Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Ako sa orientovať v ProtiPrúde?
legenda: Spoza mraku vykuklo slnko | autor: Ondřej Höppner

Ako sa orientovať v ProtiPrúde?

3. 4. 2013

vytlačiť článok

Redakcia Protiprúd Táto otázka má tri roviny:

a) Ideovú

Inými slovami – ak patríte medzi tých, ktorí už v protiprúde vo všeobecnom zmysle slova dávno plávajú, potreba všestrannej orientácie v realite je základným predpokladom obrany proti falošným prorokom typu pánov Babiša či Janečeka a spol., nehovoriac o mainstreamových médiách. Virtualita, ktorá na nás pôsobí, aj keď si možno myslíme, že sme proti nej imúnni, potrebuje priebežný nezávislý opis, analýzu a interpretáciu. Infozábavu, ktorá sama seba nazýva spravodajstvom a sama seba interpretuje, v našom názorovom „kontrarevolučnom“ magazíne preto nehľadajte.

Čo naopak nájdete, sú komentáre, názory, poznámky aj hlbšie zamyslenia nad našou každodennosťou, ako aj hľadanie súvislostí, osobností či skúseností tých, ktorí nežijú v umelých kulisách postdemokratickej reality. A je nám pritom primárne jedno, či ten alebo onen autor, udalosť alebo konflikt nálepkuje mainstream ako ľavicový či pravicový. Ide nám v prvom rade o hľadanie skutočnej reality ako najvyššieho spoločného menovateľa, bez ktorého večný boj za život v pravde ako základný predpoklad slobodného myslenia a rozhodovania nie je možný.

b) Informačnú

Veľké množstvo ľudí však v akokoľvek definovanom protiprúde – formálnom či neformálnom – necíti potrebu byť. Alebo si to aspoň myslí. Keď odpočítame tých, ktorí už nad problémami našej súčasnosti zlomili palicu alebo ich jednoducho nezaujímajú, ide o obete veľmi nebezpečnej ilúzie: Všetko síce v poriadku nie je, ale ja to aj tak nezmením, tak prečo by som sa tým mal zaoberať. Rozmer tejto ilúzie môže byť často osudový. Byť v protiprúde predsa neznamená byť nutne členom či priaznivcom konkrétneho hnutia, politickej strany či fanklubu tej či onej príťažlivej charizmatickej osobnosti. Ide o to byť informovaný, žiť v realite, nie v ilúzii o nej.

Lenže informácie už jednak z verejného priestoru takmer zmizli a nahradila ich spleť neštruktúrovaných dát, jednak to, čo sa za nich vydáva, predstavuje nástroj zámernej manipulácie a mystifikácie. Nielen v politike, ale aj v našej pamäti, z ktorej čerpáme skúsenosti tých, ktorí tu boli pred nami a zanechali nám svoje poklady. V dielach všetkého druhu, o ktorých sa nedozvieme, pretože balast povrchnosti elektronickej doby ich pred nami ukrýva. Ale napríklad aj v tom, čo jeme, pijeme, ako sa liečime, a pritom netušíme, že rozhodovanie o našich životoch, chorobách či smrti je v značnej miere výslednicou záujmov a manipulácií celých priemyselných odvetví, ktoré nás ovládajú dramaticky viac a s neporovnateľne horšími dôsledkami než to, čomu hovoríme politická prevádzka. Aj keď je to s ňou často prepojené. Rovnako ako v tom, za čo vydávame svoje ťažko zarobené peniaze či ako ľahko rezignujeme na princípy tradičného rodinného zázemia, hlavného zdroja nášho bezpečia a slobody. Bez skutočných informácií sme len nevedomými bábkami v rukách moderných manipulátorov, „otrokárov s ľudskou tvárou“.

Nechceme však jednu manipuláciu nahradiť inou. Zmyslom Protiprúdu je predovšetkým dať priestor informáciám „z druhej strany“, viesť o nich tvrdé spory a diskusie – a nechať nakoniec na každom, aby si vytvoril vlastný názor. Vychádzame pritom z úplne kontrarevolučnej myšlienky, že zmysel médií primárne spočíva v slobodne šírených informáciách o realite, aká je, nie v manipuláciách podľa záujmov skupín, ktoré stoja za mocnými vlastníkmi mainstreamových médií všetkého druhu.

To je tiež hlavný dôvod, prečo na hlavnej stránke PROTIPRÚDU nájdete vstup do schránky na príspevky. Inšpirovali sme sa u nám blízkych nezávislých internetových časopisov, akým je napríklad slávny web Pata Buchanana. Je totiž jasné, že inzertné vzťahy s množstvom veľkých korporácií, z ktorých mainstreamové médiá žijú, s naším zameraním nadväzovať nemôžeme. Budeme preto vďační za akúkoľvek podporu – či už periodickú, alebo jednorazovú – od každého, kto bude s našou prácou sympatizovať.

c) Spoločenskú

Protiprúd nie je a nebude „názorovým getom“. Nie je a ani nebude „pražskou kaviarňou“. Chceme byť maximálne otvorení každému, kto prichádza s čímkoľvek podstatným, čo môže iných v protiprúde obohatiť. Už v okamihu štartu máme množstvo skvelých spolupracovníkov v regiónoch našej krajiny aj v zahraničí. Našou ambíciou je, aby sa s naším logom či pod ním postupne spájali organizátori malých aj väčších akcií a podnikov – nielen kultúrnych a poznávacích – ktoré idú proti prúdu. Dáme im maximálny priestor na informácie o ich neľahkej práci.

Kontrarevolúcia je vždy konzervatívna. Ide proti revolúcii, ktorá všade okolo nás naplno bujnie, ktorá ničí základné ľudské hodnoty, slušnosť a zdvorilosť a nahrádza ich krikom, módnymi extrémnymi výstrelkami a pahodnotami. To je dôvod, prečo pod článkami v Protiprúde nebudú otvorené takzvané diskusie, často skôr priestor pre zakomplexovaných psychopatov, vulgárne a nechutné výkriky – samozrejme, anonymné. Sprostosti, vulgarity a oplzlosti, vďaka ktorým je mediálny priestor ako nasýtený roztok, u nás nemajú miesto.

Diskusné či autorské príspevky čitateľov – textové aj obrazové – u nás, samozrejme, miesto majú a čitatelia ich môžu zasielať na adresu uvedenú na hlavnej stránke. Rešpektujeme aj prípadnú nutnosť vystupovať pod pseudonymom – za predpokladu, že redakcia pozná identitu autora. Príspevky budú zaraďované podľa štandardných klasických redakčných postupov – pretože sme Protiprúd. Pretože si myslíme, že:

„Polemika je iba prostriedok na cibrenie právd. Je to nevyhnutná cesta hľadania a nie vec prestíže.“

Prečo a načo ProtiPrúd?
Čo je ProtiPrúd?


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top