Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
V Nemecku sa vylodili tisíce vojakov a tanky USA: Smer ruské hranice. Začiatok konca alebo koniec začiatku? Rusko je v strehu. Posledný pokus, ako rozpútať vojnu navzdory Trumpovi? Nasledujúce dni budú dlhé

V Nemecku sa vylodili tisíce vojakov a tanky USA: Smer ruské hranice. Začiatok konca alebo koniec začiatku? Rusko je v strehu. Posledný pokus, ako rozpútať vojnu navzdory Trumpovi? Nasledujúce dni budú dlhé

11. 1. 2017

vytlačiť článok

Jan Mařenka sleduje so znepokojením vývoj situácie pri ruských hraniciach a uvažuje, či už je čas siahnuť po plynovej maske, nakúpiť konzervy a povedať manželke, deťom a psovi, že sa sťahujú do pivnice, alebo ešte počká do 20. januára

Manévre NATO, ktoré majú vyprovokovať vojnu s Ruskom, sú v plnom prúde. Do nemeckého prístavu Bremerhaven už dorazili na rozkaz prezidenta Obamu tri obrie lode s americkou vojenskou technikou vrátane tankov. Doviezli aj štyritisíc vojakov USA, ďalší potom pricestovali letecky. V rámci operácie Atlantic Resolve začal ich okamžitý presun po železnici do Poľska k ruským hraniciam blízko Kaliningradu.

Jednotky NATO a USA majú byť plne pripravené na bleskový úder proti Rusku najneskôr 20. januára, teda v deň, keď sa má „zhodou okolností“ konať vo Washingtone inaugurácia zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. V USA medzitým vrcholí mediálna masáž verejnosti ohľadom údajných ruských hackerov, ktorí vraj ovplyvnili prezidentské voľby, keď očierňovali kandidátku Clintonovú (nepotvrdené) tým, že zverejnili jej zločiny.

Šéfovia tajných služieb (aj im už zostáva len niekoľko posledných dní vo funkcii) Obamovi horlivo dodávajú „dôkazy“, ktoré sú však len chatrnou znáškou nepodložených domnienok a klebiet „made in CIA“. Podľa riaditeľa tajných služieb Jamesa Clappera znamenajú ruskí hackeri pre USA „existenčnú hrozbu“. Jeden významný (Obamov) publicista to už dokonca označil za „kybernetický 11. september“. Podarí sa vyvolať vojnu s Ruskom ešte predtým, než sa Trump ujme „jadrového kufríka“ s kódmi na vedenie atómovej vojny?

Jan Mařenka

Dosluhujúci prezident Obama, v pozícii, pre ktorú sa zaužíval pojem „chromá kačka“, hýri horlivou aktivitou a podpisuje jedno sporné rozhodnutie za druhým. Zvolený prezident USA Donald Trump považuje celú kauzu za nezmysel s tým, že porazení len nemôžu uniesť frustráciu z porážky.

„Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že hackeri ovplyvnili výsledky volieb. Hlasovacie zariadenia boli nedotknuté!“ napísal Donald Trump na Twitteri. „Jediný dôvod, prečo sa kybernetické útoky proti DNC (Národnému výboru Demokratickej strany) posudzujú, je porážka Hillary Clintonovej, ktorá bola taká veľká, že sú úplne bezradní,“ dodal.

Washingtonský establishment (zľava doprava), ktorý Trump porazil vo voľbách, podnikol už niekoľko krokov, aby zvrátil volebný výsledok. Nikdy v histórii USA neprebehlo prezidentské odovzdanie moci, ktoré by už malo byť len formalitou, takýmto nedôstojným a odpudivým spôsobom.

Nepomohlo ani prepočítavanie hlasov, ani nátlak na voliteľov, aby podviedli a zradili voličov. Teraz Obama presadzuje takzvanú federalizáciu volebného systému aspoň ex post, čo by síce neznamenalo zrušenie inaugurácie, ale mohlo by sa to stať príčinou občianskych nepokojov. Vojna s Ruskom – alebo prinajmenšom pohyb po hrane priepasti – pod zámienkou „odplaty“ tak predstavuje posledný pokus, ako zastaviť zdanlivo nezastaviteľné.

Provokácia ako pomsta za voľby a za Krym

Všetko nasvedčuje tomu, že odchádzajúca administratíva USA a generáli NATO chcú vystupňovať konflikt s Ruskom na samotnú hranicu únosnosti – prípadne až za ňu. Vytvoriť stav, ktorý by dostal zvoleného prezidenta Trumpa do situácie, kedy by nemal inú možnosť, než v konflikte pokračovať.

Trumpovo stanovisko k Rusku je však nemenné od prvého dňa, kedy sa začala jeho volebná kampaň. „Mať dobré vzťahy s Ruskom je dobrá vec, nie zlá. Len hlupáci a pomätenci si môžu myslieť, že je lepšie, keď budú zlé! Uvidíte, že si nás potom budú Rusi aj viac vážiť,“ napísal Trump na Twitteri a Facebooku.

O tom, ako málo stačí na rozpútanie explicitného konfliktu, svedčí incident, ku ktorému došlo (samozrejme, mimo pozornosti mainstreamových médií) pred pár dňami. Ruské dopravné lietadlo, ktoré letelo zo Sachalinu na Kurilské ostrovy, sa vraj len tesne vyhlo bojovému lietadlu NATO. Správu priniesla agentúra Interfax, ale ruské vedenie jej pravdivosť neskôr poprelo, a to možno z taktických dôvodov.

Presun tankov a obrnených vozidiel k ruským hraniciam nebude ľahký, keďže v oblasti sú v týchto dňoch mrazy hlboko pod nulou a miestami poriadne snehové záveje. Ich transport sa však už začal, aj keď údaje o ich počtoch sa rôznia: od niekoľkých stoviek až po (trochu fantazmagorických) niekoľko tisíc.

Mainstreamové médiá o manévroch NATO pri ruských hraniciach neprinášajú žiadne informácie. Na titulných stranách alebo v hlavnom spravodajstve amerických televíznych staníc sa venuje najväčšia pozornosť problematike detskej šmýkačky, ktorú má Obama na záhrade Bieleho domu a nevie, čo s ňou má robiť.

Operácia Atlantic Resolve mala byť odvetou za takzvanú ruskú anexiu Krymu v roku 2014. Krym sa vtedy na základe referenda pripojil k Ruskej federácii potom, keď USA rozpútali na Ukrajine farebnú revolúciu a nechali zvrhnúť riadne zvoleného prezidenta. Ako nedávno povedal miliardár Soros: „Na Ukrajine sme odviedli pekný kus práce.“ Lenže na to už sa akosi pozabudlo, a tak sa po porážke Clintonovej vo voľbách stala zámienkou americkej agresie voči Rusku údajná činnosť ruských hackerov.

Ruský prezident Putin vplyv ruských hackerov na voľby v USA označil za nepodložený. S ďalšími krokmi chce počkať až do inaugurácie nového prezidenta Trumpa.

Lietadlá

Čítajte TU: Šesť podivných leteckých havárií: Urýchľovače času alebo operácie pod falošnou vlajkou? Boli zavraždení aj Alexandrovci? Osudy tragédí letov MH 370 a MH 17 upadajú do zabudnutia. Presne, ako sme predpokladali...

Kongres USA odklepol na vojnu o 100 miliárd viac

Tanky Abrams, bojové vozidlá Bradley, obrnené transportéry Stryker a samohybné húfnice Paladin sú hlavnými zbraňami gigantického projektu NATO za 3,4 miliardy dolárov, ktorý schválil 8. decembra Kongres Spojených štátov v rámci zákona NDAA (zákon o národnej obrane) pre fiškálny rok 2017. Súčasťou zákona, ktorý následne v tichosti deň pred Vianocami podpísal Obama, je rozpočet na armádu vo výške 619 miliárd dolárov.

Ide o sumu, ktorá je o 100 miliárd vyššia ako pre rok 2016. To by mohlo nasvedčovať tomu, že Atlantic Resolve má byť len začiatok. Vojnové konflikty v iných častiach sveta totiž už pomaly hasnú. Vojna v Sýrii, ktorú USA eskalovali, sa vďaka ruskému zásahu v podstate končí.

Tanky a vojakov posiela k ruským hraniciam prvýkrát od druhej svetovej vojny aj Nemecko, ktoré podľa USA hrá v celej operácii zásadnú rolu. „Bez Nemecka a jeho armády by sme sa nikam nedostali,“ pochvaľuje si generál Hodges, veliteľ armády USA v Európe. Nemecký bundeswehr pošle do Litvy 26 tankov, 100 bojových vozidiel a asi tisíc vojakov.

Hlavný štáb armád NATO je v Poľsku, no bojovať sú pripravené aj jednotky v pobaltských štátoch, teda Estónsku, Lotyšsku a predovšetkým Litve, ktorá susedí s kaliningradskou enklávou. Tieto krajiny vrátane Poľska sa údajne cítia byť ohrozené ruskou agresiou. USA povedú prápor v Poľsku, Nemecko v Litve, Británia v Estónsku a Kanada v Lotyšsku.

Pobaltie

Do akcie budú nasadení aj českí vojaci, o čom, ako je už zvykom, české médiá cudne mlčia. „Naša armáda vyšle v januári do Litvy jednotky tvoriace rotné úlohové zoskupenie,“ uviedol náčelník Generálneho štábu Armády ČR generál Bečvář na veliteľskom zhromaždení v novembri 2016. Koľko vojakov to bude, pán generál neuviedol, ale vieme, že rota má až 200 vojakov. Česi by tak boli pripravení zaútočiť na Rusko pod velením nemeckého bundeswehru. O tom sa nikomu v roku 1945 ani nesnívalo.

Pokus českého ministra obrany Stropnického o to, aby mohla byť Armáda ČR nasadená do boja v akejkoľvek krajine bez súhlasu parlamentu, teda bleskovo, zatiaľ našťastie zlyháva na neschopnosti poslancov o tejto téme rokovať.

Bleskový úder?

Armády NATO sa sústredia predovšetkým v oblasti okolo poľského mesta Suwalki, ktoré má z hľadiska prípadného útoku na Rusko strategickú polohu. Kaliningrad patrí medzi najvýznamnejšie ruské prístavy a vojenské základne a navyše je tam umiestnené veliteľstvo ruskej baltskej flotily.

Teraz je kaliningradská enkláva prakticky v obkľúčení vojsk NATO, ktoré má vo všetkých okolitých štátoch okrem Bieloruska svoje jednotky. Bielorusko zaktivovalo na hraniciach svoju armádu a spolupracuje s Ruskom. Moskva v októbri 2016 v reakcii na manévre NATO rozmiestnila pri Kaliningrade raketový systém Iskander.

Vojaci USA (zo základne Fort Carson v Colorade), ktorí pristáli pred niekoľkými dňami v Nemecku, sú vycvičení predovšetkým na vedenie bleskového útoku, teda vojenské akcie do 18 hodín (Swift Response). Cvičenia na tento druh útoku už prebiehali v rámci NATO aj v Európe. V Poľsku neďaleko kaliningradskej enklávy sa vlani v júni konali obrovské manévre pod názvom Anakonda, na ktorých sa zúčastnilo vyše 30-tisíc vojakov NATO.

Zatiaľ čo NATO presúva armády k ruským hraniciam, generál Hodges tvrdí, že sa na vojnu pripravuje naopak samotné Rusko. „Nehovoríme, že bude vojna, ale že sa Moskva na túto možnosť pripravuje.“ A dodáva podstatnú skutočnosť: „Pred tromi rokmi opustil Európu posledný americký tank, teraz sa vraciame späť.“

Agent Kremľa

Čítajte TU: Svet na križovatke: Trump je nádej, ale vojne s Ruskom nezabráni. Rodinné klany bankárov režírujú dianie z úzadia. Dôjde k odkladu apokalypsy? Česká vláda spolupracuje so silami zla. Kedy nás vypnú či poženú pred súd?

Trump chystá veľkolepú inauguráciu

Prezident Obama nariadil 29. decembra „sériu odvetných krokov“ proti Rusku, ktorú odštartoval vyhostením 35 ruských diplomatov a ich rodín. Vojna USA proti Rusku by mohla znamenať vyhlásenie stanného práva, čo zákony USA umožňujú. Ak Obama stihne rozpútať dostatočne veľký konflikt pred 20. januárom, k inaugurácii by teoreticky ani nemuselo dôjsť alebo by mohla byť odložená. Čas sa kráti, ale za dva mesiace od prehratých volieb stačil Obama napáchať pomaly viac škody, než za celé druhé volebné obdobie.

Trump medzitým pripravuje vo Washingtone veľkolepú oslavu pri Lincolnovom pamätníku. Očakáva sa, že príde až milión ľudí. „Všetkých vás pozývam, príďte a urobíme spoločne z Ameriky opäť skvelú krajinu!“ napísal Donald Trump na sociálnych sieťach.

Keby však do 20. januára stihli Obamovi generáli pod zámienkou nejakej „operácie pod falošnou vlajkou“ rozbehnúť vojnový stroj (stačilo by zostreliť civilné lietadlo a za strojcu označiť Rusko – premiéru na Ukrajine máme ešte v živej pamäti), mohla by Amerika a s ňou celá západná civilizácia skončiť úplne inak.

A ideálne už „pod Trumpovým vedením“. To bohužiaľ nie je úplne nezmyselný scenár. Dni do inaugurácie budú ešte dlhé.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top