Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Opakované voľby v Rakúsku: Kaviareň podvádza, zahmlieva, ale od strachu ani nedýcha. Chystajú sa v ČT prevrátiť kabát? Podpora od českých prezidentov. Komu vadí neutralita? Šachová partia pokračuje

Opakované voľby v Rakúsku: Kaviareň podvádza, zahmlieva, ale od strachu ani nedýcha. Chystajú sa v ČT prevrátiť kabát? Podpora od českých prezidentov. Komu vadí neutralita? Šachová partia pokračuje

24. 11. 2016

vytlačiť článok

Radek Pokorný komentuje vrcholiacu kampaň pred prezidentskými voľbami v Rakúsku a porovnáva ju s tým, čo sme mohli vidieť na ostrovoch pred Brexitom – aj nedávno v Spojených štátoch

Česká televízia pred blížiacim sa opakovaním prezidentských volieb v Rakúsku nezvyčajne „ubrala plyn“. Spravodajstvo, ktoré doteraz jednoznačne preferovalo „bruselského“ zeleného kandidáta Alexandera Van der Bellena pred Norbertom Hoferom (podľa vzoru Clintonová v. Trump), vypustilo nečakaný skúšobný balónik: Za víťaza prvej predvolebnej televíznej debaty označila ČT „pravicového extrémistu“ Hofera. A dokonca podotkla, že kandidát viedenskej kaviarne Bellen bol v debate neobyčajne agresívny.

Radek Pokorný

Kam vietor...

Že by si azda v ČT konečne uvedomili, ako veľmi ich vysielanie pripomína normalizačnú zelenkovskú ČST v čase nastupujúcej perestrojky? Chystajú sa vari miestne kádre pripraviť na „novú dobu“, ktorá už klope na dvere?

Také horúce to určite nebude. Výber hostí do debát nad prelomovými udalosťami minulého roka, teda predovšetkým Brexitom a americkými prezidentskými voľbami, jasne ukázal, že „glasnosť“ na Kavčí hory ešte nedorazila, a súdruhovia si tak žijú pekne po starom. A treba tiež povedať, že súkromná TV Nova (patriaca do rovnakej ideovej stajne) Českej televízii zdatne sekundovala. Akoby aj nie, keď patrí americkým „Clintonovcom“?

Tak ako je to teda s tým Hoferom?

Odpoveď by možno mohla vyplynúť z taktiky šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, ktorý označil prípadné víťazstvo Norberta Hofera za udalosť, ktorá nie je ani zďaleka taká prelomová, ako vyzerá, pretože oveľa horší populista dnes podľa neho sedí na Pražskom hrade. Takže sa zdá, že kaviareň sa poučila z chyby, keď všetku energiu vsádza na jednu kartu, z čoho výsledným dojmom je totálna porážka vrátane „riadenej neprofesionality“ v odhadoch volebných výsledkov aj komentovania „nečakaného prekvapenia“. Čiže – novou taktikou je bagatelizácia, budenie dojmu, že to nie je také jednoduché, a upokojovanie sa, že jeden „výbuch“ neprináša až také veľké zmeny.

Rovnakým spôsobom napokon kaviareň chlácholivo komentuje Brexit: má pred sebou mnoho prekážok a ktovie, ako to celé dopadne, aké bude rozhodnutie súdu alebo či Škótsko ešte všetko zvráti a podobne.

Trump

Čítajte TU: Dohady a špekulácie naberajú na sile: Zostane Trump „bielym mužom aj v byte po černošskej rodine“? Opatrný optimizmus. Matadori NWO v strehu. Budú padať modly? Klimatickí kacíri nastupujú. Kaviareň hysterčí

Samí nacisti

Jedno je isté. Ak sa v decembri naozaj podarí vstúpiť Hoferovi do Hofburgu, bude to ďalšia trhlina v stene bruselskej pevnosti. A kaviarne v celej Európe na čele s viedenskou sa tomu snažia, pochopiteľne, zabrániť.

Užitočným evergreenom v propagandistickom boji je nacizmus. Po celom Rakúsku sa preto objavujú plagáty kandidáta Slobodnej strany Rakúska v hitlerovskej uniforme. Stále rovnaká pesnička (niečo ako Trump v podobných uniformách či dokonca v habitoch Ku-klux-klanu).

Lenže čím viac sa kaviareň snaží dostať ľuďom túto asociáciu do podvedomia, tým ironickejšie pôsobí informácia, že to bola práve Van der Bellenova rodina, kto tak dobre vychádzal s hitlerovskou okupačnou mocou v Rakúsku.

Takže je z toho dokonalý kabaret – obaja protikandidáti sú na plagátoch a sociálnych sieťach zobrazovaní v podobných uniformách a s nacistickými insígniami. Prostý človek už pomaly nevie, ktorého z nacistov by mal vlastne voliť.

Navyše označil Hofer Bellena za „zeleného fašistu“ – a ten zase svojho protikandidáta za „dediča rasistickej politiky tretej ríše“.

Komu vadí rakúska neutralita?

Okrem hysterickej kampane, ktorá v mnohom pripomína tú americkú, sa však riešia aj zásadnejšie otázky. A tie ukazujú, ktorý z kandidátov v skutočnosti nadväzuje na aké „dedičstvo“. Prvá televízna prezidentská debata totiž okrem iného otvorila zásadnú otázku neutrality Rakúska a vzťahu kandidátov k tomuto štatútu, ktorý je zakotvený aj v rakúskej povojnovej ústave.

Hofer poukázal na Bellenovo vyhlásenie, ktoré spochybnilo práve tento pilier rakúskej štátnosti, pretože ním nepriamo podporil vznik spoločnej armády EÚ s účasťou Rakúska. Ďalej Hofer jedným dychom dodal, že rakúsku neutralitu považuje za veľmi dôležitú. Celkom jasná ukážka toho, kto kde stojí a ktorý z tých dvoch chce zbavovať Rakúsko suverenity v súlade so súčasným nervóznom kurzom celej EÚ.

A bol to opäť, samozrejme, Hofer, kto v debate otvoril otázku referenda o prípadnom vystúpení Rakúska z Európskej únie, ktoré by v prípade svojho víťazstva a v súlade s politikou Slobodnej strany Rakúska navrhol usporiadať.

Málokto teda pochybuje o tom, kto sa pokúšal sfalšovať zrušené májové voľby a prečo. Fraška s nekvalitným lepidlom na obálkach pri ich nevydarenom opakovaní tak ani nepotrebuje ďalší komentár. Uvidíme, o čo sa pokúsia tentoraz. Zatiaľ vrcholí snaha o rozvrátenie voličskej základne rakúskych ľudovcov (v máji nezriedka prechádzajúcich k FPÖ a voliacich Hofera) prostredníctvom niekoľkých politických trosiek. Tie vyzvali ľudí, aby Hofera nevolili, a spísali aj dokonca akýsi manifest. V dokumente, na ktorom sa podieľal aj bývalý eurokomisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler, sa uvádza, že Rakúsko „musí zostať dôveryhodným európskym a medzinárodným partnerom“.

Úpornosť týchto snáh ide dokonca až tak ďaleko, že Hoferovi vyčítajú „zneužitie“ frázy „Pomôž mi, Bože“ na jeho predvolebných plagátoch. Proti tomu sa ohradili niektoré protestantské skupiny a katolícki modernisti.

Sloboda v. tyrania

Čítajte TU: Liberáli v plnom nasadení: O demokracii rečnia, no zapchávajú jej ústa. Sloboda a tolerancia len pre jeden názor. Kaviarni chýba sebareflexia. Všetci kritici sú extrémisti, prípadne blázni. Liberalizmus ide proti svojej podstate

Len tak ďalej!

Okrem Rakúska sa, samozrejme, tejto dôležitej udalosti venuje pozornosť aj v susedných krajinách. Hofera podporili súčasný aj bývalý prezident Českej republiky Miloš Zeman a Václav Klaus. Bývalý český prezident to urobil pred niekoľkými dňami na konferencii organizovanej Slobodnou stranou Rakúska vo Viedni. Klaus vo svojom prejave okrem iného uviedol, že dúfa, že vlna Brexitu a Trumpa dorazí s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami aj do Rakúska.

Rakúske voľby, ktoré celé desaťročia pútali pomerne malý záujem, sa zrazu stávajú ďalším z mnohých bojových polí medzi reprezentantmi eurototality a Nového svetového poriadku na jednej strane – a obhajcami národných záujmov a viac-menej prirodzených hodnôt na strane druhej. Takže vôbec nejde o zanedbateľnú udalosť.

V rovnaký deň prebehne aj referendum o ústavnej reforme v Taliansku, s ktorým spojil svoju politickú budúcnosť jeden z hlavných reprezentantov probruselskej mašinérie – premiér Matteo Renzi.

Potom sa naše zraky upnú k Trumpovej vytúženej inaugurácii, faktickému začiatku Brexitu, parlamentným voľbám v Holandsku, boju o Elyzejský palác v Paríži a nakoniec, pochopiteľne, aj k nemeckým parlamentným voľbám. Bude to ešte veľmi dramatické, ale partia je rozohraná dosť slušne.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top