Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Prední ateisti Západu v zhode s islamistami: Vraždiť kresťanov môže byť jedného dňa etické. Viera v multivesmír, ktorý sa stvoril sám. Čí je letopočet po Kristovom narodení – náš alebo Pána?

Prední ateisti Západu v zhode s islamistami: Vraždiť kresťanov môže byť jedného dňa etické. Viera v multivesmír, ktorý sa stvoril sám. Čí je letopočet po Kristovom narodení – náš alebo Pána?

5. 1. 2017

vytlačiť článok

Patrick Joseph Buchanan si všíma pozoruhodné postoje, do ktorých sa dostáva moderná veda v snahe predstierať, že nie je tým, čo zavrhuje – teda vierou –, a tím Protiprúdu k tomu pridáva jeden kontrarevolučný návrh

Dve tisícročia bolo Kristovo narodenie pokladané za najväčšiu udalosť v dejinách sveta. V okamihu, keď sa Ježiš narodil v betlehemskej maštali, sa totiž, ako ľudia všeobecne verili, Boh stal človekom – a všetky možnosti boli zrazu otvorené.

Extra

Táto udalosť je deliacou čiarou času vymeraného ľudstvu na Zemi. Napokon nám zostal aj letopočet, ktorý stále obsahuje skratky pred Kr. (pred Kristom) a A. D. (anno Domini – roku Pána). To sú všetky nasledujúce roky – aj tie, čo práve prežívame. A ako sa vodí kresťanstvu dnes?

Európska kultúra sa vytráca

„Kresťanstvo čelí nebezpečenstvu, že bude zmetené z povrchu zemského,“ píše britský think tank Civitas. V Iraku, Egypte, Etiópii aj Nigérii čelia kresťania pogromom. V Saudskej Arábii a Afganistane je konverzia na kresťanstvo stále trestaná smrťou. Počas uplynulého storočia zmizli z islamského sveta dve tretiny kresťanov, ktoré ho obývali.

V Číne je kresťanstvo chápané ako podvratná ideológia, ktorá môže narušiť fungovanie režimu. A v Európe? V roku 1914 sa ešte odohral „vianočný zázrak“, pri ktorom sa britskí a nemeckí vojaci stretli medzi zákopmi, aby si spolu zaspievali koledy a vymenili darčeky. Lenže v roku 1915 sa nič podobné nestalo – a v priebehu ďalších sto rokov už vôbec nie.

V nasledujúcom storočí zato zmizli všetky veľké európske impéria. Ich armády aj námorné jednotky sa proste vyparili. Ich národy stratili kresťanskú vieru. Všetkým drvivo poklesla pôrodnosť. Európske národy sa zmenšujú, starnú, vymierajú. A prestávajú byť schopné zatvoriť stavidlá invázie národov z kedysi podrobených krajín. Aj v Amerike pokračuje úpadok kresťanstva. Konzervatívci možno veria, že kultúra je rozhodujúcou silou v politike. Lenže liberáli vedia, že je to presne naopak – politika dokáže zmeniť celú kultúru.

Vianoce na fronte

Čítajte TU: 102 rokov od zázraku v zákopoch: Ako Vianoce premohli vojnu. Namiesto striel vymieňanie darčekov. Futbalový zápas Nemecko – Británia na území nikoho. Koledy nahradili guľomety

Vieme, kto na nás útočí?

Systematické potláčanie kresťanskej doktríny aj symboliky z nášho verejného školstva a verejných priestranstiev vyprodukovalo rastúce percento občanov – v celom národe je to 20 %, medzi mládežou 30 % –, ktorí na otázku ohľadom náboženskej orientácie či smerovania odpovedajú „žiadne“.

V hlavnom materiáli knižnej prílohy nedeľných The New York Times (Book Review) písal Paul Elie o našej „post-kresťanskej“ dobe, v ktorej spisovatelia, ktorí sú „kresťanského presvedčenia“ – ako napríklad Walker Percy a Flannery O’Connorová –, sú osamelá menšina.

„Kam sa podel žáner románu o viere?“ pýta sa Elie.

Američania si myslia, že rozumejú tomu, prečo sa kresťanstvo bojí a prečo ho neznášajú Maovi pohrobkovia – ktorí už dávno stratili svoju „vieru“, teda marxizmus-leninizmus – alebo militantní islamisti. Pre takéto skupiny je kresťanstvo jasná konkurencia ich ideológie.

Ale chápu vôbec americkí kresťania, aký duch a aké zmýšľanie stoja za útokom na ich vieru doma, v Amerike?

Pochod rozumu: Coming-out Richarda Dawkinsa

V jednom čísle New Oxford Review opisuje Andrew Seddon (inak autor knihy „Nový ateizmus: Všetka tá zúrivosť“) „Pochod rozumu“. Washingtonskú akciu, ktorá sa prirovnala ku „coming-outu“, sponzorovanú ateistickými záujmovými skupinami. Medzi rečníkmi bol napríklad Richard Dawkins, oxfordský biológ, ktorý napísal knihu „Boží blud“ a ktorého obľúbeným tvrdením je, že „viera je zlo, pretože nepotrebuje žiadne ospravedlnenie a nestrpí žiadne argumenty“.

Kresťanov podľa Dawkinsa nakazil „Boží vírus“. Už to nie sú racionálne bytosti. Ateisti by s nimi mali zaobchádzať s iróniou a pohŕdaním. „Posmievajte sa im!“ vykrikuje Dawkins. „Vysmejte sa im na verejnosti!“

Vo svojej práci „Koniec viery“ ateista Sam Harris napísal, že „niektoré ľudské nápady sú také nebezpečné, že si dokáže predstaviť situáciu, v ktorej sa stanú podnetom na etické zabíjanie ľudských bytostí“.

„Vzhľadom na to, že ateisti veria, že náboženstvo je zlo a že náboženstvo ,otrávi čokoľvek‘, ako hovorí Dawkinsov kolega v zbrani Christopher Hitchens, asi nie je ťažké si domyslieť, že Sam Harris hovorí o ,situácii‘, v ktorej sa ocitnú práve stúpenci náboženstva,“ všíma si Seddon vo svojom texte.

Ruky

Čítajte TU: Rovnaké hriechy včera i dnes: tisícročný boj s neresťou. Svätec nekompromisne karhá pomätený svet. Všade samá sodoma. Príde dážď ohňa a síry? Dôležité zamyslenie najmä v advente. Mor, ktorý trhá putá lásky

Quo vadis?

Zrejme nejde o hrozbu, ktorú by bolo treba brať príliš vážne. V Amerike sú ateisti stále vo veľkej menšine – a okrem toho, chlapci, ktorí veria v Boha a otčinu, sú rozhodne o dosť lepšie vyzbrojení. Nemyslím si, že by sa u nás bolo treba báť ateistických narážok na to, že príde čas „zabíjania ľudských bytostí“ kresťanského vyznania.

Avšak vo vzťahu k Dawkinsovmu názoru, že kresťanská viera „nepotrebuje žiadne ospravedlnenie a nestrpí žiadne argumenty“, Seddon poznamenáva niečo oveľa podstatnejšie:

„Je nepopierateľné, že kresťanstvo si vyžaduje vieru v čosi nadprirodzené, zázračné: Boh sa stal na prvé Vianoce človekom. Kristus kriesil mŕtvych, sám vstal z mŕtvych na prvú Veľkonočnú nedeľu. O štyridsať dní neskôr vstúpil na nebesia.“

A teraz sa pozrime na to, v čo veria ateisti:

Veria, že niečo povstalo z ničoho. Že rozum povstal z nerozumnosti, že zložitý vesmír a prirodzený poriadok povstali z náhodnosti a chaosu. Že vedomie sa vyvinulo z nevedomia, že život povstal z neživota.

To je pre kresťana príliš fantastická viera. Rozum aj viera mu totiž napovedajú, že je absurdné, aby všetko spomínané povstalo z ničoho. Už len tá samotná predstava si vyžaduje Stvoriteľa.

Lenže ateisti veria, ako Seddon správne píše, že „multivesmír (na ktorého existenciu len tak mimochodom nemáme ani jediný experimentálny dôkaz a neprišli sme na to ani pozorovaním, takže ide o číru fantáziu, nie o vedu), ktorý obsahuje nepredstaviteľné množstvo vesmírov, sa spontánne stvoril sám“.

Hitchens tvrdí: „Naša viera nie je vierou.“

Nezmysel. Ateizmus je, samozrejme, viera – ktorá si vyžaduje veriť neuveriteľnému.

Kresťania veria, že Kristus mohol kriesiť mŕtvych, pretože je Boh. To je viera. Ateisti veria, že život povstal z neživota. Aj to je viera. Ateisti veria niečomu, čo ich boh, veda, takisto nemôže názorne predviesť, zopakovať v kontrolovaných podmienkach či dokázať. Veria v zázraky rovnako ako kresťania – len nemôžu označiť, identifikovať alebo opísať toho, kto ich činí.

Modlime sa teda. Predovšetkým za pánov, ako sú Hitchens, Harris a Dawkins. A ďalších ich súpútnikov na „Pochode rozumu“.

Kam asi tak kráčajú?

Pat Buchanan napísal tento text už 25. decembra 2012. Publikujeme ho teraz ako výraz veľkej vďaky za to, že si Amerika konečne zvolila prezidenta, ktorý sa napríklad nebojí zaželať celému svetu veselé Vianoce, hoci v anglickom jazyku odkazuje toto slovo (Christmas) na Krista (Christ) a omšu (mass)...

Tím Patricka J. Buchanana

Zdroj.

Tím Petra Hájeka sa k tejto úvahe aj gratulácii Američanom k „trumpovskej vzbure“, samozrejme, pripája.

A vôbec nie „len na okraj“ pripomína, že v našom prostredí sme už vo verejnom priestore stratili dokonca aj to v úvode spomínané „A. D.“ (roku Pána) – o označení letopočtu „pred Kr.“ (pred Kristom) ani nehovoriac. Všeobecne sa takmer výhradne používa „pred n. l.“ (pred naším letopočtom), a to bez toho, aby bolo jasné, prečo je tento letopočet „náš“ – keď sa Krista podarilo minulým aj súčasným boľševikom z našej verejnej reality takmer úplne „vymazať“.

Máme teda pre našich milých čitateľov jeden návrh: Poďme opäť začať – pri písaní aj bežných hovoroch – opäť používať označenie „pred Kristom“ (pred Kr.) a „roku Pána“ (A. D.). Kontrarevolúcia totiž vyviera zo zdanlivo nepodstatných drobností...

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Zázrak v Portugalsku: Rytier v podobe úradníka. Krajina pod ochranou Panny Márie. Vráti sa éra veľkých silných osobností? Nekompromisný katolícky vodca je dodnes populárny

Zázrak v Portugalsku: Rytier v podobe úradníka. Krajina pod ochranou Panny Márie. Vráti...

Sedem posledných slov Krista: slávne, ale napriek tomu neznáme. Krik a kliatby z hlbokej priepasti. Aký vzdialený je rozhodujúci okamih? Človek zahrnutý láskou a nádejou. Démoni škodia pri každej príležitosti. Je na nás, komu pritakáme

Sedem posledných slov Krista: slávne, ale napriek tomu neznáme. Krik a kliatby z hlbokej...

to top