Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Horúce leto a sauny namiesto električiek: Antiperspiranty môžu zabíjať. Ako nesmrdieť a nedostať rakovinu? Recepty na jednoduché a lacné domáce dezodoranty. Prečo je dobré mať doma Zlodeja?
legenda: Dezodorant v hlavnej úlohe | autor: Ondřej Höppner

Horúce leto a sauny namiesto električiek: Antiperspiranty môžu zabíjať. Ako nesmrdieť a nedostať rakovinu? Recepty na jednoduché a lacné domáce dezodoranty. Prečo je dobré mať doma Zlodeja?

13. 8. 2015

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná na vlastnej koži preskúmala a prináša recepty, ktoré nám môžu pomôcť nielen krajšie voňať, ale mať aj zdravé deti a fungujúce vzťahy

Horúce leto so sebou prináša veľa problémov. Donedávna bol jedným síce nie z najväčších, ale zato najprotivnejších – aspoň v mestách, obdarených dobrom hromadnej dopravy – ľudský pot. Pamätníci si možno spomenú na text piesne Jaroslava Hutku: „Proč jezděj lidi v tramvaji / No táto, řekni proč / Rádi si k sobě čuchají / Proto, proto dobrou noc.“

Do sauny alebo do kancelárie?

Moderná doba však spotené električky a autobusy prevalcovala ešte horšie ako obyčajných a normálnych mužov: v oboch prípadoch je ich poskromne. V druhom prípade bohužiaľ, zatiaľ čo v prvom našťastie... Alebo nie? Pravdou je, že zážitok z jazdy môže byť o niečo estetickejší, keď v horúčave nepripomína dopravný prostriedok saunu ničím okrem teploty, ktorá sa šplhá na stovku. Lenže...

Vráti sa doba smradľavých električiek a Žien za pultom, pretože uctievači antiperspirantov postupne „odumrú“ na smrteľné choroby?

Tá slávna moderná doba s ľudským potom zakrútila trošku viac. Keď máme horúčku, papká „moderná“ väčšina Paralen namiesto toho, aby sa vypotila. A na zdravotné účinky potu zabúdame všade okrem sauny. Tú naopak máme tendenciu používať nadmerne – aspoň keď máme veriť tisícročnej zásobárni poznatkov tradičnej čínskej medicíny. Tá tvrdí, že sauna je extrémne nezdravá: striedanie chladu a tepla totiž podľa „Číňanov“ vedie k preniknutiu chladu do tela a okrem toho môže vyčerpávať obličky. „Dovoliť“ si ju môžu teda len osoby s veľmi silným vitálnym základom, s množstvom energie – predovšetkým muži. A navyše len v prípade, keď ako protiváhu konzumujú dostatok fínskej vodky – dodáva autorka škodoradostne, aj keď za podobný výrok by ju určite žiadny čínsky lekár nepochválil.

Ženy z výkladu a stará špajza

Keď nie sme v saune, je fakt, že sa ľudské telo potí, pre moderného človeka úplné tabu. Dopravné prostriedky aj médiá sú prepchaté reklamami na antiperspiranty, v ktorých nám vysvetľujú, že špeciálne ženské bytosti musia úplne bez chuti a zápachu a mierne rozmazané v pastelových farbách v podstate pripomínať manekýnky z obchodov, zatiaľ čo ak muži nebudú voňať ako „stará špajza“, žiadna žena (asi obzvlášť tá pastelová) o nich pohľadom ani nezavadí.

Aký veľký je to nezmysel, je už takmer všeobecne známe. Antiperspiranty obsahujú potenciálne smrtiaci a pre ľudské telo vysoko toxický hliník – práve ten, ktorý sa ukladá v prsnom tkanive a spolu s nezdravou životosprávou môže byť spúšťačom rakoviny prsníka. Okrem toho – ľudský pot je dôležité poznávacie znamenie, podľa ktorého si (špeciálne ženy, do istej miery však obe pohlavia) vyberáme toho pravého partnera, s ktorým môžeme splodiť deti s dobrou imunitou. Nie je to zaujímavé, ako v dnešnej dobe dezodorantovej stúpa počet chronicky chorých detičiek a totálne nefunkčných manželstiev?

Tým, samozrejme, nechceme povedať, že partnerská „chémia“, rozvodovosť či detská chorobnosť je čisto o pote: ženy, ktoré berú hormonálnu antikoncepciu, majú chemickú možnosť vybrať si toho pravého partnera pravdepodobne už aj tak narušenú a problémy modernej spoločnosti začínajú skôr pri morálke, ktorá je beztak, ako tvrdili ešte naše babičky, predchodcom zdravia.

Avšak antiperspiranty nám v každom prípade pomáhajú len v rýchlejšej ceste do hrobu. Podľa jednej štúdie z roku 2001 koloval hliník z antiperspirantu v krvnom riečisku ešte 15 dní po aplikácii. A, mimochodom, hliník je silne neurotoxický, takže môže prispievať k vzniku Alzheimerovej choroby či demencie.

Čo s tým?

Lenže – čo robiť? Keď chodí človek do pravidelného zamestnania alebo sa pohybuje aspoň rámcovo inde ako v „slniečkárskych“ kruhoch, zrejme sa bude chcieť formálne odievať a nemať na šatách škvrny od potu. Skutočne sa musíme vrátiť k potným vankúšikom do podpazušia našich už spomínaných babičiek? Zjavne aj to už je nový trend, súdiac podľa internetu. Nie každý je však na podobné „vymoženosti“ pripravený.

Čiastočným riešením je jedna vrstva naviac, teda tielko z čistej bavlny, ktoré odsaje, čo treba. Pochopiteľne, musíme ho doplniť prírodným dezodorantom. Rozdiel oproti antiperspirantu je jednoduchý: telo zo seba môže dostať, čo potrebuje. Dezodorant len obmedzí bakteriálne „zamorenie“, ktoré spôsobuje nepríjemné vedľajšie účinky, o ktorých tak poeticky spieval Jaroslav Hutka.

Zlodeji proti zápachu

Receptov na prírodné dezodoranty je veľa, najlepšie odskúšané recepty používajú kombináciu jedlej sódy, kokosového oleja a esenciálnych olejov. Úplne najlepšie je otestovať, ktoré oleje potrebujete práve vy, alebo sa poradiť s odborníkom. V každom prípade je, čo sa týka esenciálnych olejov, asi najlepšou značkou, ktorú sme na trhu zatiaľ našli, americká firma Young Living. Jej oleje sú mimoriadne čisté a silné a „otestovala“ som ich z tohto garde vzhľadom na panujúce horúčavy na mnohých dobrovoľníkoch už naozaj dôkladne. Skvele funguje napríklad olejček Zlodeji (Thieves). Celkom vtipné tiež je, že napríklad jedna zmes olejov, ktorá pomáha uvoľňovať nos pri chorobách horných dýchacích ciest, zhodou okolností pôsobí ako skvelý dezodorant. Ďalšie recepty na dezodoranty z radu „lacné a prírode a ľudskému telu naklonené“ uvádzam ďalej.

Určite musíte počítať s tým, že bude treba obnovovať „výzbroj“ proti potu trochu častejšie – naozaj nestačí natrieť sa a počkať 24 hodín. Nepríjemný zápach potu potom dobre obmedzuje slnenie podpazuší (UV žiarenie zabíja baktérie – a jednoduché riešenie letného problému na dovolenke je na svete…). Existujú, samozrejme, aj „prírodné“ antiperspiranty – obvykle síce tiež obsahujú hliník, avšak v zlúčeninách, ktoré sú príliš veľké na to, aby sa „prepasírovali“ do krvného riečišťa. Ak však človek chce nechať telu aspoň základný priestor na detoxikáciu a vyhnúť sa hliníku úplne, nemá inú alternatívu ako „odsmraďovať“.

Dokonalý recept

Znie to hrozne? Vráti sa doba smradľavých električiek a Žien za pultom, pretože uctievači antiperspirantov postupne „odumrú“ na smrteľné choroby? Možno áno, možno nie, ani keď si ľudia uvedomia škodlivosť a nezmyselnosť umelej „doby nesmradľavej“. Jedno tajomstvo, ako nesmrdieť, totiž doby bývalé tak úplne nepoznali alebo ho pokladali za také samozrejmé, že o ňom nehovorili: zdravo jesť, hýbať sa a pravidelne si „čistiť hlavu“ je najlepšou zárukou proti škaredému zápachu.

Ľudské telo sa totiž zbavuje potom toxických látok – takže je najlepšie mať ich v tele čo najmenej. Okrem toho naše telo obsahuje dvojité potné žľazy. „Smradľavé“ sú iba tie apokrinné, produkujúce proteíny, ktorými sa živia tie nepríjemné baktérie. Apokrinné žľazy umiestnené v podpazuší a v oblasti genitálií a bradaviek sa plne vyvíjajú zvyčajne až v puberte a aktivujú sa – áno, presne tak, pri strese, vypätí, hneve alebo túžbe.

Takže zase skončíme pri tej morálke. Ale vonku je krásne. Tak o tej radšej inokedy.

Dezodoranty – recepty do kuchyne:

Zmiešajte osminku lyžičky jedlej sódy s vodou do kašičky a votrite do podpazušia. Môžete pridať aj kukuričný škrob.

1. Natrite si podpazušie polovicou citróna.

2. Lieh zrieďte tak, aby bol pocit pri vtieraní znesiteľný, prípadne kombinujte s citrónom.

3. Zmiešajte jedlú sódu, škrob a kokosový olej a/alebo bambucké maslo (prípadne doplňte kvalitný esenciálny olej – s použitím veľmi kvalitných stačí cca 10 kvapiek na dávku dezodorantu) a nechajte stuhnúť. Môžete doplniť niekoľko kapslí vitamínu E.

4. Niekoľko kvapiek esenciálneho oleja zrieďte liehom a doplňte požadované množstvo vody (podľa veľkosti nádobky).


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top