Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Slovenský „Patriot act“ schválený. Aké sú možné následky tohto paškvilu? Prezumpcia neviny sa mení na prezumpciu viny. Žitňanská nevie obhájiť novelu zákona z vlastnej dielne! Orwell škrípe zubami

Slovenský „Patriot act“ schválený. Aké sú možné následky tohto paškvilu? Prezumpcia neviny sa mení na prezumpciu viny. Žitňanská nevie obhájiť novelu zákona z vlastnej dielne! Orwell škrípe zubami

3. 11. 2016

vytlačiť článok

Radovan Hrádek poukazuje na reálne hroziace dôsledky prijatej novely zákona, ktorým sa mení Trestný zákon aj Trestný poriadok pri trestných činoch extrémizmu

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská obhajuje prijatie novely Trestného zákona (TZ) a Trestného poriadku (TP) absolútne nekvalifikovane a síce argumentmi, ktoré nie sú právne, ale ideovo motivované: Je paradoxné, že najhlasnejšími bojovníkmi za slobodu slova sú tí, ktorí chcú zároveň obnovovať pracovné tábory, zaviesť ľudové tribunály, vešať na kandelábre koho uznajú za vhodné, alebo zavádzať trest smrti za údajnú vlastizradu.”

Postačí aj udanie

Koho má pani ministerka na mysli? Ľudí, ktorí ctia Ústavu a zákony Slovenskej republiky? Zrejme si neuvedomuje, alebo si nechce uvedomiť, že jej argumenty sú nepodstatné a položené na vode. Podstatné je to, že týmto návrhom na zmenu TZ a TP sa hrubým spôsobom porušuje zásada prezumpcie neviny, ktorá je základným pravidlom trestného práva. Je potrebné si prečítať čl. 50 Ústavy SR, ktorý hovorí o prezumpcii neviny. O tomto ministerka Žitňanská vo svojich argumentoch nehovorí nič, pretože paškvil predložený na schválenie do NR SR a ktorý bol schválený, sa nedá ničím obhájiť.

Povedzme si, ako to bude asi v budúcnosti fungovať. Občan, u ktorého sa nájdu „závadné dokumenty”, či už na podnet orgánov činných v trestnom konaní alebo na základe udania, bude obžalovaný špeciálnym prokurátorom. O tom, či sa jedná o skutočne „závadné dokumenty” bude rozhodovať tzv. špeciálna komisia vytvorená ministerkou Žitňanskou. Na čele tejto komisie stojí najväčší neomarxista Ľuboš Blaha (Smer-SD), členmi za parlamentné politické kluby sú poslanci Anton Hrnko (SNS), Juraj Droba (SaS), Katarína Csefalvayová (Most-Híd), Viera Dubáčová (OĽaNO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Za občiansku spoločnosť budú členmi komisie Pavel Traubner, Dušan Kováč, Pavol Mešťan, Ingrid Kosová, Radoslav Sloboda, Martin Krno, Alena Krempaská a Andrej Findor.

Špeciálna komisia bude rozhodovať o tom, či je „závadný dokument” závadný, alebo nie je. Ak komisia rozhodne, že dokumenty, ktoré sa u občana našli, sú „závadné”, špeciálny súd odsúdi občana v súlade s novelou TZ a TP. Občan bude mať v trestnom konaní pred súdom veľmi problematické postavenie, pretože sa bude musieť obhajovať a dokázať štátu, že nie je extrémista a dokumenty, ktoré prechováva doma, nie sú extrémistickej povahy.

Čítajte TU: Slovenský „Patriot act“: Ministerka Žitňanská po stopách amerického vzoru. Občania budú dokazovať svoju nevinu, nie naopak! Návrh zákona predstavili v NR SR zakamuflovaný. Dajú si poslanci námahu hľadať, čo znamená? Slováci zrejme nič netušia

Terazky už žiadne švejkoviny

Ako občan Slovenskej republiky sa pýtam: Ak sa na svojom statuse na facebooku vyjadrím, že je proti zdravému rozumu a môjmu presvedčeniu plánovane presúvať migrantov do SR, resp. krajín EÚ, je toto extrémistický názor? Ak sa vyjadrím, že islám nie je náboženstvo, ale ideologická a násilná forma presadzovania politiky, je toto extrémistický názor? Ak sa vyjadrím, že slniečkari sú platení mimovládnymi organizáciami zo zahraničia, škodia Slovensku a jeho občanom, je toto extrémistický názor? Ak sa vyjadrím, že som sympatizantom politickej strany, ktorá má v programe ochranu našich slovenských tradícií v duchu Ľudovíta Štúra a ďalších vlastnecov, je toto extrémistický názor?

Zacitujme si z nesmrteľného diela Jaroslava Haška – Dobrý vojak Švejk. Na vybranej pasáži sa dá najlepšie charakterizovať absurdnosť prijatej novely – skryté myslenie porušovateľa zákona, postoj orgánu činného v trestnom konaní a ako naňho. Orgán štátnej moci tu predstavuje strážmajster Flanderka zo žandárskej stanice Putim, ktorý vypočúva podozrivého Švejka zo špionáže. Celú pasáž zámerne uvádzam v češtine, aby sa v preklade nestratila autenticita a presnosť.

Flanderka: „Umíte fotografovat??

Švejk: „Umím.”

Flanderka: „A proč nenosíte s sebou aparát?”

Švejk: „Protože žádnej nemám.”

Flanderka: „A kdybyste ho měl, tak byste fotografoval?”

Švejk: „Kdyby, to jsou ty chyby.”

Flanderka: „Je to těžké, fotografovat nádraží?”

Švejk: „Lehčí než něco jinýho.”

Na to strážmajter Flanderka doplnil svoj raport nasledovne:

„Mezi jiným při mém křížovém výslechu udal, že umí fotografovat, a to nejraději nádraží. Aparát fotografický sice u něho nalezen nebyl, ale jest domněnka, že ho někde skrývá, a proto s sebou nenosí, aby odvrátil od sebe pozornosti, čemuž nasvědčuje i jeho vlastní doznání, že by fotografoval, kdyby měl aparát u sebe.”

A Flanderka píše ďalej: „Jisto je, že dle jeho vlastního doznání jedině to, že že nemá aparát fotografický s sebou, zabránilo tomu, aby nefotografoval nádraží budovy a vůbec místa strategické důležitosti, a jest nesporné, že by byl tak učinil, kdyby byl měl dotyčný fotografický přístroj, který ukryl, při sobě. Jedině té okolnosti, že nebyl fotografický aparát při ruce, lze děkovati tomu, že u něho nebyly žádné fotografie nalezeny”.

Zdá sa, že túto absurdita čias minulých budeme zažívať v prítomnosti. Novela TZ a TP nás vrhá naspäť do éry temna, totality a do éry fikcie” Orwellovho románu 1984. Jednou nohou už sme tam.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top