vybije tých menej pripravených. Na svet, ktorý by po podobnom zásahu nastal, totiž nie je pripravený takmer nikto z nás. Máme na starosti dôležitejšie veci: politické ambície, kariéru, situáciu na burze a lesklé nové autá (alebo kabelky), ktoré skrátka musíme mať. A, samozrejme, musíme stavať domy, kopať studne a viesť vojny. Takmer nikto sa nepozrie na slnko s vedomím, že tá vec na oblohe vysiela každú chvíľu potenciálne smrtiacu energiu.

A tak sa proti podobnému scenáru nič nerobí, hoci by sa mohlo: príprava americkej elektrickej siete na podobný scenár by stála „len“ dve miliardy dolárov. Mohli by sme prejsť na iné palivo ako jadrové alebo aspoň chrániť záložné generátory jadrových elektrární pred výpadkom prúdu či útokom zbraní využívajúcich EMP (elektromagnetické vlny). Namiesto toho máme doma desiatky časovaných bômb.

Nikoho vlastne neprekvapí, že ľudstvo slepo pochoduje k zániku. Tým, že sa spoľahlo na počítačové systémy, ktoré riadia všetko vrátane produkcie potravín, sa zahnalo do slepej uličky. Veľké percento populácie by asi nakoniec prežilo šok z toho, že už nie sú burzy (a kabelky), ale aj keby chceli všetci naozaj žiť ďalej – ako to urobia? Väčšina z nás už nemá žiadne zručnosti užitočné pre skutočný svet. Nevieme, ako chovať dobytok, obrábať pôdu, záhradníčiť alebo žať úrodu. To, čo predstavuje dôležitý „talent“ v informačnom veku, nám bude v prípade blackoutu absolútne na nič.

Koľko ľudí ešte dokáže ísť niekam s mapou namiesto navigácie? Koľko ľudí vie zakúriť v kachliach? Koľko ľudí si vôbec kupuje skutočné, papierové knihy? Len tak mimochodom, vaša pekná knihovnička zaoberajúca sa témou prežitia v prírode vám bude na nič, ak ste si ju kúpili na Amazone a máte ju vo svojej čítačke...

Čo robiť?

Aby sme lepšie porozumeli riziku, ktorému čelíme, urobíme menší pokus. Keď dočítate tento článok, budete mať akú-takú predstavu o tom, čo nám hrozí. Čo s tým urobíte?

Deväťdesiatdeväť percent populácie urobí presne toto: vôbec nič. Ľudia pôjdu zase do práce, pretože treba platiť nájom, a maximálne im napadne myšlienka typu: Fíha, erupcia. To je zaujímavé.

Nič im to nepovie, pretože ľudský mozog v skutočnosti nie je vybavený na to, aby spracovával dlhodobé riziká. Priame ohrozenie, to je niečo iné, ale pozvoľna sa pripravujúce katastrofy – na tie skrátka nemáme kapacitu. Preto toľko ľudí „neverí“, že príde nevyhnutné zrútenie finančného systému. Alebo že v Amerike dôjdu čoskoro zdroje vody. Alebo že naša vysoko špecializovaná spoločnosť je nekonečne krehká.

Hovorí sa tomu „normalcy bias“ (teda niečo ako predpojatosť v prospech normality, pozn. red.). Znamená to iracionálne presvedčenie, že veci budú také, aké vždy boli. To znamená, že keď tečie pitná voda z kohútika, deň za dňom, rok za rokom, bude naša myseľ predpokladať, že z neho bude automaticky tiecť až do skonania sveta.

Väčšina západnej civilizácie žije v mylnom predpoklade, že naša civilizácia je silná a sebestačná. Nekonečná krehkosť nášho spôsobu získavania obživy im vôbec nedochádza. V podstate si dokážu len ťažko predstaviť, čo by sa v prípade, že jedna slnečná erupcia usmaží všetky elektronické prístroje, vlastne stalo. To elektronické „ticho“ v priebehu niekoľkých minút nasledované panikou.

Milióny ľudí, alebo skôr miliardy, v takom prípade neprežijú. „Nevyvinuté“ národy, ako je napríklad Papua-Nová Guinea, na tom budú dobre. Najviac to schytajú mestské populácie. Tí, ktorí majú vlastné zásoby jedla alebo si ich aspoň dokážu vypestovať, ktorí sa dokážu ubrániť a majú zásobu prírodných liečiv, však budú mať značnú výhodu.

Myslime na to, že podobná vec sa môže prihodiť – a pravdepodobne skôr ako neskôr.

Zdroj.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top