Každý má vlastnú voľbu: Pohodlne plávať do otroctva alebo vstúpiť do PROTIPRÚDU

Články autora: Radomír Malý

Radomír Malý

PhDr. Radomír Malý

Nar. 1947 v Brne v rodine bývalého prvorepublikového štátneho úradníka väzneného za protektorátu v koncentračnom tábore Bernau a po roku 1948 šikanovaného pre „buržoázne zmýšľanie“ a náboženské presvedčenie. Bol vychovaný katolícky, koncom 60. rokov vyštudoval históriu a pomocné vedy historické na brnianskej univerzite, v rokoch 1970 – 1972 bol zamestnaný ako historik v umeleckohistorickom múzeu v Kroměříži, odkiaľ ho prepustili pre náboženské presvedčenie, až do roku 1989 vykonával menej kvalifikované práce predavača kníh a archivára technických výkresov. V roku 1977 podpísal Chartu 77. Angažoval sa v katolíckom samizdate, preto ho prenasledovala ŠtB a raz ho zadržala na 48 hodín. Po roku 1989 sa stal zástupcom šéfredaktora brnianskej redakcie Lidová demokracie, v rokoch 1993 – 1994 šéfredaktorom týždenníka pre katolíkov Světlo, v rokoch 1994 – 1996 zástupcom riaditeľa stredných škôl pre telesne postihnutú mládež v Brne na Kociánke a konečne od roku 1996 až doteraz pracuje ako interný vyučujúci na Teologickej fakulte Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach, kde prednáša cirkevné a všeobecné dejiny a sociálnu náuku Cirkvi. Žije trvalo v Brne, ženatý (manželka Ing. Jana, povolaním programátorka), tri už dospelé deti.

Publikácie:
V samizdate za komunistickej éry:
a) Idea státu křesťanského (pseud. Karel Bor), vyšlo v exilovom nakladateľstve Rozmluvy v roku 1987

b) Tolerance v pojetí papeže Jana Pavla II., vyšlo v exilovom časopise Studie v roku 1985

Po roku 1989:
a)
Alfréd Fuchs, muž dvojí konverze, Brno 1991

b) Humanisté nebo satanisté?, Brno 1997

c) Církevní dějiny, Olomouc 2001

d) Religiozita v dramatu českého národního obrození, Frýdek-Místek 2003

e) František Sušil, obroditel Církve a vlasti, Brno 2004

f) Případ Babice (diplomová práca študenta Pavela Janoušeka pod vedením RM), Trebišov 2001

Preklady:
a) Andreas Laun: Homosexualita z katolického pohledu, Olomouc 2003

b) Jerzy Robert Nowak: Církev a Velká francouzská revoluce, Olomouc 2003

Stovky článkov v dnes neexistujúcom denníku Lidová demokracie, ďalej v časopisoch Světlo, Immaculata, Řád, Distance, Mezinárodní Report, ojedinele v denníkoch MF Dnes a Lidové noviny, v internetových periodikách, vedeckých časopisoch a i.

Kresťania a Židia v kresťanskej civilizácii: Konflikty neboli záležitosťou cirkevných či svetských autorít. Primitívny antisemitizmus Cirkev vždy odmietala. Bola spoluvinníkom holokaustu?

Kresťania a Židia v kresťanskej civilizácii: Konflikty neboli záležitosťou cirkevných či svetských autorít. Primitívny antisemitizmus Cirkev vždy odmietala. Bola spoluvinníkom holokaustu?

13.11.2016

Giordano Bruno: Vrah a konfident? Posledný upálený kacír v Ríme mal na svedomí životy mnohých ľudí, ktorých udal. Málo známe fakty o známej kauze, ktorá dodnes slúži ako bič na katolícku cirkev

Giordano Bruno: Vrah a konfident? Posledný upálený kacír v Ríme mal na svedomí životy...

Islam verzus európska demokracia: Rovnaké krvavé základy aj dôsledky. Robespierre a Mohamed – rodní bratia? Čo to vlastne oslavoval dav v Nice? Neexistuje ani „mierumilovný islam“, ani „európske demokratické hodnoty“

Islam verzus európska demokracia: Rovnaké krvavé základy aj dôsledky. Robespierre a Mohamed...

Výkrik na duchovnej púšti: Oživme ducha krížových výprav! Európa prežila vďaka viere predkov. Zrada duchovných autorít a kapitulantský dialóg s diablom. Vzplanú ešte naše srdcia?

Výkrik na duchovnej púšti: Oživme ducha krížových výprav! Európa prežila vďaka viere predkov....

Priniesla vláda „osvietencov“ zľudštenie spoločnosti? Francúzska, boľševická aj súčasná „europeistická“ revolúcia a pekelné sily v pozadí večného boja o svet

Priniesla vláda „osvietencov“ zľudštenie spoločnosti? Francúzska, boľševická aj súčasná...

Pravda verzus mystifikácia o križiackych výpravách: Kresťania sa bránili tureckým krutostiam a otrokárstvu. Súčasný islam činí niečo podobné. Je myšlienka križiackych výprav mŕtva?

Pravda verzus mystifikácia o križiackych výpravách: Kresťania sa bránili tureckým krutostiam...

to top