Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Ministerstvo spravodlivosti seje strach: Myšlienková polícia je realitou. Špeciálne komando na tzv. extrémistov. Žitňanská hľadá súdnych znalcov na extrémizmus. Budú mať väčšie slovo ako sudca?

Ministerstvo spravodlivosti seje strach: Myšlienková polícia je realitou. Špeciálne komando na tzv. extrémistov. Žitňanská hľadá súdnych znalcov na extrémizmus. Budú mať väčšie slovo ako sudca?

3. 2. 2017

vytlačiť článok

Radovan Hrádek píše o ďalšom pokuse ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej zavrieť ľuďom ústa za ich politické, resp. akékoľvek iné vlastné názory

Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorú predstavil premiér Robert Fico spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom, je len ďalším pokusom vlády vystrašiť ľudí a zavrieť im ústa. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vyzýva, aby sa noví „odborníci“ prihlásili na pozície „súdnych znalcov“ v odboroch „politický extrémizmus“ a „náboženský extrémizmus“.

Udavači v úlohe súdnych znalcov

Ak chcete pomáhať budovať krajšie zajtrajšky v duchu jedného a nikým nespochybňovaného neomarxistického názoru, prihláste sa u ministerky Žitňanskej. Kvalifikačné predpoklady sú nasledovné:

  • Vzdelanie v odbore spoločenské a humanitné vedy (napr. v politológii, sociológii, práve, histórii, religionistike).
  • Úspešné absolvovanie odbornej skúšky znalca v odbore spoločenské a humanitné vedy.
  • Úspešné absolvovanie odborného minima v trvaní najmenej 30 hodín, ktoré zabezpečujú znalecké ústavy na to poverené ministerstvom.
  • Vykonávanie praxe v odbore min. 7 rokov a zároveň aj ku dňu podania žiadosti. (Nemusí ísť o sústavne vykonávanú sedemročnú prax. Môže ísť o súhrn viacerých zamestnaní s tým, že aj ku dňu podania žiadosti je potrebné vykonávať prax v odbore).
  • Bezúhonnosť a spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu.

Tak tento nábor na nových „Bolkov“ (Bolek – krycie meno bývalého poľského prezidenta Lecha Walesa ako spolupracovníka štátnej bezpečnosti – pozn. red.) nemá v dejinách SR obdoby. My starší si tieto metódy pamätáme. Už to tu raz bolo, no nebolo to robené formou súdnoznaleckých posudkov na to, ako sa človek správa, aké má názory a či tieto názory nie sú náhodou politickým, resp. náboženským extrémizmom. Na to sme mali politrukov a ideologických tajomníkov KSČ. V mnohých prípadoch to bol sudca, ktorý za prítomnosti eštebákov v súdnej sieni zmietol žalobu zo stola a nikto ani nepípol. Dokonca ani eštebáci. 

Čítajte TU: Ministerstvo vnútra SR v úlohe ministerstva pravdy: Extrémizmus je to, čo povieme! Po cenzúrnych opatreniach aj trestné stíhanie. Prisluhovači a donášači si už mädlia dlane

Dnešní Bolkovia, okrem toho, že budú spĺňať kvalifikačné predpoklady popísané vyššie, absolvujú ešte 30 hodinové vymývanie mozgov nazvané odborné minimum a môžu sa veselo pustiť do práce v krágľovaní spoluobčanov. A ako to bude fungovať? Špeciálna polícia – komando, ktoré predstavili Fico, Kaliňák a Gašpar, bude sliediť, kto, čo, kedy a kde povedal. Keď si príslušníci tohto špeciálneho komanda povedia, že občan Novák sa vyjadril tam a tam o tom a tom, čo je podľa ich názoru politickým, resp. náboženským extrémizmom, tak proti chudákovi Novákovi vznesú obvinenie. Prípad sa dostane pred „špeciálny súd“ vytvorený na tento účel, no a súd požiada svojich Bolkov – súdnych znalcov, aby sa vyjadrili, či prejav občana Nováka spadá do politického, resp. náboženského extrémizmu. Ak áno, Novák má smolu a dostane to natvrdo. Nepomôže mu nič, len vidina odvolania na odvolací súd, ktorý rozhodnutie „špeciálneho súdu“ môže zrušiť, resp. pozmeniť.

Iura novit curia

Predstavte si však, cez čo všetko bude musieť občan Novák prejsť. A prečo? Že si povedal svoj názor? Áno, tak si to od 1. januára 2017 predstavujú naši najvyšší vládni činitelia. Ministerka Žitňanská si neuvedomuje (a to by si pri jej právnickom vzdelaní a pozícii, ktorú zastáva, uvedomiť mala), že v práve platí jedna podstatná a základná definícia. Tá definícia znie: Iura novit curia. Inými slovami, štát prostredníctvom súdov vykladá právo. Ešte inými slovami povedané, je to policajt, vyšetrovateľ, prokurátor, ktorý zákon používa, no je to vždy sudca, ktorý ho vykladá.

Súdny znalec je angažovaný v súdnom procese v prípade potreby na to, aby súdu vyložil niektoré špecifické otázky, v ktorých je súd neznalý, resp. potrebuje si overiť správnosť svojho rozhodnutia. Toto sa stáva v prípadoch dopravných nehôd, kde súdny znalec určuje akou rýchlosťou išiel vodič, či bola stavba, hlavne jej statika dobre urobená, či konateľ spoločnosti nakladal s majetkom spoločnosti v súlade so zákonom o účtovníctve, atď. atď. Nie je však možné, aby súdny znalec videl do hlavy občana a z jeho konania, resp. výrokov určil, či tento občan je, alebo nie je extrémista akéhokoľvek druhu. Toto musí jednoznačne rozhodnúť sudca. Už len to, že občan môže byť za svoje výroky a názory – v rámci znenia Ústavy Slovenskej republiky o slobode prejavu – popoťahovaný a trestaný, je absolútna nehoráznosť.

Paradoxom tohto vystrájania ministerky Žitňanskej a spol. je, že rozhodovanie o tom, či občan spadá pod definíciu “extrémista”, je posunuté z úrovne súdu na úroveň znalca. Inými slovami, sudca to hodí na znalca, znalec vydá posudok a sudca občana na základe tohto posudku odsúdi, pričom sa vo svojom rozsudku odvolá na znalecký posudok. Podľa príslovia Ja nič, ja muzikant.

Čítajte TU: Poľovačka na študenta: Nemá „správne“ názory! Neoliberálne hyeny hryzú a idú po krku tomu, kto nezavýja s nimi. Kádrovanie na školách a v zamestnaní? Neonormalizácia – diktát tárajov, politrukov a udavačov

Ďalšou nehoráznosťou je skutočnosť, že celý tento paškvil, teda nový zákon o extrémizme, je v súčasnosti na Ústavnom súde SR, ktorý rozhodne o tom, či je alebo nie je protiústavný. Už len študentovi prvého ročníka právnickej fakulty musí byť jasné, že tento zákon je jednoznačne protiústavný. Ústavný súd SR nemá inú možnosť, ako ho zmietnuť zo stola a definovať ako protiústavný. Tento „legislatívny paškvil“ totiž prevracia ďalší základný princíp trestného práva, a to otázku prezumpcie neviny. Je to štát, ktorý musí dokázať s absolútnou istotou a na základe legálne získaných dôkazov vinu občanovi. Nový zákon o extrémizme však tento princíp prevracia a z paragrafového znenia je jasné, že je to občan, ktorý musí preukázať svoju nevinu. Toto si ministerka Žitňanská neuvedomuje? Alebo si to uvedomiť nechce 

Už vopred ľutujem ľudí, ktorí sa do tohto fašistického inštitútu zvaného súdny znalec v odbore politický a náboženský extrémizmus prihlásia. Oni totiž budú zverejnení na webových stránkach ministerstva spravodlivosti a každý občan si ich bude môcť vyhľadať. Na druhej strane si však myslím, že aj takí sa nájdu. Máme ich na Slovensku dosť, od mimovládnych organizácií, think tankov, neomarxistov, politických aktivistov a ďalších.

Zakuklené komando

Vrcholom tohto týždňa však bolo predstavenie Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu. Už len to pomenovanie – Národná jednotka – a predstavenie zakuklených policajtov je jasnou výpoveďou o tom, ako to so Slovenskom v skutočnosti je. Títo zakuklenci budú asi tí, ktorí vás za vaše názory vyberú z vášho domova a odvlečú do policajnej cely.

História nás učí, že akákoľvek vláda, ktorá sa postaví proti slobode prejavu občanov, je odsúdená k zániku. Vláda, ktorá už nevie, čo robiť, aby si uchovala svoju moc, začína byť hysterická a začína robiť nedemokratické opatrenia smerujúce proti ústave daného štátu a smerujúce proti svojim občanom. Toto by si mal premiér Fico aj so svojimi ministrami uvedomiť. Inak sa mu to vráti pri najbližších voľbách. 


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top