Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Dohady a špekulácie naberajú na sile: Zostane Trump „bielym mužom aj v byte po černošskej rodine“? Opatrný optimizmus. Matadori NWO v strehu. Budú padať modly? Klimatickí kacíri nastupujú. Kaviareň hysterčí

Dohady a špekulácie naberajú na sile: Zostane Trump „bielym mužom aj v byte po černošskej rodine“? Opatrný optimizmus. Matadori NWO v strehu. Budú padať modly? Klimatickí kacíri nastupujú. Kaviareň hysterčí

15. 11. 2016

vytlačiť článok

Pavel Kopecký sleduje prvé náznaky budúceho zloženia vládneho tímu nového amerického prezidenta, komentuje hysterické reakcie kaviarenských „elít“ a pýta sa, pre koho bude teraz „pracovať“ čas

Po internete koluje vtip, ktorý celkom milo charakterizuje nadchádzajúcu výmenu „nájomníkov“ v Bielom dome: Miliardár sa sťahuje do štátneho bytu po černošskej rodine. Schováva sa v ňom aj hlavná otázka budúcich týždňov a mesiacov: Zostane Donald Trump „bielym mužom“ aj vo Washingtone?

Napriek všetkej úľave a nadšeniu väčšiny normálnych ľudí po celom svete totiž netreba zabúdať na to, že Trump nie je žiadny svätec či idealistický kontrarevolucionár, ako o tom snívajú niektoré konzervatívne kruhy, ktoré sa domnievajú, že môže za noc oslobodiť ujarmené obyvateľstvo USA a Európy.

Pavel Kopecký

Táto predstava teda nie je reálna. Čo však reálne je, je postupný zásadný obrat v celom politickom priestore v Európe a v Amerike. Zatiaľ čo Brusel a Obamova administratíva doteraz patrili do rovnakej bandy, ktorá si vytvorila svoje náboženstvo a rituály, Donald Trump prichádza do ich „chrámu“ a medzi ich modly ako cudzorodý element.

Ústupky a matadori

Pre televíziu CBS budúci prezident poznamenal, že garancia pokračovania zdravotného poistenia podľa predchádzajúcich podmienok je jedným z najsilnejších prvkov zákona.

K otázke prípadného stíhania svojej súperky Hillary Clintonovej v rámci známej aféry používania súkromného e-mailu na pracovnú komunikáciu povedal: „Nie je to niečo, o čom by som teraz intenzívne premýšľal, pretože chcem vyriešiť zdravotnú starostlivosť, pracovné miesta, pohraničné kontroly a daňovú reformu.“ Podľa niektorých médií sa tak Trumpove plány na prvý rok vládnutia odchyľujú od sľubov, ktoré dával v predvolebnej kampani.

Po stretnutí s dosluhujúcim prezidentom Barackom Obamom predniesol Trump niekoľko pomerne zmierlivých téz, ktorými prekvapil nejedného svojho voliča. Triezvejší prístup sa premietol aj do jeho ustúpenia od plánu zrušiť zákon o dostupnej (zdravotnej) starostlivosti označovaný ako Obamacare. Trump povedal, že v platnosti zostane bod, ktorý zakazuje poisťovateľom plniť pokrytie na základe pôvodne existujúcich podmienok. Uviedol tiež, že súhlasí s tým, aby mladí dospelí mohli byť až do veku 26 rokov aj naďalej poistení podľa rovnakých podmienok ako počas dospievania. „Toto sa mi páči,“ povedal Trump k dvom kľúčovým ustanoveniam zákona o dostupnej starostlivosti.

Našli by sme aj ďalšie ústupky, ktoré bude musieť nový americký prezident v rozpore s vyhláseniami v rámci kampane urobiť. Prvé náznaky personálneho obsadenia jeho administratívy vzbudzujú u niektorých jeho nadšených podporovateľov rozpaky. Mená starých republikánskych matadorov, ako sú Newt Gingrich, Rudy Giuliani, Mike Rodgers, Edwin Meese, Ben Carson, Chris Christie a koniec koncov aj viceprezident Mike Pence, ukazujú, že v Trumpovom tíme nebudú žiadni vášniví „kontrarevolucionári“, ktorí by razantným spôsobom menili vnútornú aj zahraničnú politiku Spojených štátov. Zdvihnuté obočie u mnohých konzervatívcov potom vyvolali aj mediálne úvahy o účasti neokonzervatívneho jastraba Boba Corkera či bankára z Goldman Sachs Stevena Mnuchina v Trumpovej vláde.

Najlepšie to ukazuje Trumpov výber personálneho šéfa Bieleho domu, za ktorého vymenoval predsedu Národného výboru Republikánskej strany a ostrieľaného washingtonského matadora Reinca Priebusa. Aby uspokojil aj „reakcionárov“ v strane, do funkcie hlavného poradcu si vybral šéfa svojej volebnej kampane, autentického konzervatívca z Breitbart News Steva Bannona. Takže z toho, čo je zatiaľ isté, je skóre medzi establishmentom a jeho opozíciou: 50 : 50.

Na druhej strane, aj keď sa ľudia z „opačného brehu“, ktorí k Trumpovi včas preplávali, aby si zaistili významné posty, nakoniec do vlády dostanú, bude Trumpov tím predstavovať pre pokrokárov oproti súčasnému ľavicovému kabinetu nočnú moru.

Trump a bocian

Čítajte TU: Jedno z „neviditeľných“ víťazstiev: Trump vyhlásil vojnu „vraždeniu neviniatok“. Feministky v panike. 55 miliónov utajených mŕtvych na ceste do pekiel. Začína sa revolúcia aj v Demokratickej strane?

Budú padať modly?

Nič sa teda nestane za noc, ale je nádejeplné a rozhodne nanajvýš žiaduce, aby Trumpovo pôsobenie dopadlo napríklad na celú „ľudskoprávnu“ agendu a na ňu naviazaný priemysel neziskových organizácií vrcholiaci v súčasnej migračnej operácii. Ak sa totiž ocitnú bez štedrých vládnych dotácií, príde na rad otázka, či si „neziskovú armádu“ bude platiť Soros a jeho kamaráti výhradne zo svojich vreciek.

Ideologické modly, ktoré sú súčasťou súčasného panteónu – ako sú genderizmus, feminizmus, homosexuliazmus, multikulturalizmus, environmentalizmus a ďalšie – a v mene ktorých sa často vedú krvavé intervencie po celom svete, by mohli v mnohých krajinách postupne strácať svoje pozície štátneho náboženstva mohutne podporovaného z daní občanov.

Nikoho preto neprekvapí, čo nedávno povedal predseda Európskej komisie: že Trump je hrozba pre vzťahy medzi Európou a USA. Juncker to vyhlásil v debate so študentmi v Luxemburgu. „Budeme musieť zvoleného prezidenta naučiť, čo je to Európa a ako funguje,“ povedal „líder“ EÚ s tým, že Američania obvykle nejavia o Európu žiadny záujem. „Myslím si, že stratíme dva roky, než Trump podnikne poznávací zájazd po svete, ktorý nepozná.“ Názory víťaza prezidentských volieb na svetový obchod, klimatickú politiku či bezpečnosť Západu podľa Junckera vyvolávajú pochybnosti.

Antiliberálny prezident pre postliberálnu éru

Junckerov komentár na adresu Trumpa tak neladí s diplomatickými reakciami mnohých iných európskych predstaviteľov, ktorí väčšinou „podľa protokolu“ vyhlásili, že sa na spoluprácu s novým šéfom Bieleho domu tešia.

Azda najlepšie to glosoval poľský europoslanec Janusz Korwin-Mikke, ktorý po výhre Trumpa vyhlásil: „Letím do Bruselu, chcem vidieť tváre mojich kolegov.“ Zatiaľ čo predstavitelia európskych štátov si až na Junckera zachovali určitý diplomatický odstup a vo všeobecnosti vyjadrili opatrnú nádej na dobrú spoluprácu, tí najhorlivejší revolucionári si servítky pred ústa nedávajú.

Úplne bez obalu sa vyjadril napríklad matador britskej ľavicovej publicistiky a dlhoročný komunistický aktivista Martin Kettle: „Je to antiliberálny prezident pre postliberálnu éru. Zosobňuje extrémne nepriateľstvo voči sociálnemu liberalizmu, pohŕda etnickými menšinami, nenávidí moslimov, ignoruje zákonnosť a ústavnosť, odmieta ľudské práva, je ochotný používať mučenie, vysmieva sa invalidom, posmieva sa politickej korektnosti a signifikantný je predovšetkým jeho postoj k ženám.“

Trump

Čítajte TU: Muž, ktorý prerazil stenu: Znamená Trump nádej, že nevypukne vojna s Ruskom? Česká Američanka nám napísala, ako Clintonová podvádzala. Politické a mediálne elity sú ešte stále v šoku. Pozve Trump Angelu do pánskej šatne?

Patočka: Strašná voľba

Pozadu nezostala ani česká „avantgarda“. Poradca práve odvolaného ministra Jiřího Dienstbiera a šéfredaktor Deníka Referendum Jakub Patočka sa vyjadril takto: „Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách je bez nadsádzky revolučná udalosť, zrejme najzásadnejšia od konca studenej vojny. Hádam nikto by nemohol vymyslieť ľudského tvora, ktorý by politickú tendenciu vychádzajúcu zo zlostného odmietania existujúcich poriadkov a čerpajúcu svoju silu zo stupňovania nenávisti voči politickému establishmentu, ale aj rôznym zraniteľným menšinám, mohol reprezentovať so svojráznejšou obludnosťou ako Donald Trump. Dôsledky tohtoročnej prezidentskej voľby však budú strašné. Všetky najtemnejšie segmenty americkej spoločnosti – surovci, rasisti, grobiani – stoja za Trumpom a výsledok ich povzbudí.“

Nielen v USA, ale aj všade vo svete sa podľa jeho slov posilnia prúdy pracujúce so stupňovaním nenávisti ako so základným prostriedkom politickej mobilizácie. „Nástrojom politického boja v mnohých západných demokraciách sa zrejme stane aj predtým nemysliteľná vulgárnosť. Inými slovami: príklady priťahujú. Nie je náhoda, že panteón tých najtemnejších postáv európskeho politického suterénu, v ktorom nestojí český prezident Zeman na žiadnom druhoradom mieste, len prekypoval neskrývanou radosťou a hnal sa do obradných gratulácií.“

Najhoršia je však podľa Patočku Trumpova eliminácia environmentálnej agendy. „Počas nadchádzajúcich štyroch rokov možno ľudstvo premrhá posledný moment, v ktorom by ešte mohlo zvrátiť vývoj smerujúci k rozbehnutiu nezvratného a spontánne sa stupňujúceho klimatického rozvratu. To by bol koniec. Pôsobenie Ameriky je tu kľúčové. Súdiac podľa predchádzajúcich príznakov, teraz bude hovoriť hlasom nekompetentného impulzívneho nevychovanca, ktorý bol schopný vyhlásiť, že klimatické zmeny sú hoax vymyslený Čínou, aby podlomila americkú priemyselnú základňu,“ bedáka pomätene radikálny boľševik Patočka.

Myron Ebell a ďalší environmentálni kacíri

Ekologické náboženstvo, ako je známe, tvorí základ „revolučnej ideológie“ a nie je náhoda, že na akékoľvek spochybňovanie ekologických dogiem sú ich stúpenci obzvlášť hákliví. „Kacírov“, ktorí spochybňujú jeden z hlavných kánonov zelenej viery, teda podiel človeka na globálnom otepľovaní, nazývajú „popierači“. Táto zvlášť nebezpečná „heréza“ sa teraz v Spojených štátoch na čele s Trumpom zjavne posilní. Nastupujúci prezident už totiž avizoval, že jedného z hlavných „popieračov“ – Myrona Ebella – dosadí do vedenia Agentúry pre ochranu životného prostredia.

Ebell doteraz viedol Centrum pre energetiku a životné prostredie (CEE) v rámci konzervatívneho think tanku Competitive Enterprise Institute. Do vedenia odboru energetiky zamieri aj ďalší z „popieračov“ spojených s energetickou priemyselnou loby Mike McKenna, ktorý mal v minulosti na starosti vonkajšie vzťahy na ministerstve energetiky počas vlády Georga Busha staršieho.

Myron Ebell nielenže otvorene popiera klimatické zmeny, ale často o tejto téme rozpráva v médiách a pred Kongresom. Je zároveň predsedom Koalície chladných hláv (Cooler Heads Coalition), skupiny neziskových organizácií, ktoré „spochybňujú strašenie globálnym otepľovaním a stavajú sa proti obmedzovaniu energetiky“. Greenpeace ho považuje za jedného z hlavných „klimatických zločincov“.

Ebell nedávno označil Obamov Plán čistej energetiky (Clean Power Plan), ktorý má obmedziť produkciu skleníkových plynov, za nelegálny. Pripojenie Spojených štátov k Parížskej dohode komentoval ako „absolútne neústavné uzurpovanie právomocí Senátu“. Donald Trump je s ním v otázke takzvanej ochrany životného prostredia zajedno, a ako sám povedal, „globálne otepľovanie je hlúposť“. K tomu dodal, že Parížsku dohodu o klíme by najradšej zrušil.

Blond Zem

Čítajte TU: Trump: Nie zázrak. Triumf bielych otrokov – mužov aj žien. Tromf v rukách „obyčajných“. Druhá víťazná bitka o nádej na slobodu. Modlime sa (a pracujme) ďalej. Vojna pokračuje

Kartous: Egomaniak ako zúfalá voľba

Niet sa preto čomu diviť, že väčšina ľavicových komentátorov dostáva z Trumpovho nástupu oprávnený strach. Jeden z najznámejších českých komentátorov, Martin Hekrdla, ho po víťaznej voľbe nazval nehanebným sexistom s rysmi a dušou plavého fašizoida.

Zato neziskový odborník na školstvo a marxistický publicista Bohumil Kartous ho v komentári v Britských listoch nazval ešte štipľavejšie: „Prezidentom USA sa stal chorobne lživý egomaniak a ignorant. Prízemný šovinista nie je pre väčšinu amerických voličov lepšia voľba, ale zúfalá voľba. Rovnako ako v prípade Brexitu, Trump je len ďalším dôkazom toho, ako hlboko je narušená vnútorná spoločenská dôvera v to, že vôbec existuje nejaká hierarchia založená na meritokracii (vláda najschopnejších, pozn. red.). Meritokracia v očiach väčšinového voliča v západných demokraciách zlyhala. Vláda sveta, podľa jeho presvedčenia, sa má vrátiť do rúk ,zdravého rozumu‘.“

Pre koho bude teraz pracovať čas?

A práve návratu zdravého rozumu sa revolučná avantgarda, spojená s mocnými finančnými kruhmi ovládajúcimi pomocou väčšiny médií verejný priestor, tak obáva. Za všetkých to vystihol šéfredaktor Britských listov Jan Čulík, ktorý vo svojom komentári prorokuje, že ide do tuhého – a pre neho a ďalších multikulturalistov nastávajú zvolením Trumpa ťažké časy. „Víťazstvo Donalda Trumpa môže tvrdo destabilizovať Európu. Nastáva veľmi nebezpečná doba,“ predvída.

Ale vôbec sa nezaoberá otázkou, či nebezpečná doba pre budovateľov Nového svetového poriadku – ku ktorému on a Britské listy neodmysliteľne patria – nie je súčasne prahom bezpečia pre jeho budúcich potenciálnych otrokov, čiže nádejou všetkých normálnych ľudí.

Prehnaný optimizmus nie je na mieste, ale jedno je isté. Tento rok konečne trošku otriasol doteraz absolútnou mocou „majiteľov kľúčov“. Čas tak teraz môže pracovať aj pre nás – tých „za dverami“.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top