Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Záhada bosnianskych štvorhranných kopcov: Existovali pyramídy už v dobe lovcov a zberačov? Liečivé jaskyne a uzdravení cukrovkári. Indiana Jones bojuje s archeológmi o granty. Šliapeme si po vlastnej histórii?

Záhada bosnianskych štvorhranných kopcov: Existovali pyramídy už v dobe lovcov a zberačov? Liečivé jaskyne a uzdravení cukrovkári. Indiana Jones bojuje s archeológmi o granty. Šliapeme si po vlastnej histórii?

25. 6. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná si všíma pozoruhodný vývoj krajiny na Balkáne, ktorá sa možno konečne preslávi niečím iným než ničivými vojnami

Jaskyňa, do ktorej vstúpite – ťažký cukrovkár –, a váš krvný cukor sa začne okamžite normalizovať? Kde sa uzdravíte z fyzických aj psychických neduhov? Len tá najmenšia záhada a div komplexu „Bosnianskych pyramíd“.

Erika M. Peprná

Aspoň podľa Semira Osmanagića, bosnianskeho patriota a (možno) objaviteľa „pamiatky“, ktorá je pre svetovú archeológiu tým, čím bola Santa Maria pre Kolumbusa. Úvodzovky sú na mieste. Nikto totiž úplne presne nevie, čo vlastne Osmanagić objavil. Jediné, čo je isté, je, že sa to „oficiálnej“ archeológii nepáči a že slovutní profesori sú až akosi podozrivo hysterickí.

Pyramídy? V Bosne?

O pyramídach predsa obvykle („mainstreamovo“) premýšľame  ako o hrobkách egyptských panovníkov s trochu príliš veľkým egom a príliš malým, dajme tomu, ohľadom na ekonomiku vlastnej krajiny. Mnoho z nich takto nepochybne vzniklo. A zaniklo. Išlo kedysi o určite dôležité kultové aj politické stavby, ale dnes z nich prevažne nezostalo omnoho viac ako halda sutín.

To sa však netýka troch „veľkých“ pyramíd v egyptskej Gíze. S tými sa aj po tisícročiach, keď na nich pracoval zub času, totiž nedajú porovnávať „bežné“ pyramídy, asi ako sa nedá porovnať bicykel Favorit s tromi krížikmi na chrbte s novým Ferrari – ide skrátka o trochu iný druh „prístroja“. Ale pokiaľ sa Osmanagićova hypotéza potvrdí, bosnianske pyramídy predčia tie egyptské takmer v rovnakej miere.

Pyramída slnka

Novoveká história podivných bosnianskych štruktúr, ktoré možno predstavujú prírodné kopce a možno aj nie, siaha do roku 2005. Vtedy Osmanagića pozvali do mesta Visoko – stredovekého aj starovekého centra Bosny (resp. Illyrie). Pôvodne s úplne iným cieľom – mal si prezrieť zbierku miestneho múzea. Osmanagić, pôvodne vyštudovaný ekonóm a politológ, sa však postupom času stal nadšeným archeológom-amatérom. Vzdelanie si doplnil o doktorát z histórie na tému Mayská civilizácia a precestoval celý svet. V medzičase sa potom stihol stať úspešným podnikateľom v Texase (kam emigroval, keď v Bosne vypukla vojna).

Jeho názory na archeológiu sú krajne neortodoxné, značne ovplyvnené „New Age“ a neraz označené za „pseudovedu“. Chodí v klobúku a la Indiana Jones a je miestnou celebritou. Trochu sa podobá postave nejednoznačného dobrodruha Rona Wyatta, anestéziológa z Tennessee, ktorý tvrdil, že našiel nielen Noemovu archu, ale aj archu zmluvy. Na druhej strane je fakt, že „neortodoxné“ nemusia znamenať „zlé“ – aj keď sú niektoré Osmanagićove teórie dosť divoké.

Templári

Čítajte TU: Pravda verzus mystifikácia o križiackych výpravách: Kresťania sa bránili tureckým krutostiam a otrokárstvu. Súčasný islam činí niečo podobné. Je myšlienka križiackych výprav mŕtva?

Krutý podvod?

Medzi tie logickejšie patrí jeho presvedčenie, že pyramídy a im podobné štruktúry sú všade na svete. Dlho skúmal nielen stavby juho- a stredoamerické, ale aj útvary a stavby v Číne a inde vo svete. Keď prišiel pred viac ako desiatimi rokmi do Visoka, zarazil ho podivný, štvorhranný kopec. Plný záujmu vytiahol kompas, zistil, že „kopec“ má hrany orientované dokonale presne podľa svetových strán – a už vo Visoku zostal.

Tvrdí, že našiel najväčšiu pyramídu sveta. Keby bol „jeho“ kopec (ktorý medzitým prekrstil po americkom vzore z vrchu Visočica na pyramídu Slnka) skutočne najvyšší, bol by o tretinu vyšší než pyramída v Gíze. Ale je to fakt pyramída?

Oficiálna veda jednohlasne tvrdí, že nie. Sedem slávnych mien svetovej archeológie sa dokonca tak namosúrilo, že považovalo za potrebné zostaviť vyhlásenie, v ktorom objav vo Visokom označujú za „krutý podvod“ na „nič netušiacom publiku“. Vyjadrujú aj znepokojenie, ako môže podobný projekt dostávať vládnu záštitu a predovšetkým financovanie. Vôbec však nevysvetľujú, prečo by malo ísť o „krutý podvod“. Bohužiaľ ich list teda vyznieva skôr tak, že ich neteší, že aj niekto iný ako slávna veda s titulmi môže dostať finančnú podporu, ktorá im predsa „právom prvorodeného“ patrí.

Betón a tunely

Faktom je, že Osmanagić má nebývalú podporu v samotnej Bosne. Získal si dvoch premiérov a okrem iného jeho výskumy aj po desiatich rokoch stále financujú miestne úrady. Súčasne sú však dielom dobrovoľníkov. Bosnianske deti chodia k pyramíde na exkurzie. Medzinárodná podpora zahŕňa aj Rusko (Osmanagić sa stal členom Ruskej akadémie prírodných vied). Ide azda len o politickú podporu šialeného nápadu, o možnosť, ako z Bosny urobiť synonymum čohosi iného než vojny?

To, či sa tento motív objavuje v úvahách úradníkov a vedcov, ťažko povedať. Je však evidentné, že aj keď sa porovnanie ponúka, Osmanagić nie je Wyatt – na rozdiel od „dobyvateľa stratenej archy“ pôsobí veľmi pokojne a koherentne, je rozhodne charizmatický a navyše veľmi schopný podnikateľ, ktorý pyramídu rozhodne nepotrebuje na to, aby sa preslávil alebo zbohatol.

Nič z toho, samozrejme, nevylučuje, že je aj šialený. „Jeho“ pyramída má problém: je „postavená“ z materiálu, ktorý síce zložením značne pripomína betón, ale súčasne sa nedá prehliadnuť, že ide o rovnaký materiál, aký sa nachádza všade v okolitých horách. Práve to – okrem iného – je vraj vedcom z oficiálnych kruhov tŕňom v oku. Lenže oficiálna veda vychádza z aprioristickej predstavy, že v čase, keď (by) bola pyramída postavená – a boli vyhĺbené tunely, ktoré k nej zrejme vedú –, nemohlo byť v okolí nič pozoruhodné okrem lovcov a zberačov. Podľa rádiokarbónového datovania listov, ktoré sa našli medzi jednotlivými vrstvami „betónu“ a v tuneloch, by musel mať objekt minimálne okolo tridsaťtisíc rokov.

Čítajte TU: Biblia ako hádanka. Kadiaľ pretekala legendárna rieka Píšon. Slovensko, Uhorsko a Európa na stranách Svätého písma? Čo všetko nám povie etymológia

Argumenty pre aj proti

Tunely sú potom kapitola sama o sebe. Osmanagić tvrdí, že boli čiastočne zaplavené vodou a dokonca schválne uzavreté, než ich so svojím tímom odkryl. Nachádza sa v nich mnoho pozoruhodných artefaktov, napríklad obrovský kameň, ktorý je pravdepodobne v skutočnosti z porcelánu a vo vnútri má zrejme kryštál. Osmanagić aj jeho návštevníci svorne tvrdia, že kameň pracuje s ich energiou zvláštnym spôsobom – napokon ako samotná pyramída. Česká výprava v Bosne sa rozhodla, že zmeria niekoľko elektromagnetických anomálií. Priestory spôsobujú zázračné uzdravenia psychických aj fyzických neduhov. „Veda“ – teda aspoň tá západná, v Rusku si Osmanagićove myšlienky získali podstatne väčšiu podporu – však zostáva skeptická. Podľa nej ide jednoducho o trochu čudný kopec typu „flatiron“, ktorý zhodou okolností orientovaný podľa svetových strán.

Pravdepodobne však vlastne musí trochu zapierať. Keby sa preukázalo, že v Bosne stoja tridsaťtisíc rokov staré pyramídy (okrem tej hlavnej totiž Osmanagić identifikoval ešte štyri), ktoré navyše liečia, bola by to, povedzme, celkom bomba. Lenže o to nejde: status quo je predsa nutné udržať. A tak je stav trvalý: Osmanagić kope, archeológovia kričia, že ničí skutočné historické bohatstvo (Visočica je osídlená oddávna) – a turisti, ktorých je stále viac, väčšinou súhlasia s egyptológom Nabilom Mohammedom Swelimom, ktorý po zhliadnutí vykopávok v roku 2007 napísal: „Argumenty pre aj proti určite existujú, ale nemajú absolútne žiadny vplyv na fakt, že koncept pyramídy a jej zreteľné vlastnosti vidí každý.“

Swelim o tri roky neskôr svoje vyhlásenie radšej zmiernil – vraj chcel povedať len to, že vrch má tvar pyramídy.

Mohutné, absurdne hranaté kopce nad Visokom tam stále stoja.

Túto záhadu si musí vyriešiť každý sám. Aj keby však nešlo o výtvor dávnej civilizácie, ide o dôležité memento. Možno práve v prípade, že by oň nešlo – pretože potom ide o zázrak.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Zázrak v Portugalsku: Rytier v podobe úradníka. Krajina pod ochranou Panny Márie. Vráti sa éra veľkých silných osobností? Nekompromisný katolícky vodca je dodnes populárny

Zázrak v Portugalsku: Rytier v podobe úradníka. Krajina pod ochranou Panny Márie. Vráti...

Sedem posledných slov Krista: slávne, ale napriek tomu neznáme. Krik a kliatby z hlbokej priepasti. Aký vzdialený je rozhodujúci okamih? Človek zahrnutý láskou a nádejou. Démoni škodia pri každej príležitosti. Je na nás, komu pritakáme

Sedem posledných slov Krista: slávne, ale napriek tomu neznáme. Krik a kliatby z hlbokej...

to top