Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Protektorátny dohľad nad Varšavou: Vodcovia Štvrtej ríše narazili na poľský múr. V hrdosti je sila. Kedy si aj my zvolíme vládu, ktorá nás nezradí? EÚ obchádza strašidlo demokracie
legenda: Protektorátny dohľad nad Varšavou | autor: Ondřej Höppner

Protektorátny dohľad nad Varšavou: Vodcovia Štvrtej ríše narazili na poľský múr. V hrdosti je sila. Kedy si aj my zvolíme vládu, ktorá nás nezradí? EÚ obchádza strašidlo demokracie

17. 1. 2016

vytlačiť článok

Radek Pokorný sa zamýšľa nad stále sa vyostrujúcim stretom medzi poľskou pronárodnou vládou, piatou kolónou v krajine a nemeckým protektorátnym dohľadom, ktorý napodiv nemá veľa šancí – čo je svetlo nádeje aj pre nás

Agresia Berlína a Bruselu proti Varšave prešla do novej fázy. Európska komisia je údajne znepokojená ochromením poľského ústavného súdu a verejnoprávnych médií. To spočíva v tom, že bol ústavný súd doplnený v súlade so zákonom a vedenie poľskej „verejnoprávnej“ televízie a rozhlasu sa obmenilo tak, ako v predvolebnej kampani sľúbila víťazná strana Právo a spravodlivosť (PiS). Aj preto jej dali voliči taký silný mandát. Predovšetkým však preto, že od Poľsku oddaných konzervatívcov očakávajú oveľa tvrdšie hájenie poľských národných záujmov. Nemecký Brusel preto pristúpil k akcii.

Viceprezident Európskej komisie, Nemec Frans Timmermans, oznámil, že činitelia v Bruseli majú povinnosť zaistiť nad Poľskom dohľad – údajne aby v Európskej únii fungovalo právo a zákonnosť. Protektorát sa už v novej dobe ani neskrýva za iné nástroje na vynútenie poslušnosti gubernií – niekdajších suverénnych štátov, ktorým vlastizradné domáce politické elity postupne ich samostatnosť „odpredali“. A dnes už zároveň ani Nemci neskrývajú, že sú to predovšetkým oni, kto v tomto obrovskom kotle národov mieša vareškou totality.

„Bruselská“ arogancia Berlína

Aj nemecký eurokomisár Günther Oettinger vyhlásil, že Európska komisia by mala dohliadať na dodržiavanie „základných hodnôt právneho štátu“ v Poľsku kvôli počínaniu novej konzervatívnej vlády, ktorá sa vraj snaží ovládnuť všetky pozície, justíciu a verejnoprávne médiá. Šéf poslaneckého klubu CDU/CSU v nemeckom sneme Volker Kauder sa tiež vyslovil za uvalenie sankcií na Poľsko.

Rozhodnutie začať konanie o dohľade, sprevádzané stále arogantnejšími výrokmi najmä nemeckých bruselských politikov, vyvolalo v Poľsku obrovské pobúrenie. Poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski si predvolal nemeckého veľvyslanca Rolfa Nikela kvôli „protipoľským výrokom“ nemeckých politikov. Aj minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro vo svojom otvorenom liste do Bruselu reagoval na Oettingerove škandalózne „veľkonemecké“ výroky pripomenutím vojnovej okupácie, pri ktorej „nadľudia“ z Tretej ríše zavraždili milióny Poliakov:

„Podobné slová vyslovené nemeckým politikom budia medzi Poliakmi tie najhoršie asociácie. Vo mne tiež. Som vnuk poľského dôstojníka, ktorý za druhej svetovej vojny bojoval v odbojovej Zemskej armáde proti nemeckému dozoru,“ uviedol Ziobro v liste eurokomisárovi. Vyjadril tiež údiv nad tým, že Oettinger napodiv rovnako razantne nereagoval, keď nemecké médiá niekoľko dní prakticky neinformovali o sexuálnych a kriminálnych útokoch migrantov na nemecké ženy počas silvestrovskej noci.

„Márne som čakal na vašu rozhodnú reakciu na také hrubé porušenie práva občanov na informácie. Dospel som k smutnému záveru, že radšej hovoríte o fiktívnom ohrození slobody médií v iných krajinách, než aby ste pokarhali cenzúru vo svojej vlasti,“ uviedol v liste poľský minister. Súčasne vytkol Oettingerovi, že podobne nereagoval na „prechmaty“ predchádzajúcej vlády vedenej súčasným „prezidentom EÚ“ Donaldom Tuskom.

Nemci zničili Poľsko

„Nemám vašu drzosť, aby som poučoval Nemcov. Ani nebudem vyzývať, aby kvôli cenzúre informácií o silvestrovských útokoch spustili nemeckú vlajku na pol žrde tak, ako ste to kedysi navrhovali urobiť s vlajkami úniových štátov zadlžených voči Nemecku,“ napísal na záver a vyzval nemeckého politika na väčšiu zdržanlivosť a objektivitu vo svojich vyjadreniach voči Poľsku.

Pridal sa aj minister obrany Antoni Macierewicz. Protestoval proti tomu, že Nemecko a niektoré ďalšie západné štáty sa takto arogantne miešajú do poľských vnútorných záležitostí. Varšava sa podľa neho nenechá poučovať o demokracii a slobode. V televíznej stanici TV Trwam zároveň minister odmietol verejné protesty proti novému mediálnemu zákonu. „Máme do činenia s povstaním časti bývalých elít proti víťazom volieb,“ povedal na adresu niekdajšej vládnej garnitúry, ktorá sa aj s pomocou svojich zahraničných „spojencov“ pokúša znehodnotiť demokratické volebné výsledky a pripravovať pôdu pre štátny prevrat.

Poliaci si to, samozrejme, uvedomujú. Napríklad týždenník Wprost vyšiel s obálkou pripomínajúcou časy nemeckého útoku na Poľsko zo septembra 1939, ale s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a šéfom EP Schulzom v hlavných úlohách nacistického protektorátneho „dohľadu nad Poľskom“.

Obálka časopisu WPROST

V podobnom duchu sa vyjadril aj poľský minister kultúry Piotr Gliński, ktorý vyhlásil, že Nemci zničili Poľsko, a tak dnes nemajú právo krajinu kritizovať. „Nemci si s nami nevyrovnali účet. Zničili Poľsko nielen materiálne, ale aj kultúrne. Pripomínam, že počas vojny bola zorganizovaná systematická akcia vraždenia poľskej inteligencie,“ vyhlásil Gliński v poľskom rozhlase. Je zjavné, že hrdí Poliaci sa len tak zastrašiť nedajú. Aj oni však majú svojich „havlistických internacionalistov“.

Szydłová so vztýčenou hlavou

Piatej kolóne v parlamente preto rovnako tvrdo odpovedala nová poľská premiérka Beata Szydłová. Znovu zopakovala, že je odhodlaná brániť poľské národné záujmy a obhajovať pronárodnú politiku aj v zahraničí. „Nikto ma nemusí prehovárať na to, aby som išla do Bruselu alebo do Štrasburgu a bránila tam dobré meno Poľska, pretože keď je dnes Poľsko nespravodlivo obviňované a ohovárané zahraničnými médiami a politikmi, vy mlčíte alebo to dokonca podporujete.

Nespoliehajte sa však na to, že tam pôjdem a budem pokorne počúvať klebety na adresu Poľska. Budem hovoriť o faktoch a budem s plnou vehemenciou brániť dobré poľské meno. Nespoliehajte sa na to, že budeme robiť poľskú zahraničnú politiku na kolenách. Že naše členstvo v Európskej únii budeme považovať za povinnosť. To je naše právo a nie povinnosť. Vlajky Európskej únie vejú nad vašimi sekretariátmi, červeno-biele národné vlajky vejú nad sídlom vlády a tak to aj zostane.“

Tlak na Varšavu je názornou ukážkou „západnej demokracie“

Západná reakcia na vzdorný postoj Varšavy na seba nenechala dlho čakať. Okrem uvaleného dohľadu, ktorý spočíva v tom, že Brusel bude Poľsko zatiaľ len pozorovať a za nejaký čas vydá odporúčanie, ako sa dohľad osvedčil, sa represie preniesli aj do ekonomickej oblasti. Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Poľska o jeden stupeň na BBB+. Dôvodom sú údajne legislatívne kroky novej vlády. Podľa denníka Financial Times tak Varšava dostala od tejto vplyvnej agentúry varovanie, ktoré môže byť predzvesťou ďalšieho negatívneho hodnotenia.

Takže si to zhrňme. Poľsko sa po októbrových voľbách, v ktorých drvivo zvíťazili pronárodné sily vedené konzervatívcami z Práva a spravodlivosti, snaží robiť sebavedomú suverénnu politiku. Zabráni puču pomocou ústavného súdu, ktorý pripravila predchádzajúca vláda. Vymení šéfov polície a spravodajských služieb. Piata kolóna pod vedením bruselskej opozície reprezentovanej Tuskovou Občianskou platformou sa pokúsi neúspešne o poľský Majdan, ktorý krachuje hlavne vďaka odhodlaniu vlastencov postaviť sa piatej kolóne v uliciach a niekoľkokrát prevýšiť počty komparzistov s „červenými kartami“.

Ďalšou fázou je boj o verejnoprávne médiá. Aj v tomto prípade musí piata kolóna zhromaždená okolo takzvaného Výboru na obranu demokracie (KOD) kapitulovať, pretože počty protestujúcich sú až o polovicu menšie ako v prípade boja o ústavný súd. Od minulého týždňa prichádza k slovu zahraničná karta a uvalenie protektorátneho dohľadu z Bruselu. Aké bude ďalšie dejstvo tejto drámy?

Brusel určite použije všetky prostriedky na oslabenie poľskej pronárodnej vlády. Zároveň však nemá silu ani odvahu na radikálne riešenie. Potáca sa uprostred krachu imigrantskej krízy, „vítačská internacionála“ sa ďalej rozpadá a celý projekt Štvrtej ríše (vedený pod mystifikačnou značkou „európska integrácia“) sa opäť začína rúcať. Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich kríz (EÚ vlastne ani iný ako krízový stav už nepozná) predstavuje migrantský sociálno-inžiniersky experiment novú kvalitu. Skutočne už ohrozuje samotnú podstatu Veľkého Nemecka – a bez neho sa EÚ zosype v priebehu niekoľkých mesiacov. Vyvolať za tejto situácie „vojnový“ diplomatický konflikt s Poľskom by bolo veľmi riskantným (ak nie skutočne samovražedným) ťahom úniových vládcov. Preto sme mohli v ostatných dňoch zaznamenať zo strany Berlína aj jeho Bruselu snahu šliapnuť na brzdu.

Čoho sa dočkáme?

Boj o Varšavu je, pochopiteľne, aj jedným z kľúčových frontov, kde sa hrá aj o našu budúcnosť. Zvlášť vo chvíli, keď už aj u nás môžeme cítiť blížiace sa jesenné voľby, v ktorých ani bruselská Sobotkova vláda nechce spáchať politickú samovraždu – a nasledovať osud kolaborantov z poľskej Občianskej platformy.

Podpora Ficovho návrhu na usporiadanie mimoriadneho summitu EÚ o migrácii, ktorá vzišla od havlovských ľudovcov a ktorú podporili nakoniec nielen Andrej Babiš, ale so škrípaním zubov aj Bohuslav (e-mail) Sobotka, ukazuje, že maskovacie prezliekanie multikultúrnych kabátov za národné kroje si tento rok zrejme užijeme viac než dosť.

Zásadový postoj Varšavy ovplyvňuje totiž aj našich politikov – viac, ako si myslíme. Ukazuje okrem iného, že formálna hra na demokraciu ako základného nástroja na totalitné ovládanie nášho starého kontinentu má svoje riziká. Nebezpečenstvo, že ľudia si navzdory mediálnemu teroru predovšetkým takzvaných verejnoprávnych médií zvolia predstaviteľov, ktorí skutočne urobia, čo pred voľbami sľubovali, je zrazu takmer reálne. Aj preto, že v permanentnej kríze režimu klesá schopnosť skutočných európskych a zámorských držiteľov moci ich rýchlo odstrániť nejakým obohraným „majdanovitým“ štátnym prevratom.

Nechcem šíriť poplašné správy, ale keby to takto malo ísť ďalej, nakoniec by sa mohlo stať, že sa raz nejakej tej nepokryteckej demokracie predsa len dočkáme. Ale to za nás Poliaci nevybojujú. Teraz len spolu s Maďarmi a Slovákmi ukazujú cestu. Ale žiadny triumfalizmus. Nemýľme sa: Tí, pre ktorých je takáto možnosť nočnou morou, určite tiež nespia.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top