Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Zaplaťte si vlastné vymývanie mozgov: Koncesionárske poplatky pre RTVS rozdeľujú vládnu koalíciu. Moloch propagandy je nenásytný. Poslušní koncesionári ako štedrí sponzori. Viac peňazí – väčšia nezávislosť?

Zaplaťte si vlastné vymývanie mozgov: Koncesionárske poplatky pre RTVS rozdeľujú vládnu koalíciu. Moloch propagandy je nenásytný. Poslušní koncesionári ako štedrí sponzori. Viac peňazí – väčšia nezávislosť?

6. 6. 2016

vytlačiť článok

Ľubomír Huďo nadväzuje na svoj predchádzajúci článok o plánovanom zvyšovaní koncesionárskych poplatkov pre RTVS ako metóde samofinancovania mentálnej manipulácie.

RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) je definovaná ako slovenská verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. No už len svojím jazykovo spotvoreným názvom irituje jeden z politických subjektov súčasnej vládnej koalície.

Slovenská národná strana (SNS) odmieta podporiť návrh na zvýšenie koncesionárskych poplatkov za rozhlasové a televízne vysielanie. Plán ministerstva kultúry, ktoré vedie minister Marek Maďarič z vládnuceho SMER-SD s veľmi úzkymi kontaktmi na generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku, sa nepozdáva koaličnému partnerovi SNS, pretože RTVS neplní funkcie tak, ako by si to národniari predstavovali.

Jazykové i obsahové výhrady

SNS vo svojom tlačovom vyhlásení uviedla: „Slovenská televízia a Slovenský rozhlas, ktoré dnes vystupujú pod nezmyselným a z hľadiska obsahu slovenčine sa priečiacim spoločným názvom, musia prejsť najskôr výraznou vnútornou prestavbou a stať sa skutočnou slovenskou a národnou verejnoprávnou inštitúciou.“

Podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka upadá jazyková kultúra redaktorov a moderátorov, ktorí ignorujú normy slovenského jazyka. Navyše RTVS zlyháva aj v oblasti spravodajstva a publicistiky, čo vo svojich výhradách uviedla SNS, keď definovala verejnoprávnu inštitúciu ako službu „kde sa občania SR informujú o dianí doma i vo svete, kde dostávajú rovnaký priestor reprezentanti všetkých relevantných spoločenských, politických a kultúrnych orgánov a organizácií, kde existuje vyvážené politické spravodajstvo, kde nedostávajú hlas úplne okrajové, ale politicky korektné skupinky“.

Úbohá hra na verejnoprávnosť

Skutočne verejnoprávna inštitúcia, akou by mala byť RTVS, by totiž dennodenne nepodsúvala divákom politicky korektné názory na imigračnú krízu, dianie na Ukrajine, protiruskú kampaň, presadzovanie agendy LGBTI a jednostranný výklad dejín z pohľadu tendenčných historikov. 

Z obrazovky a z éteru sa slovenskí diváci a poslucháči dozvedajú od redaktorov, spravodajcov a komentátorov o nutnosti otvárať náruč imigrantom z Afriky a Ázie v Merkelovej štýle, o nehumánnych xenofóboch, ktorí zbytočne strašia plazivou islamizáciou, o neznášanlivých fanatikoch so smiešnou snahou udržať pri živote tradičnú rodinu a o povznášajúcej agende transatlantických štruktúr, pretože Európska únia a NATO sú vo svojej láskavej dobrote nenahraditeľné. 

O tom všetkom, okrem dobre plateného propagandistického personálu, presviedčajú koncesionársku verejnosť aj odborníci a experti z rôznych inštitútov a think-tankov, obyčajne z tej istej alebo prepojenej finančnej centrály. Svet je z pohľadu mediálnej úderky RTVS čiernobiely. Dobrí, pozitívni vizionári sú v Bruseli, Washingtone, v Berlíne, či v multi-kulti Londýne, ale zlo na nás striehne z Moskvy a Pekingu, hrozí nám aj od západoeurópskych populistických, protiimigrantských a euroskeptických politikov a strán, no tiež od domácich „radikálov“, ktorí blúznia o identite, suverenite, tradíciách, historickom odkaze a ponaučení . 

Preto aj SNS trvá na tom, že návrh na zvýšenie koncesií podporí až vtedy, keď budú predložené jasné vízie budúcej vysielacej koncepcie, keď program vysielania bude napĺňať princípy verejnoprávnosti a národnej kultúrnej inštitúcie a keď sa prijmú opatrenia na skvalitnenie vysielania od jazykovej kultúry až po zostavenie programovej štruktúry.

Čítajte TU: Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov za slovenskú verejnoprávnu televíziu a rozhlas. Demagogická výkladná skriňa – spravodajstvo si nezaslúži ani cent navyše. Viac peňazí pre RTVS poslúži zároveň na vylepšovanie životného štandardu poslušných propagandistov a ich servisného personálu

Taktizovanie tandemu Maďarič – Mika

Ak by národniari zo SNS trvali na svojom stanovisku a hlasovali by proti zvyšovaniu koncesionárskych poplatkov, bez ohľadu na postoj koaličných partnerov, došlo by k prvému porušeniu koaličnej zmluvy a návrh by zrejme neprešiel. Smerácky minister kultúry Marek Maďarič a šéf RTVS Václav Mika spoločne presviedčajú verejnosť o nevyhnutnosti zvyšovania koncesionárskych poplatkov v záujme zvýšenia kvality a nezávislosti tzv. verejnoprávnej inštitúcie.

Ministerstvo kultúry pripomína, že aj na príklade kvalitných verejnoprávnych médií v Európe sa za desaťročia ich existencie ukázalo, že najlepším spôsobom ich financovania sú koncesionárske poplatky. Diváci a poslucháči si musia uvedomiť, že súčasné príjmy RTVS sú nedostatočné a vymývanie mozgov si predsa žiada zvýšené náklady. Tak prečo si z vlastných vreciek neplatiť stále viac za usmerňovanie stavu mysle a účelový výber predpísaného typu informácií? Nezaťažujte svoje mozgy nejakým analytickým hodnotením dodávaného spektra informácií a komentárov, spoľahnite sa na odborníkov a ich návod ako „správne“ uvažovať, čo a koho podporovať, čomu veriť a čo zo zásady odmietať. Pracuj, konzumuj a nepremýšľaj – to za teba urobia povolaní analytici a ešte si za to priplatíš.

Zároveň pomôžeš udržiavať vysoký životný štandard rozmaznávanej a vyvolenej elity z mediálneho, akademického a mimovládneho prostredia, ktorej príslušníci majú permanentný priestor na obrazovke a v rozhlasovom štúdiu, pretože sú jediní povolaní v rámci politicky korektnej diskusie.

Plaťte a čušte!

Vedenie RTVS trápi množstvo ľudí, ktorí sa plateniu koncesionárskych poplatkov vyhýbajú. Inštitút finančnej politiky pred rokom odhadol, že RTVS takto ročne prichádza asi o 11 miliónov eur. Vlani sa na koncesionárskych poplatkoch vyzbieralo 75,2 milióna eur a tento rok sa príjem podľa rezortu kultúry odhaduje na 77 miliónov. No RTVS je stále odkázaná na finančnú pomoc od štátu. V roku 2014 takto dostala takmer 25 miliónov eur.

Nech už koncesionári zaplatia akúkoľvek sumu, o nezávislosti RTVS v tomto štádiu nemôže byť ani reči. Za súčasného vedenia a oddaného personálu, ktorého odbornosť a etický kódex v záujme služby verejnosti nahrádza politikárčenie, názorové podliezanie a servilnosť k stanoveným trendom prípustného uvažovania a vnímania reality, nemožno očakávať kvalitatívnu zmenu.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top