Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Epidémia nového typu: „Tichý zabijak“ je len v našich hlavách. Ako liečiť civilizačné ochorenia? Je to ľahké a zároveň ťažké. Slávna vedkyňa: Lekári nemajú na liečbu cukrovky čas. Zoberme si svoje zdravie späť!
legenda: Cukor | autor: Ondřej Höppner

Epidémia nového typu: „Tichý zabijak“ je len v našich hlavách. Ako liečiť civilizačné ochorenia? Je to ľahké a zároveň ťažké. Slávna vedkyňa: Lekári nemajú na liečbu cukrovky čas. Zoberme si svoje zdravie späť!

29. 8. 2015

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná prináša text prof. Anny Struneckej, ktorá v nadväznosti na svoju najnovšiu knihu opisuje znepokojujúce obrysy jednej z najmenej diskutovaných chorôb našej doby

Ohľadom takzvaných „civilizačných chorôb“ panuje veľmi špeciálne asymetrické ticho v oblasti informácií: na „slobodnom internete“ sa dočítame návody na najrôznejšie šetrné a rýchle alternatívne spôsoby liečby, zatiaľ čo oficiálna medicína sa akoby – až na výnimky – tvári, že nič než často brutálna oficiálna „liečba“ neexistuje.

Liečba alebo lieky?

Pritom samotná „liečba“ je pre pacienta niekedy horšia ako choroba, ktorú má vyliečiť. Poplatná záujmom farmaceutického molocha „tlačí“ medicína do pacientov usilovne rozličné chemikálie a zvyčajne pritom opomína takmer úplne jednoduché prírodné prostriedky, ktoré by chorobu mohli zastaviť či vyliečiť. Predovšetkým v prípade civilizačných chorôb totiž platí, že ide o choroby z nadbytku a/alebo z nesprávneho spôsobu života.

Cukrovka, ktorá sa šíri medzi Čechmi ako požiar po suchej tráve, zaujíma medzi civilizačnými chorobami zvláštne miesto. Na jednej strane je fakt, že ju „liečime“ aspoň relatívne slušne – t. j. primárne s poukazom na nutnú zmenu životosprávy. Súčasne však pacient užíva antidiabetiká, prípadne lieky na tlak a podobné „chuťovky“, ktoré jeden príznak odoberú, ale spravidla pár iných pridajú – a pri zmene životosprávy sú väčšinou, ako tvrdia niektorí zasvätení bádatelia, vlastne úplne zbytočné.

To teda platí o diabete 2. typu. Cukrovka 1. typu (teda tá, pri ktorej sa nedostatočne tvorí inzulín, nie tá, pri ktorej na neho telo nereaguje) je ďalšou zaujímavou kapitolou, ktorú si však necháme na niektorý z budúcich článkov. Zatiaľ sa venujme „cukrovke číslo dva“, ktorá je v Česku a nielen v ňom vlastne v skutočnosti „cukrovkou č. 1“.

O epidémii samotnej aj o tom, ako ju zastaviť, napísala pre Protiprúd vedkyňa, ktorá sa nerozpakuje cukrovku aj to, ako s ňou žiť, skúmať skôr z hľadiska zdravého sedliackeho rozumu ako farmaceutických ziskov. Bude zaujímavé sledovať, či aj jej najnovšia kniha práve na tému cukrovka vyvolá rovnaké vášne, ako aj jej – dlhoročnou vedeckou prácou podložené – závery ohľadom detských očkovaní. Rovnako ako jej predchádzajúca práca má totiž kniha z hľadiska mediálneho (a medicínskeho) mainstreamu jednu vadu: hovorí veci tak, ako sú.

Prof. Anna Strunecká: Naše telá nespoznávajú vlastný inzulín

Diabetes predstavuje pre ľudstvo globálnu hrozbu, pred ktorou varujú svetové zdravotnícke inštitúcie na čele s WHO, vedci aj lekári, nutriční terapeuti a výživoví poradcovia. Medzinárodná diabetická federácia (IDF) dokonca zaviedla 14. november ako Svetový deň diabetu.

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Tento deň zvolila preto, že 14. novembra 1891 sa narodil Frederick Grant Banting, ktorý v roku 1922 objavil inzulín. Avšak nedostatočná tvorba inzulínu je typická pre diabetes 1. typu, zatiaľ čo hroziaca celosvetová epidémia sa týka dramatického nárastu diabetu 2. typu (T2DM).

Táto choroba vzniká preto, že telo prestáva na vlastný inzulín reagovať. Jav sa odborne nazýva inzulínová rezistencia a oficiálna medicína hovorí, že T2DM je chronické ochorenie, ktoré sa doposiaľ nedá vyliečiť. Všetci sa však zhodujú na tom, že hlavným vinníkom tejto civilizačnej choroby sú zmeny v spôsobe života. Tie prispievajú k tomu, že počet pacientov s T2DM vo svete dosahuje 400 miliónov.

Česká epidémia

Aj v ČR je veľa diabetikov. Podľa údajov Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR (ÚZIS) sa od roku 1980 zvýšil počet chorých na cukrovku 2,5-krát. Na konci roka 2012 bolo v evidencii 841 227 liečených diabetikov a odborníci odhadujú, že viac ako 300 000 osôb o svojej začínajúcej chorobe ani nevie. Milión diabetikov v ČR je prejavom zničujúcej pohromy, ktorá sa stále zhoršuje.

Diabetici majú

  • 2-krát – 4-krát častejšie infarkt alebo mozgovú mŕtvicu,
  • 10-krát – 20-krát vyššie riziko oslepnutia,
  • 3-krát častejšie erektilné dysfunkcie,
  • rýchlejší nástup demencie,
  • o 6 – 8 rokov kratší život ako zdraví občania.

Pokiaľ nás znepokojuje výskyt rakoviny kolorekta (t. j. hrubého čreva a konečníka), v ktorom majú naši muži prvenstvo v EÚ v počte 90 –120 chorých na 100 000 obyvateľov, potom by sme mali vedieť, že T2DM trpí 8 500 osôb zo 100 000 obyvateľov. A pretože ide o ochorenie prevažne dospelých, je to v prepočte asi 15 % osôb; medzi seniormi potom trpí týmto ochorením bezmála závratných 45 %.

Cukrovka sa dá liečiť – bez liekov!

Farmaceutické firmy zvyšujú kapacity svojich prevádzok a už plánujú, koľko miliárd dolárov im prinesie predaj inzulínu a ďalších antidiabetických liekov v roku 2050. Lekári sa vzdelávajú, aby sa orientovali v záplave nových liekov a nových preparátov inzulínu.

Vo svojich predchádzajúcich knižkách som sa pokúsila ukázať, čo nám škodí a ako by sme mali žiť, aby sme prežili v zdraví dobu jedovú. Úplne vedome som sa zdržala poskytovania rád pre diabetikov, pretože som sa stále domnievala, že toto ochorenie spadá plne do starostlivosti praktických a odborných lekárov.

Staňte sa aktívnym spolupracovníkom vášho lekára.

V uplynulých desiatich rokoch sa objavili veľmi dobré a najmä pre pacientov s T2DM priaznivé správy zo zahraničia. V niekoľkých klinických štúdiách lekári aj pacienti preukázateľne zistili, že T2DM sa dá úspešne kompenzovať v neuveriteľne krátkom čase, za 1 – 8 týždňov. Bohužiaľ, aj napriek vysokej úrovni starostlivosti nášho zdravotníctva o diabetikov nemajú praktickí lekári na poučovanie pacientov čas. Diabetik sa tak nikde nedozvie, že T2DM sa dá kompenzovať a že mu môže včas a účinne predchádzať.

Ako proti diabetu?

Priznajme si, že udeľovanie rád diabetikom môžeme charakterizovať úslovím: Akoby hrach na stenu hádzal. Väčšina prvých príznakov T2DM totiž nebolí. V praxi preto lekári začínajú hneď s podávaním antidiabetických liekov.

Otvára sa tak pole pôsobnosti pre celostnú medicínu, ale predovšetkým pre každého jednotlivca. Lekári sú dobre pripravení záchranári, avšak zastaviť devastujúcu sladkú cunami nemôžu. To je v rukách a hlavách každého z nás. O tom, ako to praktizovať v každodennom živote a ako sa dá kompenzovať T2DM, sa dočítate v našej novej knižke – Stop cukrovke.

Zahraničné štúdie a tisíce pacientov s cukrovkou 2. typu (T2DM) preukazujú, že táto choroba sa dá kompenzovať. Ešte lepšie je však diabetu predchádzať! Už zase nezapnete nohavice? Stále sa vám nedarí schudnúť? Máte vyšší tlak? Máte problémy s erekciou? Nemôžete spať? Potom je načase, aby ste s tým niečo urobili, aj keď to ešte nebolí.

Jednoducho a včas

Problém mnohých závažných a „neliečiteľných“ chorôb súčasnej doby spočíva v tom, že ich človek (a lekár) zistí, až keď je neskoro. Mnoho ľudí trpí prediabetom, z ktorého sa T2DM vyvíja niekoľko rokov, počas ktorých organizmus stráca citlivosť na inzulín. Žiadny človek by nemal čakať až na správu od praktického lekára, že má vyššiu hladinu cukru v krvi. Oveľa istejšie a účinnejšie je postupovať podľa princípu predbežnej opatrnosti a dbať na prevenciu: jesť zdravú stravu s minerálmi a vitamínmi, pohybovať sa, cvičiť a dobre spať.

Kardiovaskulárne ochorenia a T2DM sú vlastne dve strany tej istej mince. A to už stojí za rozhodnutie niečo s tým urobiť, pokým je čas. A v skutočnosti to v tejto fáze vašu peňaženku skoro nič nestojí.

V knižke Stop cukrovke odporúčam zaviesť pre celú rodinu program 4 krokov počas 4 týždňov, ktorý je účinnou prevenciou vzniku inzulínovej rezistencie.

1. krok: Prestaňte jesť presladené pokrmy s vysokým obsahom nezdravých tukov.
2. krok: Užívajte pravidelne horčík, základný nutný minerál vo výžive človeka od počatia až do konca jeho života. Väčšina ľudí však trpí jeho chronickým nedostatkom.
3. krok: Dbajte na zdravý spánok. Ak sa poriadne nevyspíte, je len otázkou času, kedy vám to vaše telo dá vedieť. Nedostatok spánku je jednou z príčin inzulínovej rezistencie.
4. krok: Dbajte na zvýšený pohyb a pestovanie svalov. O nutnosti pohybu v prevencii všetkých civilizačných ochorení netreba nikoho presviedčať. Ako minimum odporúčame 30 minút chôdze denne.

Aj malé zmeny v životnom štýle často zaistia mnoho rokov zdravia

Ale aj keď ste sa práve dozvedeli, že máte T2DM, aj keď vás diabetes trápi dlhé roky, aj keď beriete lieky a picháte si inzulín, môžete zmenou životného štýlu dosiahnuť významné zmiernenie svojich ťažkostí. V našej knižke nájdete základné rady o diabetickej diéte.

Výskum dokazuje, že dramatická zmena v stravovaní dokáže už v priebehu niekoľkých týždňov normalizovať glykémiu u pacientov s T2DM. A keď ste nedokázali dodržiavať úspešne prevenciu, pokým bol čas, vyskúšajte 10-dňový detox podľa Dr. Marka Hymana.

V knižke Stop cukrovke vysvetľujem, že Hymanov program už po 10 dňoch preprogramuje metabolizmus, obmedzí vašu závislosť od sladkého, upraví hladinu inzulínu a ďalších hormónov a zbaví organizmus skrytých zápalových procesov.

Ak sa liečite antidiabetickými liekmi alebo inzulínom, konzultujte zamýšľané zmeny v diéte s lekárom a starostlivo sledujte vplyv diétnych zmien na glykémii. Staňte sa aktívnym spolupracovníkom vášho lekára.

Najväčšou motiváciou je však predovšetkým to, že zažehnáte vážne nebezpečenstvo cukrovky aj obezity a bok po boku s nimi prichádzajúce poruchy ciev, srdca, krvného zásobenia končatín, ale aj demenciu. Budete prežívať kvalitný život a starobu v skvelej kondícii.


Tagy článku

Odporúčame

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť textu? Masová degenerácia mozgov. Kruh sa uzatvára, bude ešte horšie. Cesta k záchrane pred „debilizáciou“ existuje. Začneme znova čítať?

Chytré hračky: zabijaci všetkých vrodených schopností. Prečo máme problémy porozumieť...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o tom vedeli. Čo robiť, aby nás mobilný telefón negriloval? Wi-Fi siete sú skvelé, lenže...

Problém, ktorý nevidíme: Sme ponorení do vĺn, ktoré nás „saunujú“ bez toho, aby sme o...

to top