Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Do tretice s pátrom Ferdom: Ako je to s rakovinou, alergiami a zápalom pľúc? Stále živé spomienky. Keď bolo v stávke vlastné zdravie, komunistická doktrína išla bokom

Do tretice s pátrom Ferdom: Ako je to s rakovinou, alergiami a zápalom pľúc? Stále živé spomienky. Keď bolo v stávke vlastné zdravie, komunistická doktrína išla bokom

3. 6. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná uzatvára malý seriál o preslávenom českom kňazovi niekoľkými historkami, opisom jeho teórií o rakovine či alergiách a pripája ďalšie pozoruhodné recepty na liečbu mnohých neduhov

Fenomén menom František Ferda neprestáva vyvolávať v našich čitateľoch silné emócie. Niet divu, keď si prečítame nasledujúce riadky, pôvodne písané pre Lidové noviny v roku 2000 Martinou Šrámkovou a Markétou Grosmanovou:

„Legendou sa v Česku stalo meno liečiteľa a duchovného Františka Ferdu. Za pánom pátrom chodili komunistickí ministri, pozývali ho na predsedníctvo vlády. A to aj napriek tomu, že ho v päťdesiatych rokoch poslali pre jeho vieru za mreže.“

Množstvo historiek

Jedna historka za všetky: Jedného z komunistických pohlavárov okresného formátu trápili chronické zdravotné problémy. Rozhodol sa teda navzdory svojmu „vedeckému“ svetovému názoru pátra Františka Ferdu vyhľadať. Pred dverami jeho bytu však cúvol a poslal za seba svojho vodiča. Slávny liečiteľ sa na falošného pacienta len krátko zadíval a konštatoval: „Neviem, čo tu chcete vy, ale tomu pánovi, ktorý na vás čaká v aute, každú chvíľu praskne žalúdočný vred. A vy by ste mali sa poponáhľať domov, váš syn si pred chvíľou zlomil nohu.“

Erika M. Peprná

Očitých pamätníkov liečebných zásahov sušického kňaza, liečiteľa a bylinkára sú desiatky. V knihe Páter František Ferda ich opísal jeho dlhoročný kolega PhDr. Zdeněk Rejdák. Paradoxom je, že meno Rejdáka, ktorý je považovaný za jedného z najbližších Ferdových spolupracovníkov (a aj sám sa tak v knihe prezentuje), je uvedené v tzv. „Cibulkových zoznamoch“.

František Ferda bol vysvätený za kňaza v roku 1939, tri roky po nástupe komunistov však putoval ako desiatky ďalších duchovných do kriminálu. Vystriedal väzenské cely v Jáchymove, Leopoldove aj na Boroch. A práve za mrežami objavil svoje mimoriadne schopnosti. Po prepustení v roku 1960 mu dovolili len váľať sudy v plzenských pivovaroch. K pastoračnej činnosti sa mohol vrátiť až o osemnásť rokov neskôr. Vtedy sa však už plne venoval aj svojmu druhému poslaniu.

Pátrove diagnózy

Diagnózu dokázal určiť podľa očí, podľa fotografie či dokonca len tak – sústredením. „Mám pocit, ako keby som zo seba vyslal lúč zelenej farby, ktorý sa rýchlo a kľukato pohybuje a potom sa zrazu zastaví. Tak dôjde k môjmu spojeniu s tým človekom,“ opísal pred rokmi Ferda svoju špecifickú diagnostickú metódu.

František Ferda

Čítajte TU: Záhadný František Ferda: Jasnovidec, ktorý uzdravoval „navzdory vede“. Väznený kňaz, u ktorého neskôr stáli v rade na vyliečenie aj jeho väznitelia. Prinášame originálne recepty pre každého

Mnohých ľudí podobné metódy desia. Mnohým pripadajú naopak „nevedecké“. Lenže fungovali, uzdravovali, zachraňovali životy – a ako liečivo využívali predovšetkým jednoduché recepty z bylín. Dar Boží alebo mágia?

Príkladom absolútnej kontroverzie, ktorá okolo slávneho rímskokatolíckeho duchovného panovala a panuje, je jeho spolupráca so zakladateľom „psychotroniky“ Dr. Rejdákom. Ako si mohol niečo také zbožný katolícky kňaz dovoliť? Odpoveď je poruke: zdá sa, že ani on, ani jeho nadriadení nepovažovali pátrove schopnosti za nič, čo by mohlo byť v nesúlade s katolíckou vierou.

Páter Ferda dokonca poslal svoj prejav na Medzinárodný kongres psychotronikov v Sao Paule v roku 1979. Dnes ho prinášame, pretože sa týka veľmi diskutovanej témy: rakoviny. Páter Ferda mal na ňu vlastný pohľad.

Teória o rakovine

„Najprv musíme začať od akútneho zápalu. Ak nie je správne vyliečený, prechádza do chronického štádia s tendenciou o opätovnú akútnosť alebo postúpi do ďalšieho, tretieho štádia. Pri tomto štádiu sa vytvárajú podmienky pre zahnisanie tkanív pomocou ,plesní‘ – ide o pracovné pomenovanie, ktoré sa mi javí čo do spôsobu účinku, aký majú plesne, ako najvhodnejšie. Plesne sú hrobárom života a pôsobia na metabolizmus bielkovín opačným zostupným smerom k dusíku.

Prvým znakom rakovinového procesu je ,výroba‘ vlastného dusíka neimportovaného zvonku – napríklad umelým hnojivom zemiaku plného dusíka –, ale pochádzajúceho z rozpadajúceho sa tkaniva. Okolité bunky prepadajú zúfalému pokusu o sebazáchranu aj záchranu príslušného okolia. Obaľujú sa zmesou kazeínu a vápnika. Sodík z rozpadnutých buniek hromadí vodu. Pretože zároveň v ohrozenom mieste podliehajú skaze nervové vlákna – čiže regulačný systém, dávajú sa uvoľnené bunky na pochod a emigrujú na iné miesta v tele, kde potom nadobúdajú parazitárny charakter. Tým potom ohrozujú hostiteľské bunky a tkanivá.

V krvnom obraze môžeme tento dusík vlastnej výroby pozorovať na zvýšenom počte monocytov a úbytku červeného farbiva. Liečba je možná za predpokladu, že najprv zistíme ložisko rozkladu. Potom musíme vyčistiť a spevniť tkanivo, a tak zastaviť rozkladný proces. Až potom môžeme pristúpiť k likvidácii buniek emigrantov. Ak je v poriadku sympatikus a parasympatikus, je nádej na vyliečenie reálna, ak hniloba miesta neprekročila 45 %. Od 45 % do 65 % je stav už kritický a nádej na vyliečenie výrazne kolíše. Od 55 % nahor je už nemožné spevniť tkanivo, pretože už prakticky neexistuje.

Ťažko môžeme jednotne odpovedať, čo je príčinou týchto zápalov. Vinníkov je mnoho a sú takí rôznorodí, že sa proti nim nedá ísť jedným a tým istým spôsobom. Napríklad som zistil, že rakovina konečníka má pôvod v nazhromaždených otrávených zvyškoch potravy, ktoré čakajú 24 hodín na vyprázdnenie a z dlhej chvíle sa pustia do ,práce‘, pričom vyvolajú podráždenie sliznice. Dlhodobý prísun ďalších nevhodných látok obsiahnutých v potrave privodí hnilobný proces tkaniva. V sigme som našiel: hliník, korenie, rôzne druhy dusičnanov z mäsa, síru zo syrov aj z mlieka, síru z postrekov ovocia a obilia aj krmív a jahôd. O počte alebo druhu týchto faktorov rozhoduje spôsob výživy tej či onej krajiny.

Na pľúcnych hrotoch býva pôvod rakoviny po nevyliečených chrípkach. Napríklad v prípade rakoviny žalúdka: ak je sústavne zaplavovaný studeným jedlom alebo studeným pitím, teda sústavným nachladzovaním tkaniva, dochádza k tretiemu štádiu zápalu tkaniva. V prípade vaječníka som toto tretie štádium zápalu zistil po otrave z farby textilu nočnej košele alebo sukne či nohavíc. Rovnaký dôvod bol pri zápale prsníkov – presne na tej strane, na ktorej je zvyknutá žena v noci ležať. Okrem farieb dochádza k otravám aj z umelých hmôt textilu: ide o zmesi dusičnanov so sírou, uhličitanmi a fenylalkoholom.

František Ferda

Čítajte TU: Geniálny páter Ferda: Ďalšie spomienky na zázračného liečiteľa. Pohnutý život, dar Boží a tisíce uzdravených. Ďalšie recepty a praktické rady

Ďalej sú v popredí možností vzniku rakoviny miesta po úrazoch, hlbokých modrinách: na stehne, prsníku, pečeni, slezine, hrubom čreve. Ak sa tkanivo včas nevylieči, stav tkaniva začne po čase ,kvasiť‘, znovu sa zapáli a prejde do tretieho stupňa.

Pre jasnovidné diagnostikovanie nie je problém povedať, o aký nádor ide: či len o hubovinu – hnisavý opuch alebo hnilobný rakovinový proces. Podľa zákona rovnováhy medzi jednotlivcom a jeho okolím, ktorého je živou súčasťou, nie je ani problém nájsť adekvátny prostriedok na vyčistenie a spevnenie tkaniva.“

„Rakovinový biznis“ by sa pátrovi nepochybne vysmial. Jeho „recept“ však fungoval podobne ako jeho (rovnako nekonvenčný) pohľad na liečenie alergií.

Teória o alergiách

„Vo väčšine prípadov to nemá nič spoločné so sennou nádchou. V nosnej dutine vznikne zápal z výparov benzínu, olejov, acetónu, fermeží, náterov či voňaviek a sliznica pod vplyvom týchto jedov opuchne. Počas zimy sa chladí, takže priechodnosť nosa je lepšia. Na jar – teplom – sa chronický zápal zaktivizuje a priechodnosť je zhoršená. V tomto prípade je najlepšie použiť obklady č. 6, dubovú kôru, prasličku a cesnak a tampónovať nos.“

Páter František Ferda bol milovanou a obdivovanou osobnosťou Sušicka. Pochopiteľne, súčasne aj osobnosťou kontroverznou a veľmi nekonvenčnou. Lenže to sa v súčasnom svete stáva veľmi často. Koniec koncov – všetko a vždy je tak trochu paradox. Pátrove recepty, ktoré sa našťastie zachovali aj po jeho smrti, nás však môžu inšpirovať v jednoduchej ceste za zdravím: teda presne v tom, od čoho nás „hlavný prúd“ medicíny a spoločnosti – výdatne podporovaný strachom zo všetkého neobvyklého – unáša preč.

Minule sme priniesli odporúčania pátra Ferdu ohľadom čajov a obkladov na chorobu jesene a zimy – angínu. Tie dnes doplníme o zápal hlasiviek a zápal pľúc či priedušiek.

Hlasivky

Príčinou sú náhle reakcie na prudké zmeny teploty a únava. Napríklad rečník, ktorý rozpráva, zahrieva v hrtane hlasivky, potom prestane hovoriť a nadýchne sa studeného vzduchu. Tak sa prácou svalov mení kyselina maslová na kyselinu izomaslovú. Chladom kyselina izomaslová stuhne, čím nastane ochrnutie – chrapot, prakticky okamžite.

Na to sú účinné bazové vetvičky, poprípade cesnak. Hlasivky môžu poškodiť aj nánosy fermeže, rôznych náterov, ktoré sa tam usadia. Keď sa inhaluje cesnak a bazové vetvičky, tak sa zabijú dve muchy jednou ranou.

Pľúca

Najčastejšie sú zápaly pľúc nachladnutím – infekciou. Na jeseň pred Vianocami vznikajú dva druhy chrípok: kukuričná, keď sa začne kŕmiť kukuričnou silážou, tak pleseň, ktorá vznikne, prejde do mlieka, syrov a vyvolá zápal pľúc. Priebeh tohto zápalu býva normálny ako pri prechladnutí pľúc, to znamená pozvoľne, pribúda teplota, priebeh trvá spravidla 12 dní.

Ďalšie nebezpečenstvo hrozí z bravčového mäsa, zápal, ktorý je kombinovaný so zápalom mozgových blán. Býva vysoko horúčkovitý. V prípade, že sa použije nejaké antibiotikum na zníženie teplôt, zostávajú dotknuté hroty pľúc v chronickom stave opuchnuté a za 4 – 5 rokov sa môže ľahko stať, že v danom mieste vypukne rakovinový proces, pretože krv neprichádza a neodchádza, pľúca sa nečistia a miesto hnije.

Na pľúca treba dať teplú cibuľu, č. 2, môže sa pridať fenikel. Avšak na pľúcach bývajú kaverny, hlavne na hrotoch. Je to pozostatok kríz v puberte, kde išlo o TBC. Tieto kaverny sa zavápnia a dá sa povedať, že 70 % ľudí ich má, ale v prípade, že vznikne zápal pľúc, napríklad otrava sírou, tento zápal rozpustí ochrannú šupku vápna a kaverna sa môže aktivizovať. Pri každom zápale vzniká kyselina močová. Je to nespálená bielkovina. Bielkovina sa musí okysličiť, neskôr na kyselinu močovú a až potom na močovinu. A práve pri zápale zostáva v tomto druhom stupni ako kyselina močová, kryštalizuje sa a pri röntgene sa objavia tiene.

Pripravíme kúpeľ č. 6, nasleduje obklad č. 2 na hroty pľúc v oblasti kľúčnej kosti na obe strany súčasne. Potom č. 5, a to nasledujúcim spôsobom – placka sa priloží na jednu stranu pľúcneho hrotu, na 30-40 minút, potom sa preloží na druhú stranu a následne sa tá istá placka vráti na prvé miesto. Celý postup sa s chrenovou plackou opakuje 3. a 6. deň.

Jolie o...

Čítajte TU: Angelina Jolie je po „preventívnej operácii“. Čo majú robiť ženy, keď nechcú prísť o prsia ako ona a podporovať „rakovinový biznis“? Vedecké štúdie hovoria: Je to prekvapivo jednoduché!

Obklady

Č. 1. surovú cibuľu 20 dkg nakrájať, zabaliť do gázy a priložiť na 2 hodiny. Obklady sa môžu priložiť na noc a počíta sa to ako 2 hodiny.

Č. 2. teplú cibuľu 20 dkg nakrájať, dusiť s 2 lyžicami vody asi 4 minúty, zabaliť a priložiť na 2 hodiny. Môžu sa pridať 2 lyžice anízu a 2 lyžice fenikla – spolu dusiť.

Č. 3. kocku tvarohu, 20 dkg cibule a 3 lyžice chrenu zmiešať, priložiť na 2 hodiny, môže sa použiť na 2 hodiny na ďalšie miesto. Pozn. č. 3 sa odporúča na prehrievanie pečene a obličiek.

Č. 4. kocku tvarohu a 5 strúčikov cesnaku rozdeliť na 2 miesta na 2 hodiny. Môže sa použiť pol kocky tvarohu a 3 strúčiky cesnaku na 2 hodiny na jedno miesto.

Č. 5. chrenová placka: 20 dkg surových zemiakov nastrúhať, zbaviť vody a do drviny primiešať 4 lyžice chrenu, priložiť na 30-40 minút, dá sa posunúť aj na ďalšie miesta. Opakovať, kým koža nezbledne (asi tretí deň).

Č. 6. namočené obklady do odvaru skrížiť na prsia okolo krku cez ramená: hŕstku dubovej kôry, 4 strúčiky cesnaku a prasličky do 3 litrov 10 minút variť a teplé prikladať – namáčať 6-krát po 12 minútach v jednom kroku za sebou. Dá sa použiť aj okolo hlavy.

Kúpele

Č. 7. celá kúpeľ v odvare: hrsť dubovej kôry a 20 dkg cibule, 5 strúčikov cesnaku, hrsť prasličky, 3 lyžice fenikla a hrsť bazových vetvičiek do 4 litrov 10 minút variť, vliať do vane, dopustiť vodou, na 20 minút.

Č. 8. kúpeľ nôh: hrsť dubovej kôry a prasličky, 10 dkg cibule, 3 lyžice paliny do 4 litrov 10 minút variť, vliať do vedra a 20 minút kúpeľ. Môžete pridať 2 lyžice soli.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top