Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU
Zvieracia farma 2016: Fenomén domácich miláčikov ako symbol rozpadu rodiny. Zabudnutý tajomný kľúč: Ema má mamu. Mama má Emu. Mačka žerie myši

Zvieracia farma 2016: Fenomén domácich miláčikov ako symbol rozpadu rodiny. Zabudnutý tajomný kľúč: Ema má mamu. Mama má Emu. Mačka žerie myši

18. 6. 2016

vytlačiť článok

Erika Magdalena Peprná poukazuje na smrteľne nebezpečné ihrisko „veľkého priemyslu“, ktoré si všíma len málokto, a to aj napriek tomu, že jeho ničivé produkty máme denne pred očami

Na Protiprúde sa z času na čas venujeme fenoménu „farma“ (myslené farmaceutickému) a všetkému, čo so sebou prináša. Len málokto sa však zaoberá niekoľko miliardovým, potichu umelo vytvoreným odvetvím, ktoré sa tvári rovnako priateľsky a je aj takmer rovnako zničujúce, pod nálepkou „farma“: priemysel napojený na domácich miláčikov a hospodársku zver, priemysel, ktorý „spracováva“ krmivo aj zvierací „životný štýl“.

Gigantická maličkosť

Ide o naozaj gigantický biznis. Zahŕňa jedlo, veterinárnu starostlivosť (ktorú zvieratá potrebujú z veľkej časti aj práve pre „vedecky formulované“ krmivá a „starostlivosť“ svojich majiteľov) a v prípade domácich chlpatých (operených, šupinatých atď.) potvor aj všelijaké „sprievodné akcie“: hotely a kúpele pre psov, psychológov pre mačky, oftalmológiu pre papagáje či chemoterapiu pre jašterice... Trh ponúka takmer všetko. Že ide o nevinnú záležitosť? Naopak. Ide o absolútne zvrhlú „maličkosť“. Nebezpečnú pre zvieratá aj pre ľudí.

Erika M. Peprná

Samozrejme, neprotestujem proti tomu, aby deti všetkých vekových kategórií chovali nejaké roztomilé chlpaté zviera – sama medzi nich patrím a mám dojem, že mopslíky pre dámy, strážne a lovecké psy či mačiatka s ružovými mašľami sú „doplnky“ ľudskej spoločnosti už odnepamäti. Reč je o niečom inom.

Podiel biznisu na poľudštení psa

Tak napríklad: Kamarátka mi raz rozprávala, ako jej matka, veľmi prísna a náročná dáma, veľká chovateľka malých psov, odišla na dovolenku k moru a svojich domácich miláčikov nechala na starosti svojej vtedy už dospelej dcére. Keď sa vrátila, na kamarátkine mierne prekvapenie sa už vo dverách dojala v širokom úsmeve a zvolala: „Dievčatko moje zlaté!“ Nato sa vrhla k najbližšej fenke a začala sa s ňou maznať, akoby jej dieťa nielen nestálo hneď vedľa nej, ale možno ani neexistovalo.

Neškodná excentricita starnúcej dámy? Bohužiaľ nielen. Domáci miláčik ako náhradka dieťaťa (ktoré môže nielen nepočúvať, ale aj vyrásť), kamarátov či vzťahu sa v dnešnej dobe stáva skôr pravidlom než výnimkou. Navyše je to pravidlo veľmi populárne a mainstreamovo-mediálnou „paľbou“ mohutne podporované – pretože sa hodí do krámu hneď niekoľkým „hráčom“ súčasne.

Vec obchodu

V prvom rade ide, samozrejme, o dobrý biznis. Hotely pre psy sú celkom normálna záležitosť, ktorá sa dá vo veku ciest na dlhšie vzdialenosti pochopiť. Ťažko sa však už dajú pochopiť „zdravotné a aromatické kúpele alebo uvoľňujúce masáže“. Pri čítaní podobných vecí mám dojem, že som trochu zaspala vývin: stále si totiž myslím, že pes má vždy trochu smrdieť psinou a najlepšia masáž je pre neho to, keď ho poriadne poškrabkáte za ušami.

Nič proti podobným projektom. Sú určite podnikateľsky šikovné. A nemyslím si, že zvieratká si zaslúžia brutálne zaobchádzanie alebo zanedbávanie. Naopak. Pretože napríklad homeopatiká a esenciálne oleje fungujú pre psy a mačky (a akékoľvek iné tvory vrátane poľnohospodárskych zvierat) rovnako dobre ako pre ľudí. Sama poznám pár rodín, z ktorých za mnou chodia na zdravotnú poradu „pánkovia“ aj s domácou zverou – keď majú problémy obe časti rodiny. Ide však o niečo iné.

Slepá spravodlivosť

Čítajte TU: Mačka na gauči, krava na tanieri: Zviera viac ako človek? Poničené vzťahy, partnerské náhradky. Ľudské práva opiciam? Krutý ľudský svet a rozmaznávanie štvornohých miláčikov. Zvolíme si do parlamentu koňa a počkáme si na príchod barbarov?

Fast food pre mačky?

Musím sa pýtať: Kde vlastne vznikla potreba všetkých tých možných aj nemožných „uvoľňujúcich masáží“ a zdravotných zákrokov od čistenia zubného kameňa po veterinárnu chemoterapiu? Prečo sú zvieratá v strese a rovnako ako ľudia trpia čoraz častejšie na nejakú chorobu? Prečo trpia na „civilizačné choroby“?

Čiastočnú odpoveď nájdeme – v určitej nenáhodnej paralele s ľudským svetom – v oblasti výživy a zdravia. Supermarkety a drogérie sú plné „konzerv“ a „keksíkov“ s obrázkami šťastných psov a mačiek (čo všeličo prezrádza – už ste niekedy v reáli videli usmievajúcu sa mačku?). Na obaloch, rovnako ako na ľudskom jedle, nájdeme krikľavé nápisy ako „ešte šťavnatejšie mäsové kúsky“ a „s pridaným vitamínom C“.

Je to súčasný postoj k zvieratám. Na jednej strane vyrába psov vo svetroch a mačacích psychiatrov a na druhej kurence bez mozgu. V konečnom dôsledku úplne zahmlieva morálny obrys ľudskej bytosti a postupne stiera jej vzťah k bytostiam iných druhov. Vrátane toho svojho. Načo deti alebo manželstvo – papajte hormonálne tabletky a kúpte si mačku!

V skutočnosti ide o úplne obyčajný „fast food“ pre zvieratá. Úroveň dotyčného „jedla“ a jeho marketing sú potom v podstate rovnaké ako v prípade „mekáča“: treba to hlavne pekne zabaliť a napísať na to, že je to zdravšie ako predtým. Zlepšiť zdravotný účinok z mínus 100 % na mínus 90 % totiž ešte stále znamená zlepšiť, takže, technicky vzaté, neklamú...

Ako vyrobiť zvieracích „feťákov“

Temné pozadie biznisu so „šťavnatými masovými kúskami“ však zahŕňa jatočné a kafilériové zvyšky, zhnitú zeleninu, sem-tam nejaký ten škandál s chemikáliami, pri ktorom pár (stoviek) zvierat uhynie, veľa glutamanu sodného, umelých farbív, GMO sóje, konzervantov a ďalších extrémne jedovatých látok. Nie je nič zlé na tom kŕmiť domáce zvieratá zvyškami, to sa robilo vždy – ale horšie je tie „zvyšky“ umelo „nadopovať“ chémiou tak, aby mali čo najlepší „výkon“. A presne to sa deje. Pre záujemcov o odkrývanie väčších aj menších škandálov v oblasti krmív – a že ich je dosť – môžem odporučiť napríklad výbornú knihu Mačky by kupovali myši H. U. Grimma.

Výsledkom umelo osladených a glutamátom zaprataných GMO konzerv (na krmivách pre zvieratá sa presné zloženie nemusí uvádzať) sú väčšie zisky výrobcov – a choroby. Najmä mačky sú od glutamátom natrieskaných krmív závislé v podstate drogovým spôsobom. Potom vidíme mačky s nadváhou, mačky s cukrovkami a rakovinami... Človek sa nestačí diviť, kde sa to všetko v tých zvieratách berie. Smutnou pravdou je, že na to, aby človek zviera neprizabil, mu musí kupovať takzvané „superprémiové“, drahé (a ešte drahšie) krmivá – ale ani tie už väčšinou nie sú bezpečné.

Mačka

Čítajte TU: Ako sa to robí: „Overtonovo okno“ alebo technológia skazy. Veľká lož o prirodzenom behu vecí. Po homosexuáloch legalizácia pedofílie a incestu. Aj kanibali majú svoje práva

Zvieratá obeťami lekárov

Samozrejme, že „domáci miláčikovia“ tak trochu preberajú osudy svojich pánov. Ale to je na inú úvahu. Dôležité však je, aby sme si uvedomili jedno: „korporácie“ po druhej svetovej vojne zvoľna objavili úplne nové ihrisko: výživu a farmáciu pre zvieratá. Obe oblasti sa podmieňujú, rovnako ako u ľudí. To znamená, že nekvalitná, umelo „dorobená“ rýchla strava spolu s neprirodzeným spôsobom života vedie k chorobám a tie zase v bludnom kruhu k potrebe „liečby“ - samozrejme, nie k vyliečeniu. Aj pre farmaceutický priemysel je teda extrémne výhodné „poľudšťovať“ domáce zvieratstvo. Viete, koľko stojí chemoterapia pre mačku? Lenže... Nechajte to zviera trpieť. Veď je to prakticky vaše dieťa!

Hydroponické kurence nie sú humánne!

Smutne pozoruhodné je, že s postupnou „človekizáciou“ domácich zvierat ide bok po boku rozvoj omračujúcej, skutočne nehumánnej krutosti voči hospodárskym zvieratám. Aj tie sú na zlom konci priemyslu s krmivami a farmakami.

Také priemyselné krmivá pre ošípané a hovädzí dobytok – to je vec! Do krmív sa primiešava nielen mäsokostná múčka (takže aj zvieratá, ktoré také niečo normálne nikdy nerobia, fakticky „kanibalsky“ žerú jedinca svojho druhu, čo potom vedie okrem iného k „strašiakom“ typu BSE), ale aj rôzne umelé sladidlá a arómy, napríklad čerešňové, aby „hmota“ v chlieve viac chutila. A potom niečo, aby rýchlejšie priberali, pár hormónov, a potom antibiotiká, a potom...

Skrátka, zviera, ktoré nie je kandidátom na „náhradné dieťa“, sa stáva len položkou v účtovnej knihe. Najlepšie o tom asi vypovedá nedávny pokus vyrobiť hydroponické kurence. Alebo už existujúce dierované kravy.

Čítankový príbeh

Zaujímalo by ma, či si niektorý z pánov vedcov, ktorí sa tak starajú o blaho ľudstva, ešte pamätá, ako sa chovali kravy v relatívne nedávnych časoch našich babičiek. Ja áno: Moja babka mi rozprávala, že každé zviera zo statku malo meno a deti im plietli na chvosty farebné mašle. Nie preto, že by potom lepšie dojili, aj keď to „zhodou okolností“ tak bolo. Jednoducho preto, že ich mali rady. Nie však „ako mamičku“. Ako kravu. Krava bola na mlieko, a keď zostarla, tak ju väčšinou zjedli. Pes bol strážny a rozhodne by ho nikto neposlal na chemoterapiu. Ale to neznamenalo, že ho nemal nikto rád. V skutočnosti presne naopak.

Je to súčasný postoj k zvieratám. Na jednej strane vyrába psov vo svetroch a mačacích psychiatrov a na druhej kurence bez mozgu. V konečnom dôsledku úplne zahmlieva morálny obrys ľudskej bytosti a postupne stiera jej vzťah k bytostiam iných druhov. Vrátane toho svojho. Načo deti alebo manželstvo – papajte hormonálne tabletky a kúpte si mačku! Vznikajú ľudia podobní eloiom z Wellsovho Stroja času: infantilné bytosti, ktoré nevedia mať rady ani zvieratá, ani samy seba.

V tom možno tkvie najväčšie „zdravotné“ nebezpečenstvo „rozprávky psej“ nielen pre našich „miláčikov“, ale aj pre nás. A práve to sa môže veľmi hodiť do krámu „bábkarom“ oveľa temnejším, než sú tí z „veľkého biznisu“ – aj keď sú naň napojení.

Riešenie je našťastie celkom jednoduché. Tkvie v prostom návrate k prostým „čítankovým pravdám“ z dôb minulých.

Ema má mamu. Mama má Emu. Mačka žerie myši.

Podporte PP


Tagy článku

Odporúčame

Zázrak v Portugalsku: Rytier v podobe úradníka. Krajina pod ochranou Panny Márie. Vráti sa éra veľkých silných osobností? Nekompromisný katolícky vodca je dodnes populárny

Zázrak v Portugalsku: Rytier v podobe úradníka. Krajina pod ochranou Panny Márie. Vráti...

Sedem posledných slov Krista: slávne, ale napriek tomu neznáme. Krik a kliatby z hlbokej priepasti. Aký vzdialený je rozhodujúci okamih? Človek zahrnutý láskou a nádejou. Démoni škodia pri každej príležitosti. Je na nás, komu pritakáme

Sedem posledných slov Krista: slávne, ale napriek tomu neznáme. Krik a kliatby z hlbokej...

to top