Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Nord Stream 2: Koniec tranzitného vydierania Európy ukrajinským režimom. Skvapalnený plyn ako reálne otroctvo. Poľsko aj Litva na vedľajšej koľaji. Odmietnuť zdravý rozum môže byť drahé. Čo bude po pohrebnej hostine?
legenda: Porošenko plače pod potrubím | autor: Ondřej Höppner

Nord Stream 2: Koniec tranzitného vydierania Európy ukrajinským režimom. Skvapalnený plyn ako reálne otroctvo. Poľsko aj Litva na vedľajšej koľaji. Odmietnuť zdravý rozum môže byť drahé. Čo bude po pohrebnej hostine?

2. 2. 2016

vytlačiť článok

Pavel Šipilin sa zaoberá plánovanou stavbou plynovodu, ktorý nielenže zásadným spôsobom zmení energetickú bezpečnosť v Európe, ale predovšetkým ukazuje, že Rusko je pre Nemecko oveľa dôležitejšie ako proklamovaná solidarita s Porošenkovou Ukrajinou

Po roku 2019, potom, keď skončí pohrebná hostina za veľké tranzitné štáty, si budú tieto krajiny musieť vybrať nákup plynu buď v Nemecku, alebo v Rusku. Plynovod Nord Stream 2 urobí z Nemecka definitívne hlavného partnera Gazpromu v Európe po tom, ako Ukrajina, Poľsko a pobaltské štáty v rámci boja proti závislosti od ruského plynu túto úlohu dobrovoľne odmietli.

Zbohom, Porošenko!

Kyjevu bolo jasne vysvetlené, prečo sa bude aj napriek jeho odporu realizovať nový rusko-nemecký plynovod pod Baltským morom. „Keď hovoríte, že to nie je ekonomický, ale čisto politický projekt zameraný proti Ukrajine, zabúdate, že sú doň zapojené aj európske spoločnosti. Gazprom ho ovláda len z 51 percent,“ povedal ukrajinskému serveru Evropejskaja pravda zdroj z Európskej komisie, ktorý sa zúčastnil na rokovaní s Gazpromom.

Nord Stream 2 podporuje spoločenstvo, ktoré združuje 44 plynárenských spoločností v Európe

Inými slovami, zatiaľ čo sa tvrdí, že Moskva používa plyn ako obušok na krotenie Kyjeva, treba si uvedomiť, že jej „komplicmi“ sú v tomto prípade aj Londýn (Shell), Amsterdam (Shell), Berlín (E.ON, BASF/Wintershall), Paríž (Engie) a Viedeň (OMV).

Okrem toho zdroj tomuto webovému denníku naznačil, že Kyjev má medzi hlavnými krajinami v EÚ len málo sympatií. Dôvodom je faktický bankrot spoločnosti Naftogaz. A tranzitný partner v konkurze je veľmi nespoľahlivý, takže Rusko má v Európe veľkú podporu.

Reálne otroctvo

Nord Stream 2 podporuje spoločenstvo, ktoré združuje 44 plynárenských spoločností v Európe. Aj keď to môže znieť čudne, priame dodávky plynu z Ruska do Nemecka podmorským plynovodom pod Baltským morom nie sú v rozpore so spoločnou energetickou politikou, ale podporujú ju.

„Plyn, ktorý prichádza do Európy mimo Ukrajiny, Bieloruska a ostatných krajín, prichádza do Nemecka, čo je krajina s dobrou povesťou a voľným trhom. Plyn sa môže dodávať za konkurenčné ceny, a to aj do východnej Európy,“ povedal nedávno Gertjan Lankhorst, šéf Eurogasu.

Východná Európa medzitým v rámci boja s Gazpromom uviazla v reálnom otroctve výrobcov skvapalneného zemného plynu.

Poľsko a Litva na vedľajšej koľaji?

Litva, ktorá pred rokom zriadila mobilný terminál LNG v Klaipede, s prekvapením zistila, že plyn z Nórska je o polovicu drahší ako ruský. A dokonca sa snažila upraviť svoje zmluvné povinnosti. Ešte viac prekvapené je Poľsko, ktoré si tiež obstaralo terminál LNG – ukázalo sa totiž, že cena zemného plynu z Kataru je dvakrát vyššia ako za plyn od nenávideného Gazpromu. Obe krajiny majú zmluvy na dvadsať rokov, ktoré zahŕňajú princíp „take or pay“ (kontrakt obsahuje vysoké pokuty za neodobratie dohodnutého množstva – pozn. editora).

Nedávno bol podpísaný kontrakt na výstavbu plynovodu medzi Poľskom a Litvou. Európska komisia ho označila za prioritu a vyčlenila naň 300 miliónov eur. Dá sa predpokladať, že za niekoľko rokov budú mať Poľsko a Litva možnosť predávať si navzájom prebytky drahého plynu. Čo sa tým snažia dokázať svetu, je však záhadou.

Bleskovka

Gazprom teraz totiž získal skvelý argument v spore o neférových cenách. V skutočnosti sa platiť musí! A ešte viac, ako sa doteraz platilo Rusku.

Koniec koncov, týka sa to aj Ukrajiny. Ak je Kyjev ochotný kupovať oveľa drahší reverzný plyn, potom argument o príliš drahej cene od Gazpromu stráca akýkoľvek zmysel.

Realizácia plynovodu Nord Stream 2 medzitým získava hmatateľné obrysy. Túžbu podieľať sa na financovaní projektu a na budúcej emisii eurobondov Gazpromu už ohlásila talianska skupina Intesa Sanpaolo. Tá už skúsenosti s cennými papiermi tohto ruského monopolu má.

„Posledné dlhopisy v hodnote jednej miliardy eur sme predali okamžite, bleskovo, dopyt dvakrát presiahol objem eurobondov,“ povedal ruskej tlačovej agentúre RIA Novosti Antonio Fallico, predseda predstavenstva Banca Intesa.

Nezávislosť? Od zdravého rozumu...

Šéf Eurogasu je presvedčený, že je zlé miešať plynový biznis s politikou. Hodnotenie nových projektov pre prepravu ruského plynu do Európy treba brať tak, že ide o významnú investíciu do infraštruktúry Starého sveta, nie o posilnenie ruskej sily na trhu „modrého paliva“. Gertjan Lankhorst nesúhlasí s tými, ktorí považujú Gazprom za monopolný, pretože od jeho dodávok závisí len niekoľko štátov v Európe.

Je nepravdepodobné, že Ukrajina alebo pobaltské štáty dajú na stanovisko odborníkov, ktorí vedia, ako hospodáriť s peniazmi, nielen ako vyťažiť politické dividendy zo silných vyhlásení. Boj s Gazpromom je predsa taký vzrušujúci... A pritom taký odtrhnutý od skutočnej ekonomiky.

Po roku 2019 si tieto krajiny budú musieť vybrať nákup plynu buď v Nemecku, alebo v Rusku. V Nemecku bude, samozrejme, drahší. Nie je však nemožné, že napríklad Poľsko bude preferovať ruský plyn prichádzajúci zo Západu, kam predtým dotiekol novým potrubím z Východu. Nuž, nezávislosť od zdravého rozumu niečo stojí.

Rusku to bude fuk. Svoje peniaze bude inkasovať v každom prípade.

Zdroj.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top