Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť: Naozaj padli českí „spravodajskí trubirohovia“ v Libanone do pasce? James Bond alias Alí Fajád je vďaka českým agentom na slobode. Washington zúri. Politici predstierajú statočnosť. Všetko je inak?
legenda: Fajád odlieta | autor: Ondřej Höppner

Sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť: Naozaj padli českí „spravodajskí trubirohovia“ v Libanone do pasce? James Bond alias Alí Fajád je vďaka českým agentom na slobode. Washington zúri. Politici predstierajú statočnosť. Všetko je inak?

5. 2. 2016

vytlačiť článok

Petr Hájek komentuje „hrdinské“ oslobodenie českých rukojemníkov v Libanone – americký bolehlav, ktorý Washingtonu pripravili české tajné služby – a pýta sa, či nesledujeme úplne iný film o niečom oveľa závažnejšom

Toto je malér. Takého vytočeného pražského protektora (takzvaného veľvyslanca Spojených štátov) Andrewa Schapira sme už dlho nevideli. Vyhráža sa, rozčuľuje sa a nie je mu to nič platné. Minister spravodlivosti Robert Pelikán (aj keď určite nerád a s bolesťou v srdci) rozhodol o prepustení Alího Fajáda a Chalída El Marábího z väzby namiesto vydania oboch zadržaných do USA. Ministrovi obrany Martinovi Stropnickému „ušlo“, že boli vymenení za päť českých občanov, ktorí boli unesení v Libanone a dnes už sú šťastne doma.

Kto je tento Bond? F. Bond

Špionážny thriller, do ktorého sa zamotali naši Washingtonu oddaní spravodajcovia, trochu pripomína legendárnu bondovskú paródiu „Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky“ od Václava Vorlíčeka. Alí Fajád bol v apríli 2014 za asistencie agentov CIA zatknutý našou políciou v Prahe. Mal vraj v úmysle predať zbrane a kokaín americkým agentom, ktorí sa vydávali za zástupcov organizácie Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC). To zrejme ešte ani Američania nevedeli, aká zaujímavá rybka im uviazla v sieti.

Až postupne zisťovali, že Fajád je zrejme kľúčom k mnohým užitočným informáciám. Jeho pôsobenie sa totiž kryje s neuralgickými bodmi, kde sa licituje o budúcu podobu sveta a kde sa preto stretávajú americké a ruské záujmy. Fajád bol okrem iného poradcom pučom zvrhnutého ukrajinského prezidenta Janukovyča a podľa mnohých to bol práve on, kto sa podieľal na evakuácii prezidenta do bezpečia, keď sa situácia v krajine po Američanmi zorganizovanom štátnom prevrate už zdala bezvýchodisková. A bol to údajne znova on, kto zohral významnú úlohu pri organizovaní domobrany v Doneckej oblasti.

Ale nielen to. Významnú úlohu podľa všetkého zohral aj ako dodávateľ zbraní a spojka na libanonský Hizballáh, vstupom ktorého na sýrsky front sa zásadne zmenil pomer síl na blízkovýchodnom bojisku. Dôležité sú aj jeho kontakty na Irán a, samozrejme, na Rusko. Tento arabský James Bond toho vie zrejme toľko, že jeho „vyťaženie“ pomocou amerických „humanitárnych“ metód, kde „klasické“ mučenie už dávno nehrá najdôležitejšiu úlohu, mohlo pripraviť zaujímavý ťah na geopolitickej šachovnici.

Trubirohovia?

To by však do príbehu nesmeli zasiahnuť naši spravodajcovia. „Trubirohovia“, ako ich nazval jeden zo zamestnancov CIA pôsobiacich v českej politickej „divízii“, bývalý minister obrany za ODS, Alexandr Vondra. Všetko naznačuje, že Libanonci začali okamžite konať. Pod prísľubom exkluzívneho výletu, spojeného s dodávkou nemenej exkluzívnych informácií o unesených Čechoch v Líbyi, vylákali päticu českých „trubirohov“ – medzi nimi aj jedného vojenského spravodajcu – na exotický žúr. Všetko platíme! Kto by odolal?

Výlet vyvrcholil pointou, keď hostitelia oznámili: Ste síce našimi milými hosťami – ale len dovtedy, kým nedostaneme svojho človeka domov. A to sa práve podarilo. Naši spravodajcovia teda nakoniec pomohli dobrej veci. Zachránili životy najmenej dvoch mužov, stali sa slávnymi, znemožnili Spojeným štátom získať dôležité informácie – a nám ich naopak poskytli v miere doposiaľ neznámej.

Skončia ako Marek Dalík?

Nezaoberajme sa teraz hlavnými spojkami americkej ambasády na českú políciu a justíciu (Šlachta, Bradáčová), pre ktoré to musí byť šok na úrovni existenčného ohrozenia: Ak sa zámorský protektor naštve, môže ich kedykoľvek vymeniť; kolaborantských záujemcov o posty, moc a peniaze je dosť. Veď aj plukovník Šlachta (ÚOOZ) hneď skočil do špeciálu, možno v domnení, že sa mu ešte na mieste nejako podarí výmene zabrániť.

Nemenej komická je však úloha našich politických špičiek. Ironickou zhodou okolností to musel byť práve Babišov minister spravodlivosti Pelikán, kto podpísal prepustenie Fajáda, ktorého predtým súdy „poslušne“ vydali na smrť Američanom. Lenže strata života v tom prípade hrozila „českým výletníkom“ – a pretože sa všetko medzitým dostalo na verejnosť, toto by skrátka vláda neobhájila.

Čo je na tom ironické? Pán Pelikán totiž tvorí hlavné krytie Bradáčovej, Šlachtu a spol. – ktorí zasa tvoria hlavné krytie pri (ne)vyšetrovaní hospodárskych káuz spojených s Andrejom Babišom (Čapí hnízdo, Agrotec atď.) a Bohuslavom Sobotkom (privatizácia OKD za babku Zdeněkovi Bakalovi). Ani premiér, ani minister financií si to preto nesmú s Američanmi rozhádzať, ak nechcú skončiť minimálne ako Marek Dalík.

Lenže pätica českých výletníkov by v prípade vydania Fajáda skončila veľmi nepekne – a ich kati by dali (pre výstrahu) veľmi hlasno najavo, prečo sa tak stalo a kto ich má na svedomí. A to by vláda nepreklenula ani keby o jej „spojeneckom veľčine“ (obetovanie vlastných ľudí za americké záujmy) vysielala ČT „špeciály“ dvadsaťštyri hodín denne a Václav Moravec by nezišiel z obrazovky.

Smejúce sa beštie alebo je to inak?

Takže teraz sa aspoň snažia vyzerať ako hrdinovia, ktorí sa kvôli „svojim“ vzopreli Američanom. Chvíľu sa ešte snažili vyvolať dojem, že prepustenie Fajáda a návrat českej pätice z výletu spolu nesúvisia, ale tým len zvyšovali dojem trápnosti. Mainstream kladie „vážne otázky“ o „koordinácii a komunikácii“ tajných služieb – čo je však tiež plne v rukách premiéra Sobotku a nikoho iného. Civilná rozviedka (BIS) vraj bola proti výletu, zatiaľ čo vojenská (VZ) za. A nejako sa vraj cez Sobotku nedohodli.

Smiešne – a šéfovia BIS aj VZ to už tiež dali skoro explicitne najavo. O to vôbec nešlo. A dokonca ani o „boj a súperenie“ medzi nimi, ako sa niektorí novinári snažia naznačovať.

Oveľa zaujímavejší je úplne iný variant, o ktorom sa napodiv úzkostlivo mlčí: Vojenská rozviedka – rovnako ako BIS – samozrejme, vedela, že ide o „pascu“ – a napriek tomu tam svojho muža poslala. Prečo? Aby tým zabránila Fajádovmu vydaniu do USA. Prečo? Dôvodov môže byť tisíc a špekulovať o nich môžeme veľmi dlho. Keby to tak však bolo, verzia o „trubirohoch“ (ktorá sa stane hlavným vysvetlením) by bola nanič. Naopak. Znamenalo by to, že sme vo veľmocenskej partii urobili významný ťah. Bez vedomia vlády, samozrejme. Je to taký nezmysel?

Nech už je to akokoľvek, vo Washingtone sú z toho momentálne hotoví. Pripadá im to celé ako zlý sen. Možno až teraz doceňujú „bonmot“ jedného z tunajších predchádzajúcich protektorov Reinharda Hyeidricha: Česi, to sú smejúce sa beštie!

Celý prípad budeme, pochopiteľne, ďalej intenzívne sledovať. Pretože „Sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť“, hovorí kultový seriál Mestečko Twin Peaks. A toto je komédia podobných rozmerov.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top