Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Slniečkari, tešte sa: Bude strana nová, strana kávičková. Zakladatelia okúsili SDĽ, KDH, SIEŤ aj MOST-HÍD. Zatiaľ sa len združujú. V novom roku vyrazia do útoku. Kaviareň do každého kúta Slovenska! Bude lídrom Andrej Kiska?

Slniečkari, tešte sa: Bude strana nová, strana kávičková. Zakladatelia okúsili SDĽ, KDH, SIEŤ aj MOST-HÍD. Zatiaľ sa len združujú. V novom roku vyrazia do útoku. Kaviareň do každého kúta Slovenska! Bude lídrom Andrej Kiska?

23. 12. 2016

vytlačiť článok

Zuzana Lipová si všíma pozadie nového politického subjektu s názvom Progresívne Slovensko a hodnotí ho ako ďalšiu páku slúžiacu zvrátenému systému

Na Slovensku máme registrovaných neuveriteľných 153 politických strán a hnutí, z toho aktívnych je 64. Každú chvíľu si niekto zmyslí, že práve teraz je ŠANCA, aby rozhodil SIEŤ a urobil SKOK minimálne do parlamentných vôd. Niekto sníva svoj politický SEN chvíľu, iný skáče zo strany do strany a tvári sa, že je NEZÁVISLÝ či dokonca akási NOVÁ DEMOKRACIA. Žiaľ, nič nové žiadna z týchto pravidelne vznikajúcich (a zanikajúcich) strán ani omylom neponúka. Leštia, natierajú a držia pri živote systém, ktorý zjavne doslúžil, no ak viete, kde zatlačiť a komu podržať, ešte stále sype peniažky.

Slniečkarom na mieru

K staronovým politickým lastovičkám, ktoré žiadnu jar nerobia, pribudol nedávno nový subjekt Progresívne Slovensko. Zatiaľ funguje ako občianske združenie či skôr think-tank, no jeho zakladatelia hovoria o plánovanej transformácii na stranu s progresívnym liberálnym myslením a proeurópskym pohľadom na politiku (rozumej budú pretláčať chorú LGBTI agendy, multi-kulti ideológiu, proimigrantské zákony a protinárodné opatrenia). Inými slovami, bratislavská kaviareň prepriaha kone a verí, že vytlačí z kľúčových pozícií SMER-SD. Napokon, nič nehovorí za novú stranu výrečnejšie, než ľudia, ktorí ju tvoria.

Na začiatku sa hovorilo o dvoch zakladateľoch. Prvým je Ivan Štefunko, ktorý vyštudoval politológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, európske štúdie na Inštitúte politických štúdií v Paríži a v rokoch 2001 – 2003 bol predsedom Mladej demokratickej ľavice. Dnes vedie spoločnosť Neulogy Ventures, ktorá spravuje technologické fondy pre slovenské start-upy a inovatívne firmy.

Druhý muž – zakladateľ tiež nie je v politike nováčikom. Martin Dubéci viedol štáb prezidentskej kampane Radoslava Procházku, neskôr analytické oddelenie Procházkovej strany SIEŤ a napokon občianske združenie Alfa, ktoré Radoslav Procházka zakladal ako názorovú platformu KDH v roku 2012. Dubéci v ostatných parlamentných voľbách neúspešne kandidoval do NR SR za stranu Most-Híd a dnes o sebe tvrdí, že je freelancer! Zrejme týmto anglickým výrazom pre slobodné povolanie či „voľnú nohu“ chcel zvučnejšie pomenovať holý fakt, že nič poriadne nerobí, iba čaká, kým sa na nový „projekt“ namotá dosť somárov, pardon, voličov, a on bude vegetovať za peniaze slovenských daňovníkov.

Medzi členmi správnej rady Progresívneho Slovenska sú Michal Truban – majiteľ IT spoločnosti WebSupport, Radovan Pala – zakladajúci partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing (advokátku tu robila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská), Martin Hojsík – člen predstavenstva Four Paws, Ivana Molnárová – výkonná riaditeľka portálu Profesia. Sk či producentka a dramaturgička Zora Jaurová – členka redakčnej rady Denníka N.

K podporovateľom projektu pre (nielen) bratislavskú kaviareň patrí aj riaditeľ slovenskej pobočky Google Rastislav Kulich, šéf najväčšieho slovenského internetového kníhkupectva martinus.sk Michal Meško, Zuzana Čaputová z Via Iuris, ale aj Irena Biháriová – šéfka neziskovej organizácie Ľudia proti rasizmu, Michal Šimečka z Denníka N či prosystémový aktivista Fedor Blaščák. Medzi sponzormi Progresívneho Slovenska figuruje aj Anton Zajac – spolumajiteľ softvérovej spoločnosti ESET a jedenz majiteľov denníka a člen predstavenstva spoločnosti Denník N, a. s. Ten istý Anton Zajac sa angažuje v tzv. neziskových projektoch ako Teach For Slovakia (písali sme TU) či Slovak American Foundation. Šepká sa, že na čelo budúcej strany by sa mohol postaviť súčasný prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska, no zatiaľ je prezidentom...

Čítajte TU: Slovenská dezilúzia z demokracie: Prečo je takmer polovica ľudí nespokojná so systémom? Marazmus od havliády cez ľavo-pravé vlády až po dnešok. Strach o budúcnosť a otrávenosť z ponovembrového systému

Kolaboračná platforma

Pozitívne PR pomáhajú vznikajúcej strane otvorene vytvárať aj kamaráti z novinárskej obce, najmä Štefan Hríb z .týždňa či Michal Havran z RTVS, ktorí sú povestní svojimi „vyváženými“ televíznymi debatami (Pod lampou a Večera s Havranom) vedenými systémom traja na jedného, prípadne štyria za to isté.

Zvláštne, že projektanti Progresívneho Slovenska sami na svojom webe hovoria ako o kolaborantoch: Poďme spolu hľadať nápady a riešenia problémov okolo nás. Zapojte sa do kolaboračnej platformy a nestojte viac mimo diania.“ Nemôžem si pomôcť, pre mňa slová kolaborant a kolaborovať nesú v slovenčine hanlivú expresívnu pachuť. A za pravdu mi dáva aj Súčasný slovník slovenského jazyka z roku 2011, ktorý vysvetľuje: „kolaborant -ta pl. N -ti I -tmi m. (i s kým, s čím) ? kto kolaboruje, spolupracuje s nepriateľom, správa sa ako vlastizradca, zapredanec, kolaborovať -ruje -rujú (ne)kolaboruj! -roval -rujúc -rujúci -rovanie nedok. ?lat.? (s kým, s čím; 0) ? zradcovsky spolupracovať s nepriateľom, obyč. s orgánmi okupačnej mocnosti.“

Žeby nechtiac o sebe prezradili podstatné? Inak logo zatiaľ občianskeho združenia Progresívne Slovensko je také isté ako logo neziskovej organizácie Ideo.org, medzi ktorej donorov a spolupracovníkov patrí napríklad aj Rockefeller Foundation. Tak možno iba náhoda. Napokon už čoskoro uvidíme. Na stránke Progresivne.sk svieti kalendár roadshow (slniečkari milujú anglické výrazy), v rámci ktorej budú v januári a vo februári chodiť „hlavné osobnosti“ projektu po slovenských mestách a vraj zatiaľ iba počúvať, čo ľudí trápi. Nechýba ani výzva určená zrejme mladým (citujem aj s chybami): „Šanca na zmenu tu je. A veľkú zmenu. Užívaj vianoce a štastný nový rok. Potom začnú bomby šupy :))

Pokiaľ ide o mňa, ja žiadnu bombu, ani šupu, ani náznak niečoho progresívneho v tomto slniečkarskom projekte nevidím. Sú to tí istí súdruhovia, ktorí opakujú tú istú chybu.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top