Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Chromá ruka voľného trhu: Štát sa správa ako biznismen. Všetky ceny stúpajú, okrem ceny práce. Aj tzv. ľavica sa riadi iba logikou zisku. Vlastných občanov nezamestná, no podnikateľom sľubuje import pracovnej sily zvonku

Chromá ruka voľného trhu: Štát sa správa ako biznismen. Všetky ceny stúpajú, okrem ceny práce. Aj tzv. ľavica sa riadi iba logikou zisku. Vlastných občanov nezamestná, no podnikateľom sľubuje import pracovnej sily zvonku

24. 1. 2017

vytlačiť článok

Redakcia Protiprúd komentuje bezostyšnú ekonomickú politiku vlády, ktorá sa prispôsobuje požiadavkám podnikateľov bez ohľadu na potreby občanov krajiny

Podľa posledných oficiálnych údajov klesla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v minulom roku na 9,42 %. Slovíčko evidovanej je v tejto súvislosti veľmi dôležité, pretože dáva tušiť, že s tou zamestnanosťou to na Slovensku nie je až také ružové, ako by sa mohlo zdať. Niektorí nezamestnaní sa totiž ani nehlásia na úrade práce, prípadne z evidencie po čase z rôznych príčin zutekajú. Navyše, stále máme niekoľko okresov, kde je nezamestnanosť dlhodobo viac ako 20 % (Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Rožňava) a tí, ktorí sú zamestnaní, robia často za smiešnu mzdu, lebo ak by za ňu nerobili, tak nemajú žiadnu prácu. Napriek tomu, že máme tzv. ľavicovú vládu, správa sa ako majiteľ krajiny a stará sa iba o svoj vlastný blahobyt a zisky spriatelených podnikateľov. Práve o tomto neutešenom stave píše bloger zero.

Čudná logika ľavicového premiéra

Základná premisa neoliberálnej ekonomiky hovorí, že ak je niečoho nedostatok, vzniká tlak na zvyšovanie ceny. V prípade ceny práce to však tak nefunguje. Premiér Fico bol nedávno v prešovskej Spinei (strojárenská spoločnosť – pozn. red.) a sľúbil import pracovnej sily zo zahraničia, pretože firma nie je schopná získať dostatok kvalitnej pracovnej sily v Prešove, v kraji s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku.

„Dostávame sa, dámy a páni, pred otázku, ktorú staviam už niekoľko týždňov, že niektoré spoločnosti nebudú môcť prežiť bez toho, pokiaľ nedovezú na naše územie zamestnancov z iných krajín. Dnes to vidíme najmä v automobilovom priemysle, kde nastáva obrovský tlak na nové pracovné miesta a hlavne na zamestnancov z krajín ako Ukrajina a Srbsko,“ povedal Robert Fico.

Presne tak. Keď je nedostatok pracovnej sily, tak sa nezvyšuje cena práce, ale import pracovníkov. Dielo neviditeľnej ruky trhu v plnej kráse. Nejde len o Spineu, takto fungujú aj všetci zahraniční investori. Mzdy zamestnancov sa nebudú dvíhať, miesto toho si firma importuje lacných cudzincov. Prečo? Pretože má nastavený obchodný model, a ten je ziskový, len pokiaľ cena práce neprekročí istú hranicu. Fabrika nemôže ísť nad určitú mzdu, to zruší jej výnosnosť. V takom prípade sa jej viac oplatí zrušiť prenájom na halu, zbaliť tých pár technológií, čo doniesla a presťahovať desať svojich top manažérov do Bulharska.

Import cudzincov miesto vytvárania pracovných miest pre vlastných občanov je mizerná politika, ale ešte nie tragická. Firma stále platí dane, prispieva na chod štátu a teda aj keď nie je schopná ponúknuť prácu našim občanom, nie je úplne zbytočná. No tu prichádza tragickosť štátnej politiky.

„Opäť však je tu elementárna otázka – kde vziať zamestnancov? Ak sa pozrieme na štruktúru nezamestnaných v Prešove alebo v Sabinove, tak napríklad v Sabinove polovička nezamestnaných ľudí nemá dokončené ani základné vzdelanie,“ hovorí premiér. Presne tak. Nezamestnaných je problém zamestnať, lebo majú nízke vzdelanie. Postupne sa dostávame do situácie, že máme pracovné miesta, no nie dosť kvalifikovanej pracovnej sily a to až do takej miery, že musíme zamestnancov importovať.

Čítajte TU: Obrovský problém eurozóny: Euro ožobračuje celú Európu. Prečo sa zaviedlo a čo ním tzv. elity sledovali? Korupcia politikov pripravuje EÚ ročne o 120 miliárd eur. Systém stojí na hnilých nohách. Koniec hry sa blíži

Bludný kruh

Problémom Slovenska (vrátane hladových dolín stredu a východu) postupne prestáva byť nedostatok pracovných miest, problémom sú výška mzdy a kvalifikácia uchádzača. Nie je to prekvapenie, stačí si uvedomiť, že šikovnejší ľudia odišli (a odchádzajú) vykonávať menej kvalifikované práce za trojnásobné mzdy do krajín EÚ. Otvorenie fabriky so mzdou 500 eur v rodnom meste nikoho nepresvedčí bežať späť (a aj keby, po desiatich rokoch umývania tanierov aj kvalifikácia týchto ľudí upadla).

Bolo by teda logické, že výnosy z daní bude štát investovať buď do sociálnych kompenzácií pre tých občanov, ktorým nepomáha štátna politika zamestnanosti a hospodárstva, alebo rovno do zvyšovania kvalifikácie zamestnancov a do školstva všeobecne. Do čoho investuje voľné zdroje Slovenská republika? Do digitalizácie verejnej správy a do diaľnic.

Niet pochýb, že snaha o ekonomizáciu a skvalitnenie práce štátu by sa dala riešiť aj lepšie a lacnejšie než digitalizáciou, ktorá zhltla miliardu eur, zhltne ďalšiu, no či uvidíme výsledky, isté nie je. Diaľnice sú v tomto prípade považované za rozumnejšiu štátnu investíciu. No ich výstavba má v terajšej situácií limity užitočnosti: cestná doprava je vhodná pre priemysel vyžadujúci obrat materiálu, čiže montážne fabriky. Montážny priemysel požaduje kvalifikovanú pracovnú silu s nízkou mzdou a to je zosilnením problému, ktorý už máme – nezamestnanosť nízko kvalifikovanej pracovnej sily (pre doplnenie: ešte viac kvalifikovaná a lepšie platená práca v IT parkoch či biznis centrách nepotrebuje diaľnice, stačí vežiak, kábel na internet, univerzita a letisko).

Tzv. neviditeľná ruka trhu neurobí nič s nízkymi mzdami a neurobí nič ani s nízkym vzdelaním nezamestnaných. Nikto nám tu nezačne stavať školy, lebo máme nevzdelaných nezamestnaných. To je problém štátu. No aj táto naša „ľavicová“ vláda, ktorá „robí pre ľudí“, vníma vzdelanie ako každého vlastný problém. Kvalita vzdelania jednotlivca už nie je vnímaná ako problém štátu. Problémom štátu nie je ani to, keď sa nízko kvalifikovaná pracovná sila nemá kde zamestnať a nemá z čoho žiť. Nezamestnaní a nevzdelaní ľudia sú v pasci? Ich problém. Úlohou štátu už nie je starať sa o blahobyt občanov, ale o spôsoby, ako si získať výnosy daní.

Čítajte TU: Pridaná hodnota: Zaklínacia formulka šíriaca sa ako mor. Postihnutá je celá spoločnosť – novinári, politici, manažéri, personalisti... Hľadáte si zamestnanie? Akú ponúkate pridanú hodnotu?

Prenajímateľ krajiny?

Je to akési myslenie majiteľa pozemkov, veľkostatkára, biznismena či landlorda. Bude mi investor platiť prenájom/dane, keď zamestná cudzincov? Áno. Bude platiť, ak ho donútime zvýšiť mzdu? Nie, odíde. Tak dovezte cudzincov! Pokiaľ by ako v Nemecku či Francúzsku štát výnosy z daní investoval do vlastného obyvateľstva, dal by sa tento prístup pochopiť. Náš štát sa však správa ako prenajímateľ krajiny. Občania sú zdrojom príjmu štátnej pokladnice a akcionárov politických strán.

Ak štát – landlord získa miliardu eur z daní zahraničných investorov a investuje ich do vzdelania nezamestnaných a všeobecne do škôl, tak príde o miliardu eur. Ak však postaví viac diaľnic, priláka viac investorov. Viac investorov znamená viac daní. Títo investori síce nebudú zamestnávať viac občanov Slovenska, lebo Slováci za také mzdy pracovať nechcú, prípadne nemajú dostatočnú kvalifikáciu, no i tak budú tieto firmy platiť dane. Tie dane potom môže štát – landlord dať do digitalizácie alebo iného nezmyslu, za ktorý si oligarcha nechá od štátu zaplatiť. A tak štát – landlord bude naďalej liať peniaze do oblastí, ktoré občanom krajiny pomáhajú len minimálne, ale na kŕmenie oligarchov/akcionárov pôjde väčšina voľných zdrojov štátu.

Aj tzv. ľavicová vláda je vládou občanov len volebnými heslami. V realite sa správa ako majiteľ krajiny a pán ľudu. Až na to, že zaberanie pozemkov pod fabriky nie je úplne dobrovoľné a ľudia, ktorí sa nezmestia do biznis plánu vlády, sú odsúdení viesť beznádejný život. A vďaka štátnej biznis rétorike ešte aj vina za biedu je zhodená na biednych a nie na nekvalitné sociálne zabezpečenie, mizerné školstvo či bezohľadnosť štátu.

Zdroj.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top