Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Neuveriteľné sa opäť stalo skutočnosťou: Policajné provokácie ako z novembra 1989 tragicky zlyhali. Kto je Zifčák číslo 2? Od „nesmelo“ zapáleného Reichstagu je všetko inak. Dočkáme sa skutočného vyšetrenia tohto škandálu?
legenda: Stret polície s „neonacistami“ | autor: Ondřej Höppner

Neuveriteľné sa opäť stalo skutočnosťou: Policajné provokácie ako z novembra 1989 tragicky zlyhali. Kto je Zifčák číslo 2? Od „nesmelo“ zapáleného Reichstagu je všetko inak. Dočkáme sa skutočného vyšetrenia tohto škandálu?

8. 2. 2016

vytlačiť článok

Radek Pokorný sa zamýšľa nad udalosťami, ktorých sa stal cez víkend v uliciach Prahy svedkom, a pýta sa, čomu a komu mali poslúžiť zjavné policajné provokácie

V pražských uliciach sa v sobotu bojovalo. Ale nejako... podivne. Zišlo sa niekoľko pokojných demonštrácií proti migračnej cunami, islamizácii Európy a vláde, ktorá sa tvári, ako keby sa jej bezprostredné ohrozenie našej krajiny netýkalo. Tisíce ľudí prišli dať najavo svoje znepokojenie a rozhorčenie.

Do ulíc, samozrejme, vyrazilo aj niekoľko desiatok či stoviek ultraľavicových anarchistov-vítačov, ktorí chceli dať najavo, že islamskí radikáli prúdiaci do Európy sú pre nich požehnaním. Lenže protestujúci si ich veľmi nevšímali. V podstate by ani nebolo čo si všímať, keby si z nich polícia nevytvorila živé štíty, ktorými chcela zabrániť predovšetkým prístupu demonštrantov na najväčšiu akciu na Hradčanskom námestí. A potom došlo k niekoľkým záhadným incidentom, nad ktorými sa vznáša mračno temných otázok.

Zifčákovská inšpirácia?

Policajné akcie totiž asi zo všetkého najviac názorne ukázali, že český premiér Sobotka a jeho „ultras“ (minister Dienstbier a „pražská kaviareň“), ku ktorým v boji proti prezidentovi Zemanovi šéf ČSSD nedávno tak razantne „zabočil“, strácajú nervy. Národ stojí za Zemanom a Sobotkovcom ostávajú len verejnoprávne a Bakalove médiá, ktoré však v manipulácii verejnej mienky zlyhávajú. A tak zrejme došlo „kdesi“ k rozhodnutiu využiť plánované protiimigrantské demonštrácie na útok. Lenže celé sa to asi vymklo z rúk.

Napriek tomu sa dá povedať, že 6. február môže byť zlomový moment. Predovšetkým v tom, že došlo k zneužitiu polície (respektíve niektorých jej „špeciálnych“ zložiek) a boli použité metódy nápadne pripomínajúce tie, ktoré viedli k „vzbure ľudu“ po študentskej demonštrácii v novembri 1989. Mám tým na mysli predovšetkým kauzu „študenta Zifčáka“ (agenta ŠtB), ktorého simulované zabitie bezpečnostnými zložkami (ktoré dal okamžite Petr Uhl k dispozícii západným médiám) uviedlo novembrový štátny prevrat do chodu.

Všetko nasvedčuje tomu, že túto sobotu sme boli opäť svedkami strategicky riadenej provokácie, ozajstnej „akcie pod falošnou vlajkou“. A ako vždy v týchto prípadoch je preto nutné položiť si základnú otázku: V čí prospech?

Demonštrácia na Václavskom námestí

Blokáda

Poďme si však poporiadku pripomenúť, čo sa vlastne dialo: Niekoľko tisíc ľudí protestujúcich proti imigrácii a Sobotkovej vláde sa zišlo na Václavskom námestí na demonštrácii zvolanej SPD Tomia Okamuru. O hodinu neskôr začína na Hradčanskom námestí asi najväčšia z niekoľkých demonštrácií (koordinovaná s mnohými európskymi mestami) nazvaná Pevnosť Európa zvolaná Blokom proti Islámu a Úsvitom. Aj na tej sa zúčastňujú tisíce ľudí. Ďalšie stovky (asi 1 500) sa však na Hradčany nemôžu vôbec dostať. Pár príslušníkov tvrdého jadra anarchistickej scény totiž zablokuje prístupové cesty a spoločne s políciou tak znemožní presun ľudí prichádzajúcich z Václavského námestia na Hradčany.

Majú to o to komplikovanejšie, že metro na stanici Malostranská nezastavuje (tak, ako v časoch prednovembrových demonštrácií) a súpravy cez stanicu len prechádzajú. To je však len začiatok. Potom polícia hermeticky uzavrie aj možnosti odchodu z Hradčanského námestia a necháva otvorený len priechod cez Nový svět – aby tak znemožnila tisíchlavému zástupu pochodovať pred Úrad vlády ČR. Tam medzitým demonštruje približne tridsať až štyridsať „kolov v plote“ na podporu premiéra Sobotku. Väčšiu trápnosť organizovanú príslušníkmi tzv. „Pražského Majdanu“ si môžete len ťažko predstaviť.

Hradčanské námestie a ďalšie časti Prahy

Akcii „neonacistov“ velí policajný dôstojník?

To najzaujímavejšie však malo ešte len prísť: Anarchisti s Havlistami kráčajú Nerudovou ulicou smerom k Hradčanskému námestiu. A v tom ich napadnú „neonacisti“. Respektíve zhruba dvadsaťčlenná skupina v kuklách, ktorá sa teatrálnym spôsobom pred objektívmi televíznych kamier (čakalo sa hlavne na príchod ČT) pokúsi vyvolať stret s „vítačskými“ aktivistami. Ako dokumentuje amatérsky zhotovené video, išlo zjavne o policajných provokatérov, ktorých riadil veliaci dôstojník.

Stret sa odohral pred Šternberským palácom na križovatke ulíc Thunovská a Zámecká. Vo videách je dobre vidieť muža v šedej bunde, ktorý sprevádza „vítačskú“ demonštráciu. Bok po boku s ním ide muž v hnedej bunde. Keď demonštranti zabočia doľava do Thunovskej ulice smerom k Zámeckým schodom, už na nich čaká skupina zakuklencov, ktorí Thunovskou ulicou prišli smerom od Poslaneckej snemovne.

Policajná provokácia

Obaja muži sa v tej chvíli postavia medzi dve skupiny, ktoré oddeľuje iba pár (zjavne nezasvätených) policajtov. Muž v hnedej bunde komunikuje nielen s kolegom, ale aj s údajnými „neonacistami“, ktorí pôsobia značne neautenticky. Stále sa však čaká na televíziu. Vlastnému útoku (hádzanie fliaš a dlažobných kociek) predchádza príznačný okamih: Jeden zo zakuklencov otvára dvere domu, ktorý patrí ministerstvu vnútra. Vstúpi do objektu, vynesie z neho rohož, ktorú hodí po anarchistoch. Za chvíľu letí späť, „neonacisti“ ju zase vracajú. To sa niekoľkokrát opakuje a potom už lietajú fľaše a kamene. Po chvíli sa zakuklenci dajú na ústup, divadlo končí. Obaja „veliaci dôstojníci“ sa potom ďalej normálne pohybujú medzi policajtmi a v skupinke anarchistov.

Akcia „klinika“

Ide o takú zjavnú policajnú provokáciu, že sa okamžite ozve šéf odborovej organizácie Unie Bezpečnostních složek Jiří Vítek a vyzýva českého ministra vnútra Chovaneca na rezignáciu. To však ešte netuší, že išlo len o predjedlo. Hlavný chod mal prísť až o niekoľko hodín neskôr.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa totiž táto „jednotka“ policajných provokatérov vydala na trestnú výpravu pod falošnou vlajkou do anarchistického feťáckeho brlohu na Prahe 3, vzletne nazývaného „Autonomní sociální centrum Klinika“ (údajne pomáha imigrantom). Na to, že malo ísť o „rozčertených neonacistov“, si však počínali nezvyčajne krotko. Len symbolicky rozbili kameňom výklad, hodili pár svetlíc (od jednej sa vznietil záves) a ďalším kameňom údajne ľahko zranili jedného „vítača“.

Za všetko môže Zeman

Pozoruhodné je, že aj keď v uliciach boli celú sobotu stovky policajtov, túto skupinku si tak nejako nevšimli. Do Jeseniovej ulice k bývalej klinike (ktorá sa vďaka „aktivistom“, ktorí ju zabrali, premenila na dom hrôzy) dorazila polícia až po akcii – a, samozrejme, sa jej nepodarilo na mieste nikoho zadržať. Kto akciu zorganizoval a prečo? Odpoveď dáva minister Dienstbier a spol., ktorí okamžite vyrazili demonštrovať „za kliniku“, lebo prosobotkovská akcia trápne skrachovala.

Primárne je jasné, o čo išlo: O snahu diskreditovať protiimigračné demonštrácie, s ktorými bol incident okamžite spojený, a súčasne mobilizovať sobotkovskú „kaviareň“. Tá, samozrejme, (ústami tradičných politikov-vítačov) ihneď vyzvala všetky „demokratické politické strany“, aby útok odsúdili. A všetci Dienstbierovia, Valachovia, Marksovia, Šabatovia, Sobotkovia a Kalouskovia vinníka už poznajú: Ukazujú na Hrad, k prezidentovi, ktorý s Okamurovcami a Konvičkovcami „rozsieva v spoločnosti nenávisť“.

Reichstag na Žižkove

Dôkazy o zjavnej policajnej provokácii polícia odmieta, zatiaľ čo minister vnútra Chovanec aspoň vyhlásil, že nechá všetky incidenty prešetriť. Má tým však predovšetkým na mysli údajne napadnuté prenosové vozidlo Českého rozhlasu demonštrantmi na Hradčanoch, ktorému policajti so slovami „denne klamete, kúpte si vlastnú ochranku“ údajne odmietli pomôcť pred rozhorčenými občanmi. Výsledky vyšetrovania chce minister do dvoch týždňov (!). Čo na tom chce tak dlho vyšetrovať, však neuviedol.

Stačí predsa zistiť, kto je „muž v hnedej bunde“ – a potom sa už po stopách rútiť k skutočným organizátorom provokácií. Lenže to asi nebude také jednoduché. Špekulácia strieda špekuláciu: Išlo o útok na Chovaneca alebo naopak jeho pokus „nechať v tom“ Sobotku? Alebo o tom ani jeden z nich nevedel a organizáciu si vzali iniciatívne do rúk „iné zložky“? A čo robili naše tajné služby?

Sme ešte len na prahu udalostí. Je jasné, že teraz budú mať všetci plné ruky práce s tým, aby všetko upratali pod koberec. Skutoční útočníci na „kliniku“ sa, samozrejme, nenájdu. O čom sa však tiež nedá pochybovať – od provokácie na Malej strane a útoku na „žižkovský Reichstag“ si už nemôžeme byť istí vôbec ničím. Okrem toho, že Sobotkova vláda vyhlásila vojnu vlastnému ľudu.


Tagy článku

Odporúčame

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom starého problému. Stálo za pádom WTC použitie takzvaného studeného lasera? Kombinácia tajnej zbrane a experimentu masovej manipulácie

Migračná kríza začala fakticky 11. septembra 2001: Nové poznatky, nové otázky ohľadom...

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie štátov. Nezákonné NATO. A čo euro? Nemecko už nenájde z EÚ cestu späť. Rusko sa vymklo kontrole Západu – a tým sa zachránilo

11. septembra 1990: Zrodenie Nového svetového poriadku. Maastricht bol zriadený na odstránenie...

to top