Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Manipulácia naráža na pravdu: Iný kraj, iné masírovanie verejnej mienky. Niekde otvoreným klamstvom, inde pomocou odborníkov na propagandu. Slováci sa prebúdzajú, zastaviť ich má zákon proti extrémizmu

Manipulácia naráža na pravdu: Iný kraj, iné masírovanie verejnej mienky. Niekde otvoreným klamstvom, inde pomocou odborníkov na propagandu. Slováci sa prebúdzajú, zastaviť ich má zákon proti extrémizmu

19. 1. 2017

vytlačiť článok

Redakcia Protiprúd prináša zamyslenie nad nežnými i tvrdými spôsobmi manipulácie verejnej mienky nielen na Slovensku

Čo si budeme hovoriť, drvivá väčšina z nás je manipulovateľná. Nielen ľudia s nižším IQ, ale aj tí inteligentnejší, hoci na každého platí niečo iné. Funguje to vo všetkých oblastiach ľudského života a v obchode predovšetkým. A politika je tiež obchod – obrovský kšeft plný nablýskaných reklám, ochotných predajcov, zaručených sľubov, ale aj podfukov, podrazov a zdierania. Politika je biznis v duchu Kto z koho, tak prečo by sa práve tu nevyužívala manipulácia? Volič je predsa zákazník, ktorý musí daný produkt kúpiť za každú cenu a najlepšie je, ak sa nepríde sťažovať! Nad rôznymi spôsobmi politickej manipulácie ovečiek v americkom košiari sa zamýšľa blogerka katalintara.

Rozdelená Ukrajina

Urobila som malý test. Sledovala som CNN a keďže americké spravodajstvo už dlhodobo a neúnavne rieši hekerský útok na prezidentské voľby, spočítala som, koľkokrát vyslovili redaktori slovo Rusko. Bolo to neuveriteľných 121-krát za rovných desať minút (v priemere každých päť sekúnd). Naopak slovo pravda (v hocijakom tvare) nebolo vyslovené za ten istý čas ani jediný raz!

Pred časom, keď som pripravovala podklady pre článok o Dzurindovom pôsobení na Ukrajine, surfovala som po ukrajinských spravodajských portáloch a neverila som vlastným očiam, ako – na naše pomery až neuveriteľným spôsobom – zavádzajú ukrajinské médiá čitateľa. Informácie, ktorými spravodajské portály denne kŕmia obyvateľstvo, nielenže nie sú pravdivé, sú doslova pravdu urážajúce, pretože spôsoby a kontext, akým sú klamstvá používané, sú tak primitívne, že ak by takto nejaké médium dnes informovalo napr. na Slovensku, tak do týždňa skrachuje, pretože jeho redaktori by boli považovaní za psychicky narušených. Za všetko jeden príklad.

Dzurinda svojho času ako predseda slovenskej vlády z titulu premiéra chvíľočku suploval úlohy prezidenta Slovenskej republiky, pokiaľ nebol zvolený do úradu prezident Rudolf Šuster. Takmer všetky proamericky píšuce ukrajinské médiá, ktoré kryjú Porošenkovi chrbát a vyvolávajú dojem, že Ukrajinu privedie do raja Európskej únie, písali o Dzurindovi pri jeho nástupe do funkcie štátneho radcu Porošenka, že okrem premiéra a ministra zahraničných vecí bol tiež slovenským prezidentom. A ani jeden komentár čitateľov pod článkami s týmto bullshitom, a prečítala som ich veľa, neupozornil autorov, že to je hrubé klamstvo! Keď sa ja pomýlim a nedám pri písaní blogu čiarku vo vete tam, kde má byť, okamžite mi napíše prvý človek, ktorý si to všimne. Na Ukrajine nevie takú zasadnú vec, že Mikuláš Dzurinda nikdy prezidentom Slovenskej republiky nebol... Svedčí to o stave, v akom sa Ukrajina nachádza a zodpovední sú v prvom rade politici a novinári.

Ukrajinci sú tak zmanipulovaní, že už nevedia, kde je sever, nieto kde je pravda! Niet divu, že úhlavný oponent Ameriky – Rusko, je tiež najväčším nepriateľom Ukrajincov. A to doslova. Keby dnes na Ukrajine niekto napísal a zverejnil pravdu, že Európska únia Ukrajinu za svojho člena v skutočnosti nikdy nechcela, tak ľudia pravdepodobne popravia redaktora, ktorý to napísal. Neverili by, že v Európe ich v skutočnosti nikto nechce – rovnako ako nikdy nebolo chcené Turecko, že bratovražedná vojna, ktorú medzi sebou rozpútali, je vlastne koniec ukrajinskej celistvosti. Ukrajina bude totiž z dôvodu udržania poriadku v Európe rozdelená. O tom dnes niet žiadnych pochýb. Keby sa to totiž nestalo, hrozba vojny s Ruskom bude len narastať a proruské politické strany v Európe by silneli naďalej. A to nikto v EÚ nechce. Preto sa do Poľska nasťahovalo štyritisíc nových vojakov NATO. Zo strachu, že sa Putin pustí do čistiek na Ukrajine hneď po nástupe Trumpa do Bieleho domu. S desiatkami tisícov vojakov pri ruských hraniciach má však EÚ lepšiu vyjednávaciu pozíciu. To však rozdelenie Ukrajiny nezastaví.

Čítajte TU: Rok 2017: Informačná vojna vrcholí. Médiá establishmentu vymierajú ako dinosaury. Roky prežité vo víre lží. Systém v poslednom ťažení: pokuty, cenzúra, ministerstvá pravdy. Goebbelsove metódy sú späť, a to nielen v Nemecku

Manipulácia za okrúhlym stolom

Vrátim sa na chvíľu naspať do USA. Analyticky mysliacemu človeku nemôže pri sledovaní spravodajstva amerického typu uniknúť, ako sa vedie propaganda v USA. Za stôl si sadne päť šesť redaktorov spravodajstva, vyberú si tému a debatujú o nej naživo pred kamerami. V realite to vyzerá, že závery, ku ktorým sa dopracujú, vyvstali z debaty a informácia odovzdaná divákovi vyzerá potom absolútne dôveryhodne, pretože sa na nej zhodlo po „silnej výmene názorov“ päť či šesť ľudí. Problém je jediný. Debata je vedená účelovo a jej závery sú obvykle dopredu stanovené. Bežný konzument spravodajstva to však nikdy nepostrehne. Informáciu považuje za dôveryhodnú, čo následne tvorí verejnú mienku. Šikovný spôsob manipulácie. Tento status v USA silne narušil Donald Trump, ktorý obvykle nerobí nič iné, iba pomenováva veci správnymi menami a necháva v tomto verejnosť kvasiť. A verejnosť je znepokojená. Nevie totiž, kto z tých rozdelených táborov má pravdu! Voliči sú dezorientovaní ako človek, ktorý sa stratil v lese.

Na Slovensku sa vedie propaganda ešte oveľa sofistikovanejšie ako v USA. Patríme totiž do tzv. konzervatívneho európskeho sektoru vedenia propagandy, ktorý je na spravodajstvo veľmi citlivý a názor piatich šašov z redakcie spravodajstva by sme tak ľahko neprijali. Preto naše televízie, keď potrebujú viesť cielenú propagandu, volajú do diskusií „odborníkov“, tým Slováci ešte stále veria. Na Slovensku si totiž názory prevažne utvárame s pocitom, že sme sa rozhodli sami, na základe faktov. Nie je to však pravda, hovoria nám iba to, čo dokážeme prijať. Preto na Slovensku vyrástli špičkoví odborníci na ovplyvňovanie verejnej mienky (Eduard Chmelár, Ján Baránek a iní) a preto je slovenské spravodajstvo, na rozdiel od amerického, také strojené. Respondentovi sa odovzdáva iba cielená informácia a propaganda sa u nás vedie obvykle tak, že nechutné klamstvo sa zabalí do ligotavej pozlátky a odovzdá sa čitateľovi alebo divákovi ako správna, úžasná vec.

Najlepším názorným príkladom toho je hádam organizácia Dobrý Anjel, ktorá nebola ničím iným, len spôsobom, ako katapultovať Andreja Kisku do prezidentského paláca. Manipulátori, ktorí vám vyfabrikovanú informáciu odovzdávajú, vás poznajú a vedia, ako budete reagovať. Je to starý európsky trik, ako zmanipulovať ľudí, uznávajúcich kresťanské hodnoty. Inými slovami a jednoducho: ak sme dobrí, ľudia ako Andrej Kiska nás považujú za idiotov a veci, pre ktoré máme slabosť, čo je napr. pomoc ľuďom v núdzi, zneužijú proti nám. Keby som sa mýlila, sledovanosť relácií Modré z neba, by nikdy nemala také kolosálne rozmery. Na manipuláciu sa však používajú aj iné, oveľa horšie metódy.

Čítajte TU: Ruská propaganda je vraj všade: Europoslankyni sa sníva o Putinovi. Jana Žitňanská je odhodlaná neúnavne vysvetľovať realitu. Liberálnu demokraciu si rozvracať nedáme! Kde zlyhali oficiálne médiá, nasadzuje systém „osobnosti“

Keď sa Fico učí od Kotlebu

Po zvolení Kotlebovej strany do parlamentu ich prezident Kiska neprijal v prezidentskom paláci. To bol signál národu, že Kotlebu treba zadupať! Na internete, ale aj v reálnom živote, to medzi hašterivými Slovákmi-voličmi a odporcami Kotlebu rozpútalo takú vojnu, že som mala chvíľkami pocit, že stojíme na pokraji tej občianskej. Následne prezident vystúpi pred národ a povie: „Na internete je násilie a extrémizmus! Treba ho eliminovať!“ A za pol roka máme na stole schválený zákon o extrémizme, ktorým sa bude bojovať hlavne proti Kotlebovcom. Prezident ho spokojne podpíše, odíde do luxusnej reštaurácie, dá si dobrý steak, no a ľud sa bije na internete ďalej, tentoraz pre zákon o extrémizme.

Dobrý ťah použil pred časom Robert Fico, keď na sneme Smeru-SD vyhlásil, že urobí poriadok s Cigánmi. Všetci mu zatlieskali, hoci pravý dôvod tohto vyhlásenia je úplne iný – oslabiť vplyvu Kotlebu. Ficovu rétoriku použil neskôr aj minister Richter, ktorý pod rúškom boja proti zneužívaniu sociálneho systému dnes obmedzuje prácu na dohodu, hoci tú v najväčšej miere využívajú bežní ľudia. Cigáni totiž obvykle nepracujú a systém vyciciavajú inak. Vyznieva to asi čudne, ale zdá sa, že Fico sa učí od Kotlebu. Zaujímavé zistenie.

Slovensko má nesmierne šikovných odborníkov na manipuláciu verejnej mienky, ktorí si robia svoju robotu majstrovsky. Uvediem príklad. Keď prezident Kiska zverejnil informáciu, že neprijme Kotlebovcov, politológ Chmelár – podporovateľ židovskej loby na Slovensku – na facebooku do neba velebil a obhajoval Kiskove rozhodnutie. Ak by si však niekto myslel, že je to len preto, že vedie vojnu proti Kotlebovi, tak je na omyle. Chmelár totiž vedie súbežne vlastnú skrytú vojnu proti Ficovi a drží sa zásady, že ten, kto bojuje proti môjmu nepriateľovi, je môj priateľ. Okrem toho mu za podporu Kisku zatlieskali aj všetci Kotlebovi odporcovia, teda aj Ficovi voliči, ktorí by mu rozhodne netlieskali, keby viedol otvorenú vojnu s Ficom.

Keď sledujete diskusie odborníkov a čítate ich komentáre, nevšímajte si to, čo povedali, ale to, čo nepovedali. A analyzujte, aké pocity vo vás vyvolali a či práve to nebol zámer. A hlavne nepočúvajte rady, ako žiť vlastný život. Máte totiž správnosť v krvi. Ste Slovania a vďaka správnemu prístupu k životu ste prežili tisíce rokov! Taká je skutočná pravda.

Zdroj.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top