Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Na Slovensku frčí rozdávanie frčiek: Kapitán Danko nie je sám. Mnohí chlapci z vlády a parlamentu bažia po vojenských hodnostiach. Máme vôbec použiteľný vojenský útvar? Najvyšší čas pozametať schody: pekne od vrchného

Na Slovensku frčí rozdávanie frčiek: Kapitán Danko nie je sám. Mnohí chlapci z vlády a parlamentu bažia po vojenských hodnostiach. Máme vôbec použiteľný vojenský útvar? Najvyšší čas pozametať schody: pekne od vrchného

25. 1. 2017

vytlačiť článok

Redakcia Protiprúd prináša úvahu o pomeroch, ktoré panujú v Ozbrojených silách Slovenskej republiky v súvislosti s nedávnym povýšením predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka z desiatnika na kapitána

Kauza povýšenia Andreja Danka z desiatnika v zálohe na kapitána už pár dní víri verejnú mienku na Slovensku. No nie je sám, ktorý túžil po vyšších vojenských „frčkách“, než si zaslúži. Pred parlamentnými voľbami v marci 2016 vtedajší minister obrany Milan Glváč povýšil do hodnosti podplukovníka svojho premiéra Roberta Fica a ďalšiemu straníckemu kolegovi a ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi priznal dokonca hodnosť plukovníka. Zaujímavé, že vtedy z toho žiadna kauza nebola. Na našu armádu sa z tohto uhla pozrel bloger jozefmarec.

Ryba smrdí od hlavy

Pravdupovediac, ja nemám vysokú mienku o slovenskej armáde, ale aby som bol úprimný, ani o ostatných armádach bývalého východného bloku. Pri všetkej úcte k statočným ľuďom, čo tam slúžia, lebo ich je väčšina. Povedal mi jeden kamarát, veterán z Afganistanu, že sú veci, ktoré je lepšie nevedieť. Teda civilnej verejnosti. A vraj jediný, v prípade vojny ozaj použiteľný útvar na Slovensku je žilinský pluk rýchleho nasadenia. Ako laika, hoci o veci vojenské sa zaujímam od detstva, ma to veru nepovzbudilo. Na druhej strane som si vedomý, že armáda pôjde do ohňa prvá, lebo na to má hlavne slúžiť. NA OBRANU. Preto si zaslúži, keď už nie úctu, tak rozhodne rešpekt a uznanie.

Tak ako je X policajtov, ktorých štvú pomery v najvyšších kruhoch polície a Ministerstva vnútra SR, tak je X vojakov, ktorých štvú pomery v armáde. Ryba však smrdí od hlavy a schody sa majú zametať od vrchného. Vojsko to má o to horšie, že vrchným veliteľom armády je prezident. Nuž a spomienky na slovenských prezidentov vo mne (ktovie prečo) nijaké vrúcne pocity okrem rozpakov nevyvolávajú. A keďže prezidentom nemôže (vraj) byť vojak z povolania, tak sú to logicky civili. Žiaľ, aj ministrom obrany je civil a tak majú Ozbrojené sily Slovenskej republiky dvojité civilné vedenie. To policajti aspoň majú svojho vlastného prezidenta policajta (hoci im je to zväčša figu platné).

Preto si myslím, že ministrom obrany by mal byť profesionál. Je to taký asi tiež „demokratický“ výdobytok, že na posty ministrov obrany sa dosadzujú nevojaci. Aký to má zmysel z hľadiska vojenského, to netuším. Ale inak – civilný minister môže mať politickú príslušnosť, vojak nie. Nedávno dokonca obehla sociálne siete fotka s piatimi ministerkami obrany z piatich štátov EÚ. Okrem jednej, všetko blondíny… Nie, nie som nijaký šovinista. Je to len jasný dôkaz toho, že samotné štáty EÚ považujú z hľadiska geopolitického svoje armády za nesvojprávne, čiže vazalsky viazané na US ARMY, ktorá si v Európe hovorí NATO. Na Slovensku má však civilný a politický status ministra obrany ešte jeden významný aspekt, pre ktorý sa o ňom nedá povedať inak, iba že je bábkou v rukách vlády a oligarchov, čo stoja za ňou. Bezbrehý a nekontrolovateľný biznis, ktorý sa dá skvele ukryť za štátne tajomstvo. Nejaká obranyschopnosť? Tomu slovu azda ani nerozumejú.

Ako sme predali Západu poľnohospodárstvo, priemysel, ako rozpredávame národné bohatstvo, tak sme predali aj schopnosť dôstojne sa brániť pred napadnutím.

A zrazu, ajhľa, aké hrdinské skutky: povyšovanie politickej verchušky do vojenských hodností! A nie ledajakých! Kedysi nemohol byť dôstojníkom vojak, ktorý nezložil dôstojnícke skúšky. V podstate to boli všetci vysokoškoláci – absolventi vojenských katedier, medzi vojskom dôverne známi ako „špagáti“. To podľa koľajníc na výložkách s pokrúteným povrázkom. Preto nebolo ilegálne po skončení povinnej vojenskej služby povyšovanie postupom rokov z poddôstojníckych rovno na dôstojnícke hodnosti, preskočiac hodnosti práporčícke. Cez dve hodnosti som bol napr. povýšený aj ja. Bola to záležitosť vojenskej správy v okrese a aktuálnych, či plánovaných potrieb ozbrojených síl – požiadaviek na tabuľkové veliteľské miesta. Lebo všetci absolventi vojenských katedier boli pripravovaní, cvičení a školení (sú to však veľmi silné eufemizmy) ako veliteľské kádre. To len na vysvetlenie.

Čítajte TU: Dankova Slovenská národná strana: renesancia či pád? Nie sme nacionalistická, ale štandardná strana! Slovenský národ nám je (o)ukradnutý! A už vieme odpoveď na všetko: holokaust

Plukovníci schovaní za kapitána

Z tohto pohľadu je povýšenie predsedu Slovenskej Národnej Republiky (Dankov výraz) Andreja Danka z desiatnika na kapitána vcelku ešte únosné, hoci mu stačilo podporučík. To však samozrejme len v prípade, že absolvoval ešte vojenskú katedru a má dôstojnícke skúšky. Pri jeho veku je to otázne. Stal sa terčom desiatok článkov, komentárov, fotomontáží, skrátka vlna posmechu a kritiky by zmietla aj verbálne zdatnejšieho kapitána ako je pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).

Aj keď má kapitán až štyri hviezdy na výložkách (okrem neho potom už len armádny generál!), predsa len je to ešte furt nižší dôstojník. Rozdiel je práve v zlatej ohrádke okolo epolety – kapitán žiadnu nemá, major áno, je vyšší dôstojník ako kapitán, hoci major má hviezdu len jednu. Preto ma povýšenie Andreja Danka až tak veľmi nezaskočilo. Lenže verejnosti akosi uniklo, že 1. marca 2016, teda necelý týždeň pred voľbami do NR SR, povýšil vtedajší minister obrany Milan Glváč do vysokých dôstojníckych funkcií plukovníkov a podplukovníkov Roberta Fica a ďalších hodnostárov Smeru.

Aký je dnes zákon o Ozbrojených silách SR, neviem. Ale keďže ani Fico ani ďalší povýšení neboli aktívnymi vojakmi, nemali by byť ako záložníci povýšení do takých vysokých hodností. Práve kapitán je najvyššia hodnosť, ktorú môže vojak v zálohe dosiahnuť. Neviem, či minister porušil zákon alebo nie. Vysoké vojenské hodnosti sa v rozpore s pravidlami udeľovali iba in memoriam, alebo sa len prepožičiavali za mimoriadny čin, avšak iba živým, aby mohli hodnosť vrátiť. Otázkou je, prečo to Glváč urobil tesne pred parlamentnými voľbami. Na voliča to asi zapôsobiť nemalo, keďže sa o tom nepísalo. Nejaký význam to však malo. Mať vysokú vojenskú hodnoť v prípade neúspechu vo voľbách a v prípade hroziacej vojny… Až tak ďaleko moje konšpiračné schopnosti nesiahajú, no skúsim. Mať v čase vojny vysokú hodnosť – z toho plynú povinnosti, no hlavne výhody – záleží, kde je vojak zaradený. Nepísalo sa o tom preto, lebo Fico dobre vedel, čo by to vo verejnosti, hlavne tej, čo je naklonená armáde, urobilo. Posmech, z hanby kabát a väčšinovému víťazstvu vo voľbách by mohli zamávať.

Prečo však bolo povýšenie Danka také medializované a prečo dostal len kapitána? Fico aj Danko sú právnici. Tí boli cvičení ako „bigoši“, čiže motostrelci, po starom – pešiaci. Jeden je plukovník a druhý len kapitán, jeden tajne a druhý verejne. Prečo?

Mne osobne napadá dôvod jediný – zastaviť rastúcu Dankovu popularitu a trochu mu zraziť hrebienok tak, aby to ešte aj super elegantne vyzeralo. Nuž, tak toto sa podarilo. Fotka hlupáka, čo bozkáva výložky kapitána, bude ešte dlho rezonovať vo verejnosti a nejeden raz sa pred voľbami vytiahne na božie svetlo. A pán Danko to zožral aj s navijakom, kým mu to došlo a kým si zablokoval svoj profil na FB. Myslím, že prezývka Kapitán mu prischne nadlho. Jedno ho však môže tešiť. Kto vysoko rúbe, nízko zatína, kto sa povyšuje, bude ponížený a čím vyššie stojíš, tým bolestivejší je pád. Z vojenského hľadiska je Danko na tom predsa len o čosi lepšie. No predsa len – zmienené povýšenia sú nateraz akiste najväčšie vojenské tajomstvá Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Ba aj Slovenskej republiky ako takej.

Zdroj.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top